Міська дитина та здоров’я її дихальної системи | Smart Mama 2024

Міська дитина та здоров’я її дихальної системи

Життя в міському середовищі, яке не завжди дружнє для людського здоров’я, може бути нелегким випробуванням для зростаючого дитячого організму і нормального формування  дихальних шляхів малюка.

Доведено, що в умовах несприятливої екологічної обстановки у дітей формується екологічна дезадаптація, яка не тільки підвищує частоту виникнення  захворювань респіраторного тракту, а й сприяє набуттю затяжного, рецидивуючого і хронічного перебігу.

Чому діти більш чутливі до негативного впливу екологічних факторів ніж дорослі

Поясненням  є кілька причин. По-перше, такі особливості організму дитини, як посилений у 2 – 3 рази газообмін, невисокий зріст і підвищена рухова активність, зумовлюють більший контакт як із атмосферними та ґрунтовими забруднювачами, так і з домашнім та вуличним пилом. Несформований у дитинстві імунітет не здатний повноцінно реагувати на вплив екзогенних факторів. До всього цього додається недостатній контроль  батьків за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та підтримки чистоти в приміщенні, в якому дитина проводить більшу частину часу.

Основні антропогенні забруднювачі повітря

Згідно даним ВООЗ, маркером екологічного неблагополуччя є частота захворювань дихальної системи, в першу чергу це стосується дітей. В якості причини зростаючої поширеності захворювань респіраторного тракту вказується високе антигенне навантаження, обумовлене поєднаним впливом природних (віруси) та антропогенних чинників, до яких відносять техногенні забруднювачі. Так, на кожного жителя нашої країни в середньому припадає 300 кг шкідливих техногенних продуктів на рік.

Читайте також: Весняне загострення: які захворювання нагадують про себе в міжсезоння

Одним з головних джерел забруднення повітря вважається автомобільний транспорт і продукти згоряння, які викидаються ними в атмосферу, їх частка в забрудненні повітря у великих містах досягає 30%. Друге місце по антропогенному забрудненню повітря відведено оксиду вуглецю (СО), джерелом якого крім автомобільного транспорту є промислові підприємства. Діоксид сірки і сірководень потрапляють в атмосферу в результаті спалювання вугілля (ТЕЦ) та нафтопродуктів і складають до 25% викидів в повітря.

Ще одним джерелом забруднення повітря виступає активне куріння, оскільки в цигарках є солі важких металів (кадмій, свинець). Показано, що токсичність тютюнового диму в 4,25 разів вище токсичності вихлопних газів автомобілів.

Як впливає забруднене довкілля на здоров’я дихальних шляхів дитини

Вміст, що перевищує безпечні концентрації в повітрі оксиду вуглецю, азоту і сірки, формальдегідів, промислового пилу, в якому є солі важких металів, поверхнево-активних речовин, негативно впливають на стан дихальних шляхів людини, а в дитячому віці їх ефект істотно посилюється. Наприклад, під впливом підвищених концентрацій в повітрі сірчистого ангідриду і окислів азоту уражається слизова дихальних шляхів, порушується робота захисних бар’єрів, а у страждаючих обструктивними бронхітами, стенозуючими ларинготрахеїти і бронхіальною астмою дітей можуть частішати напади.

Читайте також: Як віруси ГРВІ спричиняють ацетонемічний синдром у дітей

Перевищення нормативних рівнів забруднення повітря такими мікроелементами, як кобальт, кадмій, барій, цинк, ванадій, титан, призводять до формування алергопатології респіраторного тракту, кадмій і титан можуть підвищувати вірогідність розвитку облітеруючого бронхіоліту, а літій – гострого респіраторного дистрес-синдрому. Важливо відзначити, що ще кілька років тому такі стани діагностували у дорослих, професійна діяльність яких була пов’язана з контактом з цими металами, і практично ніколи їх не виявляли у дітей. В останні роки ситуація кардинально змінилася.

Таким чином, шкідлива дія забрудненого повітря в основному полягає в подразнюючому впливі на слизову респіраторного тракту і розвитку її гіперчутливості до впливу зовнішніх алергенів, в якості яких можуть виступати пил, пилок. Крім того, зростає навантаження на системи знешкодження токсичних сполук, які недостатньо ефективно справляються з цим завданням в дитячому віці. Це призводить до пошкодження клітин епітелію дихальних шляхів, що ще більше знижує опірність до впливу шкідливих екзогенних впливів.

Це пояснює той факт, чому проживаючі в сучасному місті діти схильні до частих гострих респіраторних вірусних інфекцій, перебіг яких відрізняється більшою тяжкістю і тривалістю. У таких дітей на тлі ГРВІ частіше виникають ускладнення, в тому числі і з боку ЛОР-органів і сечовивідних шляхів. Тому перед батьками стоїть завдання звертати увагу на будь-які зміни в самопочутті дитини і при появі перших симптомів госторого респіраторного вірусного захворювання звертатися за медичною допомогою. Лікар може призначити дитині прямий противірусний препарат сироп Флавовір. До його складу входять флавоноїди протефлазіду, які безпосередньо впливають на вірус і перешкоджають його розмноженню всередині клітин респіраторного тракту шляхом пригнічення ключових ферментів розмноження вірусів – ДНК і РНК-полімераз. Такий вплив дуже важливий в умовах зниженого імунітету, що посилюється триваючим негативним впливом забрудненого міського повітря.

Читайте також: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ БРОНХІТ, ПЕРЕНЕСЕНИЙ В ДИТИНСТВІ?

Отже, батькам важливо пам’ятати, що постійне перебування дитини в міському середовищі підвищує її схильність до вірусних і алергічних захворювань з боку дихальних шляхів. Тому не слід нехтувати їх профілактикою, по можливості виділяти час на прогулянки з дітьми у віддалених від галасливих міських магістралей і виробництв парках і скверах, де замість вуличного пилу дитина буде дихати чистішим повітрям, а в теплу пору року займатися оздоровленням дитини або виїжджати з сім’єю за місто. Такі сімейні вікенди будуть корисні не тільки дитині, а й батькам, яким доводиться дихати забрудненим повітрям сучасного мегаполісу. Добре якщо є можливість вивезти дитину на тривалий час за місто, наприклад, до бабусь в село або дитячий табір в горах або на морі, через місяць-два дитячий організм відновиться повністю.

Ольга Задорожна, лікар-педіатр