Прийнято вважати, що алергія у дитини зазвичай виникає навесні та влітку, і пов’язана вона з цвітінням певних рослин. Натомість у зимовий період циркулює більшість вірусів сімейства ГРВІ, викликаючи сезонні спалахи захворюваності. Такий умовний поділ може бути причиною того, що всі симптоми, схожі на вірусну інфекцію та алергію, взимку списуються на ГРВІ, а навесні – на алергію.
Причини алергії взимку
Новорічні ялинки
Новорічні свята традиційно не обходяться без ялинок, ялинкових іграшок, штучного снігу (природа нас рідко тішить справжнім) та інших незмінних атрибутів, які можуть стати причиною появи алергії у дитини. Навіть штучні ялинки, які декілька років вважаються трендом турботи про навколишнє середовище, якщо вони виготовлені з неякісних матеріалів, здатні викликати алергічні реакції у дитини.
Читайте також: Зимові морози та прогулянки: як захистити дитину від вірусів
Взимку діти більше проводять часу у квартирах, а батьки забувають про важливість провітрювання будинку навіть у холодну пору року. Джерелом пилу може бути і штучна ялинка, яка декілька років є новорічною окрасою. Багато власників штучних ялинок використовують спеціальні ароматизатори, які також можуть підвищувати ймовірність розвитку алергії у дитини. Штучну ялинку рекомендується протерти або промити під душем перед прикрашанням.
Завдати клопотів можуть і натуральні ялинки, які обробляють спеціальними засобами від паразитарних захворювань та комах, для захисту від браконьєрської вирубки. Грішать цим ялинки, що продаються на нелегальних ялинкових ринках. Тому якщо в сім’ї люблять прикрашати справжню ялинку, то необхідно купувати її на спеціалізованих ринках.
Домашні улюбленці
Походи в гості, де є домашні улюбленці, можуть викликати алергію на шерсть та епідерміс. І нарешті, не варто забувати про алергію на пил або точніше на білизняний кліщ, що з’являється у дитини схильної до аерогенних алергій або коли найближчі родичі мають таку ж алергію чи бронхіальну астму.
Сезон цитрусових
Багато батьків можуть зіткнутися з розвитком у дитини харчової сенсибілізації на цитрусові та шоколад, які в період новорічних свят можуть споживатись у необмежених кількостях. У такому випадку в дитини може з’явитися висип на тілі, який часто схожий на висипання при деяких вірусних інфекціях (вірусна екзантема).
Після прочитання статті у багатьох може скластися враження, що тема вірусних інфекцій у новорічні свята перебільшена, і велика кількість застудних захворювань у дітей на свята пов’язана з алергічними проявами. Однак, це не так.
Віруси ГРВІ всесезонні
Важливо пам’ятати, що взимку для вірусів ГРВІ люди, навіть самі того не бажаючи, створюють ідеальні умови. Цими умовами виступають повітря в приміщенні, вологість якого знижується через включене централізоване опалення і обігрівачі або кондиціонери, що працюють на повну потужність. У цьому разі сухе повітря стає однією з причин сухості слизових дихальних шляхів, адже послаблюються захисні механізми щодо багатьох інфекційних агентів, зокрема і вірусів. Якщо в такому приміщенні є хворий на ГРВІ або вірусоносій, виявити якого нереально, він під час розмови, кашлю або чхання виділяє велику кількість вірусних частинок. За відсутності провітрювання приміщення вірусні частки здатні зависнути у повітрі протягом багатьох годин, потрапляючи в дихальні шляхи всіх присутніх. Діти внаслідок вікових особливостей виявляються більш сприйнятливими до вірусних інфекцій і для зараження потрібно менше вірусів, ніж для дорослих.
Часті походи в гості також сприяють обміну вірусами ГРВІ, якщо серед присутніх є застуджені, і першими захворюють діти.
Що робити, щоб новорічні свята не перервалися застудою чи алергією у дитини?
Насамперед, вмикати здоровий глузд. Не варто намагатися «нагодувати на рік уперед» дитину цитрусовими, шоколадом та іншими ласощами, здатними викликати алергічні реакції. Від цієї традиції вже давно потрібно відмовитися.
Читайте також: НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ЧИ СПРАВДІ ВІРУС СТАЄ АГРЕСИВНІШИМ СЕРЕД ДІТЕЙ?
Зменшити ймовірність вірусного зараження теж досить легко. Для цього необхідно уникати перебування в компаніях, де є люди із симптомами застуди. Приміщення, де сім’я з дітьми проводить більшу частину часу, необхідно періодично провітрювати, щоб знизити чисельність вірусних часток, які циркулюють у повітрі. Важливо регулярно проводити вологе прибирання приміщень, підтримувати необхідний рівень зволоженості повітря (не менше 40%) та очищати його за допомогою спеціальних приладів. Якщо дозволяє погода, частіше вирушати на прогулянки всією родиною, щоб подихати морозним свіжим повітрям.
Не слід забувати носити маски в громадських місцях. Це стосується як дорослих, так і дітей. А після повернення обов’язково помити руки, щоб убезпечитись від зараження вірусами, що осіли на руках.
Що потрібно знати батькам, якщо у дитини з’явилися симптоми захворювання?
По-перше, про те, що прояви вірусних інфекцій та алергії дуже схожі. Навіть у дитини з харчовою сенсибілізацією, алергією на шерсть тварин та пиловий кліщ можуть виявитися симптоми ГРВІ. Тому не потрібно поспішати самостійно встановлювати діагноз і бігти в аптеку за препаратами, краще проконсультуватися з лікарем, щоб не намагатися лікувати захворювання, якого немає. Незважаючи на те, що багато симптомів ГРВІ та алергії схожі, лікування проводиться різними препаратами.
Читайте також: ГРИП У ПАНДЕМІЮ COVID-19: ЯКИМ БУДЕ ЕПІДЕМІЧНИЙ СЕЗОН
Якщо лікар діагностує у дитини вірусну інфекцію, він призначить їй терапію противірусними препаратами прямої дії, наприклад, сироп Флавовір. Він містить активну речовину – протефлазід, дія якого спрямована на блокування внутрішньоклітинного розмноження вірусів, що спричиняють ГРВІ. Тому чим раніше дитина почне лікування, тим швидше буде заблоковано відтворення вірусного потомства і менше шкоди вірус завдасть дитячому організму. При легкому перебігу захворювання тривалість лікування зазвичай займає 5 днів.
Таким чином, щоб новорічні свята не перервалися черговими ГРВІ або алергічними проявами у дитини, батькам необхідно не тільки пам’ятати, а й виконувати прості правила, що довели свою ефективність. Це стосується і запобігання зараженню дитини вірусами ГРВІ.