Гра в пісочниці. Розвага або небезпека? | Smart Mama 2024

Гра в пісочниці. Розвага або небезпека?

Гра в пісочниці для дитини – це не лише місце для прогулянки. Вона виконує відразу декілька значущих для нормального розвитку малюка ролей.

По-перше, це повсякденна рухова активність, яка є необхідною умовою для нормального розвитку дитини. Формування дрібної моторики, пізнавальна активність – усі ці й не тільки важливі здібності непомітно і щодня тренуються в ігровій формі. Крім того, для більшості дітей пісочниця стає тим місцем, де вони набувають першого досвіду спілкування з однолітками, вчаться реагувати на інших дітей і грати з ними, виробляючи модель поведінки, яка надалі використовуватиметься для соціалізації в дитячому колективі.

Але разом з вагомими плюсами сучасні дитячі майданчики несуть у собі загрози, які можуть реалізуватися, якщо батьки не знають про них або приділяють недостатньо уваги.

Небезпеки в пісочниці

Ризик травм

Передусім це ризик травмуватися, причому йдеться не лише про дрібні травми: забиттях під час падіння, ушкодженнях цілісності шкіри – подряпини і порізи, але і серйозніші, аж до переломів, коли дитина впала з гірки, злетіла з гойдалки, забралася на турнік, який занадто високий і не призначений для малюків. Найчастіше дитина отримує серйозну травму через недогляд дорослих.

Крім того, отримання травми дитиною на дитячому майданчику несе загрозу зараження серйозними захворюваннями. Так, якщо малюк знайшов шприц, уколовся голкою, то високий ризик зараження гепатитом В, який в дитячому віці має схильність до швидкого переходу в цироз печінки.

Обережно, гельмінти!

Нерідко дитячі пісочниці стають місцем вигулу домашніх вихованців. І хоча діє офіційна заборона, практично неможливо устежити за усіма хазяями тварин. Тобто батькам необхідно пам’ятати про те, що під час гри дитина може навіть випадково доторкнутися руками до тваринних екскрементів, які містять яйця гельмінтів. Найчастіше маленькі діти у такий спосіб заражаються одним, а то і декількома видами гельмінтозу, з яких найбільш поширеними є гострики, лямблії, токсокари, токсоплазми, ехінококи і багато інших.

Джерелом гельмінтозу може бути й інша дитина, а батьки довгий час навіть не здогадуються про це, особливо якщо немає домашніх тварин і відсутня настороженість відносно можливості зараження. Тому через деякий час хвора на гельмінтоз дитина починає часто хворіти на ГРВІ, у неї нерідко виникають бактеріальні ускладнення. Усе це вимагає звернення до лікаря і пошуку причини, що привела до частих застудних захворювань.

Віруси і бактерії теж тут

Окрім гельмінтозу, дитина може заразитися й іншими, важкими для неї, інфекційними захворюваннями. Тут лідерами є кишкові інфекції, як вірусні, так і бактеріальні, а також гострі респіраторні вірусні інфекції, або ГРВІ. Батькам важливо проявляти увагу під час прогулянки і присікати ігри з видимо хворіючими дітьми. Важливо не допускати, щоб дитина облизувала пальці, тягнула в рот чужі і брудні іграшки, а також знайдені в піску предмети, оскільки це основні шляхи потрапляння збудників кишкових інфекцій в дитячий організм.

Читайте також: На які вірусні захворювання частіше хворіють діти

Усім викопаним в пісочниці стороннім предметам місце в сміттєвому баку, куди їх слід викинути, а руки дитини обробити дезінфікуючим розчином. Процедуру необхідно повторити на виході з пісочниці, не чекаючи приходу додому.

Якщо дитина застуджена, то від прогулянки на дитячий майданчик слід відмовитися. Навіть якщо малюк просто сопливить але активний і сумує за друзями по пісочниці, краще перенести час прогулянки і прийти тоді, коли інших малюків не буде. Таким чином друзі по пісочниці будуть захищені від захворювання ГРВІ.

Конфлікти в пісочниці

Нерідко виникають ситуації, коли між ще пару хвилин тому спокійно граючими дітьми спалахує сварка і вони не можуть поділити формочку для пасок або черговість в катанні з гірки. Дорослим не варто чекати, коли діти самі розберуться: вони тільки вчаться спілкуватися з іншими дітьми і відстоювати свою точку зору, вирішувати ділитися своїми іграшками або грати самому. Від батьків багато що не потрібно: спокійним тоном без криків, звинувачень та істерик пояснити малюкам, що сваряться, що треба дотримуватися черговості, а не лізти вперед.

Те ж саме стомується й іграшок: пояснити дитині, що спільна гра припускає його дозвіл і обмін: перш ніж схопити іграшку іншої дитини, треба запитати дозволу і запропонувати в обмін свою. Якщо та дитина не згодна ділитися – нічого страшного: це її річ і вона має право. Але точно так само і малюк, якому відмовили, має право не поділиться своїм. Цей перший досвід показує дитині, що є її речі, якими вона може розпоряджатися на власний розсуд.

