Нові штами коронавірусу: чи справді вірус стає агресивнішим серед дітей? | Smart Mama 2024

Нові штами коронавірусу: чи справді вірус стає агресивнішим серед дітей?

З появою нових штамів коронавірусу говорять про те, що вони агресивніші для дітей. Така інформація викликає занепокоєння батьків, оскільки на початку пандемії вважалося, що діти легко переносять коронавірусну інфекцію.

Однак ці висновки робилися виходячи з досвіду захворюваності на сезонні (непандемічними) штамами коронавірусів, які включають до сімейства ГРВІ. Щодо нового, пандемічного коронавірусу, який сьогодні називають SARS-CoV-2, інформації практично не було.

Згодом почали з’являтися спостереження, які показують, що у дітей є особливості у перебігу СOVID-19 та його подальших наслідках. Велику настороженість викликають і нові штами SARS-CoV-2, до яких, як передбачається, люди виявляються більш сприйнятливими.

Чому так багато штамів SARS-CoV-2 та чи буде їх більше

Причина появи такої різноманітності штамів коронавірусу криється у високій здатності РНК-вірусів, до яких відноситься SARS-CoV-2, до мутацій. Є точка зору, що одним з факторів, що спричиняють швидкі вірусні зміни, може бути велика кількість невакцинованих та інфікованих людей у ??всьому світі. Як у випадку з вірусом грипу, висока мінливість якого є причиною щорічної зміни спектра циркулюючих штамів вірусів грипу та збереження сприйнятливості до них тих, хто вже встиг перехворіти.

Нові штами коронавірусу: наскільки вони більш небезпечні для дітей

Сьогодні однозначної відповіді це питання немає. Для того, щоб зробити висновки, потрібні  дослідження з достатньою кількістю хворих на COVID-19 дітей, як того вимагає доказова медицина. Зрозуміло, що кожен новий штам SARS-CoV-2 не зможе одночасно інфікувати величезна кількість дітей, що дозволить негайно організувати спостереження з них і кілька місяців зробити певні висновки.

Крім того, як відомо, коронавірусна інфекція у дітей може викликати відтерміновані у часі наслідки, наприклад, розвиток мультисистемного запального синдрому, тому на дослідження знадобиться багато часу, за який може з’явитися ще один коронавірусний мутант.

Читайте також: СЕЗОН ГРВІ У РОЗПАЛІ: ЗРОСТАЄ ЗАХВОРЮВАНІСТЬ СЕРЕД УЧНІВ

Тому вся інформація будується на припущенні про те, що кожна нова мутація коронавірусу становить велику загрозу для людей, тому що новим штамам коронавірусу з кожним разом все легше поширюватися від людини до людини і може викликати тяжче захворювання. Не винятком є і діти, які також не мають сформованого імунного захисту проти них. На додачу їх імунна система, що розвивається, не здатна повною мірою впоратися з новим типом вірусу, що передбачає важкий і ускладнений перебіг хвороби при зараженні ним.

Як захистити дитину і що робити, якщо вона захворіла

Заходи захисту від нових штамів пандемічного коронавірусу нічим не відрізняються від загальновідомих. Це носіння масок у громадських місцях, дотримання соціального дистанціювання, гігієна рук. Цих правил повинні дотримуватися всі: і діти, і дорослі, що доглядають їх, особливо невакциновані. Згідно з дослідженнями, доступні сьогодні вакцини здатні викликати імунний захист проти всіх відомих штамів коронавірусів.

Тим не менш, діти сьогодні відносяться до неохопленого вакцинопрофілактикою контингенту, і хоча в деяких країнах віковий кордон для проведення вакцинації поступово знижується, в нашій країні вакцинопрофілактика у дітей поки що залишається рекомендованою, а не обов’язковою процедурою. Тому по можливості необхідно вакцинуватися всім дорослим, з якими контактує дитина, щоб уберегти її від зараження.

Читайте також: ГРИП У ПАНДЕМІЮ COVID-19: ЯКИМ БУДЕ ЕПІДЕМІЧНИЙ СЕЗОН

Якщо інфікування все ж таки відбулося або дитина побувала в контакті з хворим на COVID-19, важливо відразу звернутися до лікаря, щоб почати лікування не чекаючи появи у неї симптомів коронавірусної інфекції. Адже в дітей вона може перебігати легко чи безсимптомно, що підвищує ймовірність її вчасно не помітити. Але це не гарантує того, що коронавірус не залишить свій слід у дитячому організмі, який незабаром може виявитися у вигляді віддалених наслідків.

Для лікування коронавірусної інфекції лікар може призначити противірусні препарати, ефективність яких щодо коронавірусів доведена у  дослідженнях. Одним із таких засобів є  сироп Флавовір, що містить діючу речовину – протефлазід. Він перешкоджає розмноженню коронавірусу в клітині. Завдяки цьому кількість вірусних копій, які здатні атакувати дитячий організм, істотно знижується, а разом з ними зменшується і ризик формування більш важких станів, які можуть бути відстрочені в часі і проявити себе набагато пізніше.

Таким чином, поява нових штамів пандемічного коронавірусу з одного боку є природним процесом його еволюції, а з іншого – тримає у напрузі весь світ, змушуючи при кожній появі нового мутанта в екстреному порядку перевіряти вакцини та препарати на ефективність до них. Поки що ситуація під контролем, але пильності втрачати не варто, тому що деякі мутації можуть сприяти швидшому поширенню коронавірусу від людини до людини, викликаючи захворювання навіть у вакцинованих. Тому питання ефективного противірусного лікування є вкрай важливим, особливо якщо з’явиться заразніший коронавірус-мутант, щодо якого вакцини будуть недостатньо ефективні.

Ольга Задорожна