Неякісний сон у підлітків підвищує ризик розвитку розсіяного склерозу

Неякісний сон у підлітків підвищує ризик розвитку розсіяного склерозу

Якщо діти недосипають або страждають від різних розладів сну, це впливає не тільки на їхнє фізичне здоров’я. Якісний сон означає, що діти краще навчаються, запам’ятовують шкільний матеріал, менше страждають від тривоги, стресу та перепадів настрою, характерних для підліткового віку.

Деякі ж дослідження показують, що погана якість сну в дітей навіть може також впливати на розвиток важких захворювань у старшому віці.

Дослідження розсіяного склерозу, в якому взяли участь жителі Швеції віком від 16 до 70 років, продемонструвало, що недостатній і неякісний сон у підлітковому віці підвищує ризик розсіяного склерозу.

На розвиток цього стану впливає одразу кілька чинників:

  • – генетика
  • – навколишнє середовище
  • – куріння
  • – підвищений індекс маси тіла (ІМТ) у підлітковому віці
  • – вірус Епштейна-Барр
  • – вплив сонця і вироблення вітаміну D.

Дослідники розглядали пацієнтів із розсіяним склерозом, який у середньому було діагностовано у 34 роки. Особливу увагу приділили якістю сну цих людей у той час, коли їм було 15-19 років. Короткий сон у цей період визначається як 7 годин на добу; адекватний сон – 7-9 годин; тривалий сон – 10 і більше годин. Пацієнтів із розсіяним склерозом порівнювали із випадково вибраними людьми аналогічного віку без цього діагнозу.

Шведські вчені дійшли такого висновку: якщо в людей був короткий сон у віці 15-19 років, це на 40% збільшувало ризик подальшого розвитку розсіяного склерозу після врахування інших факторів (ІМТ у віці 20 років і куріння). Погана якість сну в цей період пов’язана з підвищеним ризиком розвитку захворювання на 50%.

Дослідники попереджають, що їхні висновки слід інтерпретувати з обережністю. Адже інколи поганий сон може бути наслідком неврологічного ушкодження, а не навпаки. Але вони наголошують, що брак і погана якість сну надзвичайно погано впливає на імунну систему. А біологічний годинник також бере участь у регуляції імунної відповіді, яка відповідно порушується. Отже, поганий сон підвищує «можливості» інших хвороб впливати на організм, а захисні сили людини, навпаки, знижуються.

Як продовжити сон?

У шведському дослідженні також було продемонстровано зв’язок між використанням соціальних мереж і режимом сну. Доступність технологій та Інтернету в будь-який час доби посприяла тому, що підлітки стали спати менше. Це є однією із найважливіших проблем, адже брак сну може призводити до цілої низки проблем зі здоров’ям.

Тому вчені радять пояснювати підліткам, що достатній відновлювальний сон просто необхідний для адекватного функціонування імунної системи. Також він може бути профілактикою таких важких хвороб, як розсіяний склероз.

Якщо дітям важко заснути або їх нервова система перевантажена через надмірне навчання, постійне «сидіння» в Інтернеті та інші стресові фактори, можна вживати засоби для швидшого засинання на основі рослинних компонентів. Наприклад, біологічно активна добавка ВІТАСЕД,  що містить екстракти валеріани, пустирника й глоду та рекомендована дорослим і дітям від 12 років.

Валеріана має седативний ефект, знижує збудливість центральної нервової системи, напруження і дратівливість під час стресу. Екстракт цієї рослини приймають під час нервового виснаження та розумової втоми.

Зокрема, трава пустирника сприяє зниженню збудження у центральній нервовій системі, стабілізації серцевого ритму та артеріального тиску. А біологічно активні речовини плодів глоду забезпечують комплексний вплив на серцево-судинну систему.

ВІТАСЕД полегшує засинання і поглиблює природний сон, тим самим убезпечуючи від проблем, що викликаються нестачею сну та його поганою якістю.

У засобі  ВІТАСЕД розраховано таке дозування екстрактів рослин, що необхідне для безпечного седативного та спазмолітичного ефекту.