Які типи лихоманки бувають під час ГРВІ у дітей: важливо знати батькам | Smart Mama 2024

Які типи лихоманки бувають під час ГРВІ у дітей: важливо знати батькам

Підвищення температури тіла у дитини при ГРВІ є досить типовою ситуацією. При цьому ставлення до неї як симптому застуди у батьків зовсім різне: якщо одні терпляче чекають, поки дитина «перегорить» і потім підвищена температура сама спаде, то інші починають збивати її вже на позначці 37,2°С, вважаючи таке підвищення небезпечним симптомом.

Чому підвищується температура тіла при ГРВІ, в яких випадках вона носить захисний характер, а коли є загрозою, і як батькам розібратися в такій ситуації – розглянемо в статті.

Що таке лихоманка?

Лихоманка вважається відповідною реакцією нашого організму на потрапивший інфекційний агент. Її роль полягає в запуску запалення і консолідації всіх учасників протиінфекційного, в разі ГРВІ – противірусного захисту, на боротьбу з вірусом. У перші години з моменту підвищення температури тіла посилюється синтез інтерферонів – основних захисників, що перешкоджають розмноженню вірусів всередині клітини, посилюється фагоцитоз, активуються лімфоцити, які боряться з вірусами і виробляють антитіла проти них. Існує думка, що лихоманка дуже важлива для дітей раннього віку, оскільки вона перемикає імунні реакції на утворення антитіл і клітин імунної пам’яті.

Читайте також: П’ЯТЬ КРИТИЧНИХ ПЕРІОДІВ РОЗВИТКУ ІМУНІТЕТУ У ДІТЕЙ

Однак на цьому біологічна роль лихоманки не закінчується: підвищення температури в нашому тілі створює несприятливе середовище, в якій вірусам важче поширюватися і розмножуватися. Цей далеко неповний перелік корисних властивостей лихоманки, яку лікарі вважають однією з компонентів вродженого імунітету, переконує нас в тому, що підвищення температури тіла у відповідь на вірус при ГРВІ є необхідною умовою для мобілізації всього організму на боротьбу з вірусною інфекцією.

Особливо важливо це в дитячому віці, коли сформована імунна пам’ять стосується не всіх вірусів і потрапивший в черговий раз вірусний агент може бути незнайомим, а значить, з ним дитині доведеться справлятися силами вродженого імунітету, ініціатором роботи яких є температурна реакція. Звідси випливає висновок: якщо в дитини підвищилася температури тіла і з’явилися інші симптоми застуди, то не потрібно відразу давати їй жарознижуючий препарат.

Крім підвищення температури тіла важливим є те, як організм дитини реагує і підлаштовується під умови роботи, що змінилися. Відомо, що лихоманка є наслідком підвищеної теплопродукції, коли в центрі головного мозку, що відповідає за температуру тіла, при ГРВІ відбувається зміни налаштувань в сторону більш високих температурних цифр.

При цьому вироблена в надлишку теплова енергія повинна своєчасно і повністю утилізуватися, інакше це спричинить розвиток важких ситуацій, пов’язаних тепер з надмірним перегрівом організму дитини, а сама лихоманка з розряду захисної реакції перейде в несприятливу, або навіть загрозливу життю, ситуацію.

Коли це може відбуватися?

Очевидно, що такий розвиток подій можливий, коли в організмі дитини не спрацьовують механізми тепловіддачі, які повинні виводити надлишки теплової енергії. Якими шляхами вона виводиться? Через розширені судини шкіри, з потом, під час дихання. У нормально реагуючої на лихоманку дитини дихання буде трохи прискореним, її шкіра рожевою, теплою на дотик і вологою, вона буде багато потіти. Тому лікарі кажуть, що якщо дитина, яка застуджена і лихоманить, потіє – це хороший симптом, тобто її тепловіддача відповідає теплоутворенню і лихоманка, яку називають «рожевою», виконує своє захисне призначення.

