«Кракен» в Україні: що робити і чи варто панікувати?

«Кракен» в Україні: що робити і чи варто панікувати?

23 січня в Україні лабораторно підтверджено перший випадок захворювання на новий штам COVID-19 «Кракен». Вірус зафіксовано на Сумщині у чоловіка, який не виїжджав останнім часом за межі України і раніше не був вакцинований від коронавірусу, про це повідомляє MedOboz.

У МОЗ повідомляють, що на даний момент пацієнт повністю одужав і перебуває вдома, медики слідкують за ситуацією. Варіація XXBB.1.5, відома під неофіційною назвою «Кракен», є новою мутацією штаму «Омікрон», і головна проблема полягає у тому, що вона ще заразніша, ніж її попередники.

Що робити і чи варто впадати в паніку, – розповів головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Не дуже важкий, але вкрай заразний

За словами Кузіна, серед усіх наявних наразі штамів COVID-19  «Кракен» найбільше уникає відповіді від імунітету – тобто наш організм ще не вміє виробляти специфічні антитіла саме для цього різновиду вірусу.

Тому «Кракен» передається значно швидше, ніж інші різновиди «Омікрону». Зокрема, у США лише за три тижні він призвів до зростання захворюваності від 1 до майже 8%.

Є, щоправда, і хороша новина: схоже на те, що незважаючи на всю свою заразність, «Кракен» переноситься не важче, ніж «Омікрон».

«Стосовно його особливостей, то специфічних симптомів у нього немає, він перебігає як звичайна коронавірусна інфекція. Це єдині його особливості, але зараз якихось переконливих доказів того, що він може протікати у важчій формі, що він є агресивним або викликає більше показників смертності чи може викликати більший відсоток саме супутніх станів, – такої інформації немає. Але наукові дослідження тривають», – цитує Кузіна «Суспільне».

Захворіють всі?

Загалом, за словами головного санлікаря, на даний момент на території України зафіксовано 12 підтипів штаму «Омікрон». І це ще не межа: чим довше циркулюватиме коронавірус, тим більше мутацій він дасть і тим більше з’являтиметься нових його різновидів.

«Ті люди, у яких немає перехресного імунітету з вірусом «Омікрон» та іншими збудниками коронавірусу, а також нещеплені громадяни, обов’язково перехворіють «Кракеном»… Він і далі буде прогнозовано поширюватись Україною. Тому захиститись від нього неможливо. Основні заходи – під час появи перших симптомів звертатися до лікаря, а далі залишатися вдома і лікуватись», – зазначив начальник головного управління Держпродспоживслужби Києва Олег Рубан в інтерв’ю ТСН.

У групі ризику – діти

Ще одна з тривожних тенденцій в Україні – збільшення захворюваності на коронавірус серед дітей. Якщо раніше лікарі, навпаки, фіксували, що діти почали менше хворіти на сезонні вірусні захворювання (насамперед, через зростаючу популярність дистанційного навчання), то тепер дитяча захворюваність знову набирає обертів.

Головний санлікар України Ігор Кузін зазначив під час брифінгу, що збільшення захворюваності буде спостерігатися до кінця лютого, і закликав вакцинувати дітей – насамперед тих, які мають інші тяжкі захворювання, що можуть ускладнити перебіг коронавірусу. Алгоритм запису на вакцинацію для дітей такий самий, як і для дорослих, нагадав він.

«Зараз в Україні використовують три типи вакцин, яким можна вакцинувати дітей віком від 5 років. Особливість дитячої вакцини у тому, що вона містить всього 10 мікрограмів РНК. Ця вакцина доставлена нам як гуманітарна допомога у кількості 125 тисяч доз», –  сказав Кузін.

Як лікувати дітей?

Оскільки, як зазначають медики, поки що «Кракен» за своїм перебігом нічим особливим не відрізняється від інших різновидів «Омікрону», то й протоколи лікування для дітей і дорослих залишаються такими, як і раніше, а саме, застосування прямих противірусних засобів, з прямою дією на SARS-CoV-2, що відображено в інструкції до відповідних препаратів.

Нагадаємо, однак, що при лікуванні дітей необхідно застосовувати противірусні препарати або у дитячих дозах, або ті лікарські засоби, які спеціально рекомендовані для дітей.

На фармацевтичному ринку України є, зокрема, дитячий сироп Флавовір. Це препарат на основі біофлавоноїдів для етіотропного лікування і профілактики ГРВІ та грипу,викликаного вірусами пандемічних штамів.  Крім того, доклінічні дослідження продемонстрували високу активність діючої речовини сиропу по відношенню до SARS-CoV-2, що описано в інструкції для застосування.

Флавоноїди, які входять до складу сиропу Флавовір, діють на специфічні ферменти вірусів, ускладнюючи їх проникнення в слизову оболонку дихальних шляхів та пригнічуючи внутрішньоклітинне розмноження вірусів і розповсюдження у нашому організмі, тим самим полегшують перебіг захворювання та знижують ймовірність розвитку ускладнень.  Важливо, або при перших проявах звертатися до лікаря, який призначить препарати прямої противірусної дії.

У будь-якому разі  при ризику контакту з хворою людиною або при підозрі контакту, за перших симптомів нездужання, поки не діагностовано ГРВІ це, грип чи COVID-19, важливо звертатися до лікаря. Лікар зможе призначити противірусне лікування спрямоване безпосередньо на причину.

Джерело: MedOboz