Весняне загострення: популярні захворювання в міжсезоння

Весняне загострення: які захворювання нагадують про себе в міжсезоння?

За вікном весна, отже починається сезон загострення багатьох захворювань. Традиційно, в цей час найбільше люди страждають від загострень хронічних захворювань бронхолегеневої системи, а схильні до алергії – починають відчувати перші симптоми нездужання з початком цвітіння.

Які захворювання нагадують про себе навесні, хто в групі ризику і як краще впоратися з хворобами міжсезоння – розглянемо в статті.

Причини, за якими багато захворювань загострюються навесні, пов’язані зі зниженням імунітету в цей період, а також накопиченим за зиму дефіцитом нутрієнтів, в тому числі за рахунок одноманітного та не багатого на вітаміни харчування. Проблем додає мінлива погода з подекуди різкими перепадами температури, вологості повітря і атмосферного тиску.

Сьогодні доведено, що чинники навколишнього середовища впливають на захисні механізми дихальних шляхів, в тому числі вроджений і набутий імунітет, і відображаються на сприйнятливості до інфекційних агентів. Крім того, шлейф багатьох типово зимових вірусних інфекцій (віруси грипу, респіраторні коронавіруси, респіраторно-синцитіальний вірус) нерідко затягується до пізньої весни, особливо якщо вона видалася холодною.

В умовах збереженої або, на думку лікарів, збільшеної сприйнятливості, навесні люди продовжують хворіти на застудні захворювання, а знижений імунітет призводить до більш частих ускладнень та проявів загострень хронічних захворювань.

Які хронічні бронхолегеневі захворювання загострюються в цей період?

  1. В першу чергу це хронічні назофарингіти і пов’язані з ними отити, синусити (гайморити, фронтити і етмоїдити), тонзиліти.
  2. Загострюються і такі захворювання, як хронічний обструктивний бронхіт, бронхіальна астма, хронічні обструктивні захворювання легенів.
  3. Навесні можуть загостритися стани, що виникали як ускладнення на фоні ГРВІ.

Основною причиною такої ситуації є зниження захисних механізмів дихальних шляхів, що збільшує можливість зараження продовжуючими циркулювати в популяції вірусами ГРВІ, а також створення мікробам, що населяють дихальні шляхи, сприятливих умов для прояви хвороботворних здібностей.

Наприклад, циркулюючий незалежно від пори року аденовірус вражає переважно лімфоїдну тканину піднебінних і глоткових мигдаликів з розвитком аденоїдитів та тонзилітів, досить часто полегшує розвиток в них бактеріального (найчастіше стрептококового) запалення.

Як завжди, найбільш вразливими виявляються діти, у яких всі перераховані вище фактори нашаровуються на вікову несформованість механізмів імунного захисту. Крім того, в дитячому віці саме віруси ГРВІ ініціюють збільшення проникності слизової респіраторного тракту для алергенів, що запускає розвиток алергічних захворювань. Пилкові алергени на цьому тлі обумовлюють розвиток атопії.

Як знизити ймовірність загострення хронічних захворювань навесні?

Для цього слід діяти на випередження. Кожна людина знає свої «слабкі» місця в дихальних шляхах, а якщо до сих пір вони їй не відомі, то підказкою стануть загострення весняних хвороб. Те саме стосується і дітей: зазвичай мами досконало пам’ятають скільки разів і чим хворіла їх дитина, а один раз витративши час на лікування загострення вогнища хронічної хвороби в дихальних шляхах, не забудуть про нього ніколи.

Тому важливо звернутися за медичною допомогою до того, як з’явилися симптоми загострення хронічного захворювання і починати профілактику з урахуванням лікарських рекомендацій, а також уникати впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища.

Що це означає?

  • Перш за все повинен бути режим дня з достатньою тривалістю нічного (а для дітей – і денного) сну, регулярним збалансованим харчуванням, руховою активністю за рахунок прогулянок на свіжому повітрі без переохолоджень.
  • Не варто затягувати зі зверненням до лікаря при появі ознак гострого респіраторного вірусного захворювання . Якщо лікар вважатиме за потрібне, він може призначити  дитині флавоноїдвмісний противірусний препарат, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід.  Він пригнічує вірусні ферменти розмноження (ДНК і РНК-полімерази), дозволить запобігти загостренням хронічної інфекції, зменшити вірусне навантаження на організм та ризик ускладнень хвороби.

У статті ми торкнулися лише сезонних захворювань бронхолегеневої системи. Насправді їх набагато більше, і стосуються вони в тому числі органів травлення (виразкова хвороба), сечовивідних шляхів: цистити та уретрити як наслідок переохолодження у дівчаток і їх мам, шкіри – атопічні дерматити, кліщові ураження та вугрова хвороба. Всі вони так чи інакше пов’язані зі зниженим імунітетом, вимагають особливої уваги і лікування під наглядом лікаря.

Анатолій Чумак, лікар-імунолог