Читайте також: Дитина контактувала з хворим на ГРВІ: що робити?

Можливі ситуації, коли одна дитина під час гри ненароком штовхнула, ударила, висипала пісок на голову іншому малюкові. Сам факт випадковості події не виключає необхідності вибачитися і поцікавитися самопочуттям випадково постраждалого і запропонувати допомогу. Така ініціатива повинна виходити від батьків дитини, які повинні показати своєму малюкові, що він мимоволі завдав шкоди іншому та як допомогти двом сторонам правильно завершити ситуацію.

Вибачитися доведеться і за зламану чужу іграшку і якщо власник наполягає, компенсувати збиток. Буває, що дитині дуже сподобалася чужа іграшка і вона ніяк не хоче з нею розлучатися. У такому разі батькам треба проявити терпіння, відвернути увагу або пообіцяти купити таку саму, а цю віддати законному власникові.

Іграшки для пісочниці або що узяти з собою в пісочницю

Питання, яке хвилює усіх батьків, особливо первістків, чим дитині грати в пісочниці. Відразу відмітаються ті, що не миються, тобто пухнасті друзі, які або залишаються удома або чекають граючого малюка на лавочці. Те ж саме стосується і невеликих за розмірами іграшок або тих, що містять дрібні деталі. Закопаний в пісок автопарк недешевих машинок стане причиною страждань  маленького власника.

Важливо навчити дитину спілкуватися з іншими дітьми, яке в ранньому дитинстві відбувається через гру. Тому, перед виходом на прогулянку можна узяти іграшки, які припускають спільні ігри: м’яч, набір для гри в пісочниці: форми для ліплення пасок, лопатки, відра і ситечка, спеціальні пісочні сервізи.

Безпека дитини у пісочниці

Безпека дитини, що грає в пісочниці, має бути на першому місці у батьків. Починати треба з оцінки чистоти піску, в якому гратиметься дитина. Наявність шматків сторонніх предметів, осколків битого скла, гуляючих собак, кішок і птахів – привід пошукати інше місце для гри. Якщо пісочниця виглядає нормально, але дитина часто викопує підозрілий “клад” – краще змінити пісочницю.

Питання протиінфекційної безпеки в пісочниці у сучасному світі украй актуальне. Будучи єдиним джерелом придбання навичок спілкування з іншими дітьми для дітей, які не відвідують дитячий садок і не мають братів і сестер, проте вони наражаються на ризик зараження більшістю поширених в дитинстві захворювань, включаючи не лише ГРВІ, але і такі вірусні інфекції, як кір, вітряна віспа, епідемічний паротит і багато інших.

Тому мамам, діти яких виховуються удома, і регулярно гуляють в пісочниці в тісному контакті з іншими дітьми, не варто забувати про те, що  активно ліпляча у пісочні паски малеча, що обмінюється іграшками, – це міні-варіант дитячого садочка, куди дитина не ходить. А тісний контакт припускає легке поширення інфекцій.

Особливо швидко заражаються діти ГРВІ, оскільки повітряно-краплинний шлях передачі припускає вміст вірусів в частинках слини, носового слизу, які можуть потрапити на пластикову іграшку, а з неї – на ручки здорової дитини.

Профілактика захворювань

Аби не допустити розвитку гострого респіраторного захворювання у дитини, потрібно вживати необхідних заходів заздалегідь, особливо, якщо ви точно знаєте, що дитина проконтактувала з хворим на ГРВІ. Варто  звернутися за консультацією до лікаря і обговорити з ним можливість запобігання розвитку ГРВІ у дитини на самому початку захворювання, коли вірус з високою часткою ймовірності потрапив в організм. Лікар в такій ситуації може порадити прямі противірусні препарати, наприклад, сироп Флавовір, який містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Дія сиропу полягає в блокуванні розмноження вірусу всередині зараженої  клітини, що не дозволяє йому відтворити численну армію власних копій. І чим раніше буде розпочато прийом Флавовіру, тим меншою буде кількість вірусних загарбників. Це допоможе не тільки усунути захворювання на самому початку, але і не дозволить величезній кількості вірусів виділятися в навколишнє середовище і заражати оточуючих дітей.

Читайте також: ТОП-5 небезпечних симптомів грипу у дитини

Підводячи підсумки, важливо відмітити що пісочниця – це місце, де не лише малюки проходять соціалізацію, для їх батьків вона теж стає випробуванням на міцність комунікативних навичок, уміння вибудовувати здорові стосунки з іншими людьми, які також батьки і вони з не меншою завзятістю турбуються про своїх дітей. Щоб пісочниця залишалася острівцем безпеки нарівні з оселею, важливо дотримуватися норм поведінки дорослим і навчати їх своїх дітей, стежити за тим, щоб довкілля було комфортним. І тоді пісочне дитинство стане продуктивним етапом в розвитку дитини і вона знайде друзів, з якими можливо буде товаришувати навіть в шкільному віці і довше.

Галина Бут