Міфи чи реальність: безпека дітей у період епідсезону

Міфи чи реальність: безпека дітей у період епідсезону

Не застудитися взимку дитині – завдання з неможливих. Натомість хворіти менше – цілком реально. Так вже закладено природою, що для формування міцного здоров’я, організму потрібно неодноразово познайомитися з патогенами і потренуватися їм протистояти. Найбільше таких “тренувань” припадає на осінньо-зимовий період, пише MedOboz.

З кожної праски чутно, що в сезон грипу та застуд дітям потрібно додатково давати вітаміни. Але конкретно навіщо – не пояснюють. Обмежуються загальною фразою: для підтримки і зміцнення імунітету. Дитячий організм дійсно потребує багато речовин та мікроелементів для свого зростання та розвитку. Але їх у достатній кількості можна отримувати з їжі. Просто харчування дитини має бути збалансованим і різноманітним. Каші, сезонні овочі та фрукти, м’ясо, риба, молочні продукти, горіхи – це основа здорового раціону. Решта – цукерки, фастфуд, напівфабрикати, снеки, шоколад, здоба – також можна, але у невеликій кількості.

З усього різноманіття дитячий організм візьме собі необхідні вітаміни та мінерали, закриє свої потреби. Тому краще батькам зосередитися на якісному харчуванні, а не викидати гроші на вітер, тобто на баночки вітамінів. Єдиний вітамін, який рекомендують майже всім дітям дошкільного віку, – вітамін D. Інші вітаміни призначає педіатр або сімейний лікар за потреби (у випадку хворобливого стану дитини).

Переохолодження

Переохолодження дуже опосередковано стосується ГРВІ, застуди або грипу – їх викликають віруси. Мета вірусу – потрапити в організм і зачепитися там у клітині. Найлегше це зробити, коли повітря у життєвому просторі дитини сухе. Адже восени та взимку переважну частину свого часу дитина проводить саме в такому – теплому, сухому, не провітреному класі, квартирі, кімнаті.

Це пересушує слизові носа, рота та очей – першу лінію захисту від вірусів. А переохолодження – це тимчасовий стан, який ніяк не впливає на стан імунітету. Тому навряд чи дитина захворіє на ГРВІ після того, як намочить ноги, з’їсть морозиво, побігає на вулиці без шапки або побуде на протягу.

Так, вакцинація від грипу на 100% не захищає від ризику захворіти. Її мета – суттєво знизити ймовірність захворювання та уникнути ускладнень. Думка, що щеплення провокує грип, – міф. Підставою так вважати може бути нерозуміння процесу: вакцина не містить живих вірусів; щеплення роблять на початку епідсезону, а потім протягом 2-3 тижнів в організмі виробляються антитіла, тобто формується імунітет проти вірусу грипу.

У цей період є ймовірність захворіти, оскільки організм ще не достатньо сформував свій захист. Найчастіше хворіють на грип діти до 8 років, для них так само небезпечними є наслідки хвороби – пневмонія, енцефалопатія, зневоднення, хвороби серця. Також у групі ризику ті, хто може отримати ускладнення, – вагітні, особи віком 65+, люди з ослабленим імунітетом та хронічними захворюваннями.

Ліків проти ГРВІ і застуд не існує. Єдине, що можна зробити – це полегшити симптоми та допомогти організму дитини боротися з вірусним навантаженням. Краще забути народні методи на кшталт парення ніг, інгаляцій над гарячою картоплею, розтирання спиртом, носіння шкарпеток з гірчицею, вживання кінських доз вітаміну С, цибулі та часнику.

Якщо дитина захворіла, то грамотними діями батьків будуть такі:

  • давати багато пити теплої рідини (вода, чай, узвар, морс), щоб підтримувати водний баланс організму;
  • підвищити вологість повітря у приміщенні, де знаходиться дитина;
  • закладений ніс промивати сольовим розчином;
  • біль у горлі знімати аптечними льодяниками, теплим напоєм або навіть морозивом (залежить від характеру болю і стану дитини);
  • температуру вище 38,5 0С збивати ібупрофеном;
  • щоб знизити вірусне навантаження і припинити реплікацію (розмноження) вірусу, лікар може порадити дати дитині противірусний препарат. Бажано на основі флавоноїдів (рослинні сполуки, що пригнічують розмноження ДНК- та РНК-вірусів) – вони безпечні, призначені саме для дітей з народження, містять рослинні компоненти, не здатні викликати алергічної реакції, підходять для тривалого використання з метою лікування та профілактики.

На жаль, про неї та зміцнення імунітету згадують вже тоді, коли дитина захворіла. І використовують їх як лікувальні методи. Варто запам’ятати, що профілактика – це не про таблетки, а про спосіб життя, який організувати набагато складніше, ніж купити і дати пігулку. І до речі, зміцненням імунітету займаються цілий рік, а не лише епізодично у холодну пору року. Отже, під профілактикою від ГРВІ та зміцненням імунітету криється:

  • спосіб життя (повноцінне харчування, сон, фізична активність, щоденне перебування на свіжому повітрі, мінімум стресу, відпочинок, одяг відповідно до температурних умов);
  • звички (гігієна чхання та кашлю, регулярне миття рук, не торкання руками обличчя, дистанціювання, не відвідування без потреби місць масового скупчення людей, створення оптимальних умов у середовищі перебування дитини).

Отже, готуватися до епізсезону особливо й не потрібно, якщо створити для дитини правильні умови, дотримуватися принципів здорового способу життя, робити вчасно щеплення, правильно лікувати та не забувати про профілактику.