Читайте також: ПІДСТУПНІ НАСЛІДКИ ЗАСТУДИ У ДІТЕЙ, ЩО МОЖУТЬ ПРОЯВИТИСЯ ПІЗНІШЕ

Але якщо дитину періодично знобить, вона дуже мало потіє або не потіє взагалі, її шкіра бліда, суха і холодна на дотик (так звана «бліда лихоманка»), долоні і стопи блідо-синюшні, при цьому температура тіла не знижується, дитина загальмована або навпаки дуже активна, то найімовірніше має місце недостатня тепловіддача, яка загрожує розвитком ситуації, коли крім вірусної агресії додатковим ушкоджуючим фактором стануть надлишки виробленої дитячим організмом теплової енергії. Це загрожує розвитком таких станів, як гіпертермічний синдром, фебрильні судоми у малюків, а у дітей із захворюваннями легенів, серця і судин – погіршенням їх перебігу. Має значення і вік дитини: чим менший, тим більша ймовірність того, що швидке і значне підвищення температурних показників спровокує важкі розлади в його організмі.

Коли викликати невідкладну допомогу?

Наявність у дитини наступних проявів вимагає негайного звернення за медичною допомогою: вік дитини до 3-х місяців і температурні показники на рівні 38 ° С і вище, при підвищенні температури у дитини до 39 ° C, якщо висока температура довго тримається і не збивається жарознижувальними препаратами. Крім того, звернення до лікаря вимагають і такі ситуації, як поява судом у дитини на тлі високої лихоманки, наявність симптомів зневоднення (сухий підгузок протягом 8 годин, відсутність сліз при плачі), зміни поведінки дитини, які насторожують батьків (підлягає спить і важко прокидається, погано реагує на оточення).

Що потрібно робити батькам?

Лікарі солідарні в думці, що підвищення температури тіла – це тільки симптом, що супроводжує захворювання, а не окрема хвороба. Тому для лікаря важливі не тільки цифри, до яких підвищилася температура у дитини, а комплекс інших факторів: починаючи від того, як дитина реагує на лихоманку і закінчуючи здатністю батьків забезпечити хворому чаду адекватний і приписаний лікарем догляд.

Читайте також: НЕМОВЛЯ ЗАСТУДИЛОСЯ: НА ЩО ВАРТО ЗВЕРНУТИ УВАГУ МАТУСІ

І починати потрібно з дотримання лікарських рекомендацій. За перших симптомів ГРВІ лікар може призначити противірусний препарат прямої дії, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, а саме – сироп Флавовір. Чому це важливо за перших проявів захвонювання? Тому що вірус ГРВІ, заходячи в дихальні шляхи, вмикає лихоманку (лікарі кажуть, що вірус є пірогеном). Така лихоманка активує клітини імунної системи, які починають виробляти речовини, які сприяють перенастроюванню центру терморегуляції на більш високі цифри температури тіла. Оскільки підвищення температури включається на прихід вірусу, то і вимкнеться воно тоді, коли вірус «покине приміщення», тобто дитячий організм. Для того, щоб якомога швидше позбутися  вірусів, важливо заблокувати їх розмноження всередині клітин дихальних шляхів, щоб вони не нарощували чисельність копій, здатних вражати здорові клітини і тим самим не сприяли поширенню інфекції по респіраторному тракту і не підтримували підвищення температури тіла у дитини.  Флавовір сироп якраз надає таку дію: він блокує ключові білки розмноження, зупиняючи внутрішньоклітинну фабрику вірусного копіювання, що знижує чисельність вірусних копій.

Крім безпосереднього впливу на вірусне розмноження, дитина, яка лихоманить, потребує додаткового введення рідини, оскільки з підвищеною температурою тіла вона втрачає її в надлишку (наприклад, активно потіє, часто дихає, ходить в туалет), що є критерієм правильної боротьби з вірусом. Тому випоювання дитини в кількості рідини 7-10 мл на кг ваги дитини за добу, як порадить лікар, невеликими частими порціями, дозволить уникнути розвитку такого важкого стану, як зневоднення. Також важливо щоб повітря в приміщенні було температури 22-23 ° С і вологість не менше 60%, в цьому допоможуть вологі прибирання і часті провітрювання кімнати, тоді слизові оболонки і шкірні покриви у дитини не будуть пересихати.

Читайте також: СУХИЙ КАШЕЛЬ ПІД ЧАС ЗАСТУДИ: ЯК ЛІКУВАТИ ПРАВИЛЬНО?

Таким чином, підвищення температури тіла у дитини при ГРВІ – це прояв боротьби з вірусним агресором, яке в більшості випадків не вимагає прийому жарознижуючих засобів. Замість цього потрібно дотримуватися призначеного лікарем лікування ГРВІ за допомогою прямих противірусних препаратів, що зробить лікування захворювання більш адекватним і не вимагатиме надмірних зусиль з боку організму дитини по боротьбі з вірусом.

Ольга Задорожна, лікар-педіатр