Батьки хлопчиків часто не знають, у яких випадках слід звертатися до уролога, крім планових оглядів. Таких ситуацій у перші роки життя дитини може бути чимало. Це проблеми сечовипускання, набряклість або почервоніння статевих органів, звуження крайньої плоті та неможливість оголення головки. У деяких випадках такі стани можуть бути тимчасовими або навіть природними (фізіологічними), але іноді консультація фахівця буде потрібна негайно.
Проблеми з сечовипусканням
Уролог оглядає хлопчиків у перші роки життя кілька разів – у пологовому будинку, у рік, три та сім років. Також є обов’язковими аналізи сечі, які дозволяють виявити можливі проблеми. Батьків повинні насторожити будь-які зміни у сечовипусканні. Наприклад, якщо дитина стала мочитися рідше або навпаки з’явилося нетримання.
Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ
Візит до уролога потрібно запланувати у найближчий час, якщо у дитини сечовипускання супроводжується болем або є біль, що тягне внизу живота і попереку, підвищилася температура тіла, виникло почервоніння і свербіж статевих органів. Звичайно, слід також негайно звертатись до лікаря, якщо проблеми показали результати аналізів сечі.
Дитячий уролог допоможе визначити причину таких станів. Біль у статевих органах, нирках, сечовому міхурі та зміна складу сечі можуть бути наслідком запальних процесів. Наприклад, у дитини виявлять порушення функції сечового міхура, інфекції сечових шляхів або інші захворювання.
Крипторхізм
Так називають стан, коли одне або обидва яєчка не опустилися у мошонку. Обидва яйця повинні опуститися в мошонку ще в утробі – на дев’ятому місяці. Але приблизно у 5% дітей (найчастіше недоношених) яєчка можуть опуститися в мошонку в перші три місяці життя. У таких випадках мошонка виглядатиме плоскою або несиметричною.
Читайте також: ЧИ МОЖНА МАЛЮКУ З СИМПТОМАМИ ЗАСТУДИ ГУЛЯТИ І СПІЛКУВАТИСЯ ІЗ ІНШИМИ ДІТЬМИ?
Це не причина турбуватися у перші місяці життя малюка. Але якщо яєчка не опустилися протягом півроку, варто проконсультуватися із урологом, який запропонує медикаментозне чи хірургічне лікування.
Фімоз
Фімоз називають звуження крайньої плоті, що не дозволяє оголити голівку статевого члена. Такий стан теж є нормальним, адже тільки у кожного десятого хлопчика головка статевого члена відкривається одразу після народження. В інших це станеться пізніше, у кожному випадку – індивідуально (приблизно у віці – 4-8 років). Після року батьки можуть обережно відкривати голівку під час миття. Тоді ж варто проконсультуватися з лікарем щодо того, чи можлива патологія.
Фімоз буває вродженим або набутим, що викликає запалення головки і крайньої плоті статевого члена. Про такі проблеми можуть свідчити свербіж, почервоніння та больові відчуття, нічне нетримання сечі та роздування кінця статевого члена при сечовипусканні. У разі розвитку запального процесу може знадобитися і хірургічне втручання. Але самостійно намагатися відкрити голівку не потрібно, це може зробити лише фахівець.
Гідроцеле
Гідроцеле називають ще водянкою яєчка, коли в їх оболонках накопичується рідина. Такий стан помітно за значною опухлістю в паху (часто з одного боку мошонки). Іноді водянка призводить до формування пахвинної грижі.
У чому небезпека накопичення рідини навколо яєчка?
Це призводить до перегріву та гормональних збоїв, а в поодиноких випадках – навіть до безпліддя. Однак не варто заздалегідь лякатися цієї проблеми. У хлопчиків у перші три місяці життя часто спостерігається водянка одного або обох яєчок. Цей стан не викликає дискомфорту у дітей. Найчастіше вона пройде самостійно (але під контролем фахівця). Якщо цього не станеться до року, може знадобитися хірургічне втручання.
Водянка яєчок сама по собі не викликає у малюка болю, сверблячки або інших неприємних симптомів. Але водянка буває у дітей старшого віку. Вони можуть скаржитися на дискомфортні відчуття під час ходьби та почуття тяжкості в паху.
Читайте також: ДИТЯЧЕ ЗАЇКАННЯ: ДО ЛОГОПЕДА ЧИ ПСИХОЛОГА?
Щоб уникнути подібних проблем та патологій розвитку, потрібно звертати увагу навіть на незначні зміни та дискомфортні відчуття у паховій ділянці у хлопчика. У більшості випадків такі стани не вимагатимуть звернення до хірурга, проте спостереження в уролога є обов’язковим для всіх перерахованих симптомів. А ретельне дотримання гігієни, часта зміна підгузків та носіння вільної білизни з натуральних тканин є запорукою того, що ризик приєднання інфекцій буде мінімальним.