Дитяче заїкання: до логопеда чи психолога? | Smart Mama 2024

Дитяче заїкання: до логопеда чи психолога?

Щороку 22 жовтня у всьому світі згадують про проблеми заїкання.

Із цим дефектом мовлення найчастіше стикаються батьки дошкільнят, і найчастіше – саме хлопчиків. У більшості випадків заїкання вдається подолати. Але перш за все варто визначити, яким видом заїкання страждає дитина і причини його виникнення.

 Не причина відмовитися від акторської кар’єри

Заїкання залишається на все життя приблизно у 1% дорослих людей. Але у дітей таке порушення мовлення зустрічається набагато частіше.  Люди, що заїкаються страждають від страху говорити (логофобії), який може бути як першопричиною, так і наслідком заїкання. Діти, які заїкаються, часто піддаються нападкам і передражнюваням своїми однолітками, що лише посилює цей стан і викликає додаткові психологічні проблеми.

Читайте також: ЧОМУ У МАЛЮКІВ ВИНИКАЄ ОБСТРУКТИВНИЙ СИНДРОМ?

До того ж  людям, що змогли подолати свій страх, заїкання ніяк не завадило реалізувати себе в діяльності пов’язаною з ораторською майстерністю. Наприклад, від заїкання страждали оратор Демосфен, драматург Мольєр, політик Уїнстон Черчіль, актори Мерилін Монро, Жерар Депардьє та ще багато громадських діячів, акторів і ведучих.

Що порушує плавність мовлення?

Заїкання – це порушення плавності мовлення, що зумовлене м’язовою напругою в органах голосоутворення і дихання. Найчастіше заїкання вперше проявляється у дітей у віці 2-5 років, коли формується їх зв’язне мовлення (думки у вигляді закінчених речень). Багато батьків тут же пов’язують цю подію з «переляком» малюка. І в деяких випадках вони матимуть рацію. Ось тільки винними в заїканні дитини іноді бувають найрідніші.

Читайте також: ЧИ МОЖНА МАЛЮКУ З СИМПТОМАМИ ЗАСТУДИ ГУЛЯТИ І СПІЛКУВАТИСЯ ІЗ ІНШИМИ ДІТЬМИ?

Слід зазначити, що заїкання буває:

  • невротичним
  • неврозоподібним

Невротичне заїкання спровоковане емоційним стресом у дітей з нестабільною психікою або просто дуже вразливих. Найчастіше воно є наслідком психотравми. Пусковим механізмом може бути практично будь-який вид стресу: розлучення батьків, фільм жахів, страшна собака, зміна обстановки і навіть переїдання. Лікувати невротичне заїкання легше, воно краще піддається корекції.

 Неврозоподібне заїкання виникає на тлі порушень нервової системи, наприклад, органічного ураження мозку або мінімальної мозкової дисфункції. Таке заїкання нерідко супроводжується нав’язливими рухами, зайвим напругою органів артикуляції, м’язів рук, шиї і діафрагми. Діти з неврозоподібними заїканнями найчастіше розвиваються і починають говорити пізніше однолітків, а таке заїкання вимагає більш комплексного лікування.

Ознаки заїкання у дитини

Як подолати паузи?

Батьки повинні звернути увагу на перші ознаки заїкання у дитини, це:

  • паузи між словами,
  • нерішучість перед їх вимовою,
  • повторення слів або звуків, частіше – на початку речення.

Спусковим гачком прояви заїкання в більшості випадків буде стресовий фактор. Адже всі діти коли-небудь чого-небудь сильно лякалися. Однак не у всіх проявилося таке порушення мови. Справа в тому, що стрес – це дійсно лише спусковий механізм. Найчастіше заїкання проявляється у дітей тривожних, з нестійкою нервовою системою. Іноді в сім’ї, де заїканням страждав хтось з батьків, таке порушення буде і у дітей. Але це не заїкання «дісталося в спадок», а тип нервової системи.

Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ

Часто заїкання з’являється у дітей з гіперактивністю і синдромом дефіциту уваги. Такі діти намагаються все робити якомога швидше, їм важко зосередитися на предметах, а значить, і словах.

Ще одна група ризику – діти чоловічої статі. У хлопчиків заїкання зустрічається в чотири рази частіше, ніж у дівчаток. Психологи пояснюють цю особливість тим, що жіноча психіка більш гнучка, і дівчатка здатні краще справлятися зі стресом. А ось у хлопчиків є ще одна особливість – для їхньої психіки характерний механізм інверсії. Вони намагаються сперечатися і робити все навпаки, що ускладнює роботу логопеда.

До кого звертатися якщо помітили заїкання у дитини?

До лікування заїкання треба залучати не тільки логопеда (та й починати слід не з цього фахівця). В першу чергу потрібно показати дитину психологу, оцінити ступінь її розвитку, особливості психіки (підвищена тривожність, емоційність), а потім виробити форми впливу. Наприклад, на хлопчиків не можна сильно тиснути і змушувати щось робити.

Краще обрати психотерапію в формі гри. Діти із заїканням соромляться говорити, переживають щодо свого дефекту мовлення і часто схильні до глузуванням з боку дітей і навіть дорослих. Тільки психолог допоможе дитині подолати такі проблеми і почати працювати над собою.

Читайте також: ВІРУСНИЙ ВОРОГ У ДИТСАДКУ: ЯК ЗАХИСТИТИ МАЛЮКА

Ще одним стресовим фактором, про який, підозрюють деякі батьки (а він зустрічається досить часто), є зайвий розвиток і навчання дитини. Наприклад, дитина вивчає з трирічного віку дві іноземні мови, вчиться читати і писати тоді, коли вона до цього ще не готова. У таких випадках батькам варто звернути увагу на «перші дзвіночки». Психіка дитини в моменти сильного перенапруження може просто «відключитися». Іноді малюк замовкає на цілий день. Це важливий симптом перенапруги, який треба вчасно помітити.

Також на дітей погано впливає перегляд телевізора, комп’ютера, відеоігри в такому ранньому дошкільному віці. Але в першу чергу батькам потрібно уважно поставитися до особливостей нервової системи своєї дитини. Адже найчастіше заїкання проявляється у дітей вразливих, вередливих, схильних до страхів, істерик, безсоння і залежних від  чужої думки. Тільки увага до потреб дитини і злагоджена робота фахівців (психолога, логопеда-дефектолога, невролога та інших) допоможе подолати проблеми пауз і повторів в словах.

Олена Алексєєва