Обід у школі чи домашній ланчбокс? | Smart mama
+380 63 711 58 66

Обід у школі чи домашній ланчбокс?

Пандемія COVID-19 внесла свої корективи в шкільне харчування. Наприклад, під час карантину приносити в школу їжу з дому можливо буде заборонено. Також неможливо організовувати по типу «шведського столу», коли учні могли б вибирати страви. Однак у батьків залишається можливість контролювати шкільне харчування і надалі, звичайно, організовувати його самостійно. Адже, незважаючи на численні рекомендації про «різноманітності і збалансованості», батьки усього світу продовжують щодня переживати про корисність того, що діти їдять у школі. Так яким має бути ідеальний шкільний обід?

 

Шкільний або домашній ланчбокс?

Якщо під час пандемії вибір  харчування в школі може залежати від рішення адміністрації і карантинних заходів, то в подальшому перед батьками все одно буде стояти вибір: давати дитині гроші на їжу, оплачувати шкільний обід або збирати ланчбокс будинку. І це буде вибір від гіршого до кращого. Бути може, деякі діти і можуть усвідомлено вибрати салат з капусти замість шоколадного батончика, але це дійсно унікальні випадки свідомої поведінки.

 

Читайте  також: Початок навчального року – старт сезону застуд: як захистити школяра від ГРВІ

 

Є й наочні приклади організації шкільного харчування в різних країнах. У США більшість старшокласників самостійно вибирає їжу в їдальні, організованої за принципом «шведського столу». При цьому за інформацією Центрів по контролю і профілактиці захворювань (CDC) 17 відсотків дітей у віці 2-19 років в США страждають на ожиріння. У Японії, де досі  у багатьох сім’ях є традиція збирати учням бенто – збалансований обід в одному ланчбоксі, зберігається один з найнижчих в світі відсотків людей із зайвою вагою. Готувати шкільний обід щодня непросто, але все-таки це кращий варіант для дитини, особливо якщо їй необхідне дієтичне харчування. На жаль, у більшості шкіл основу раціону можуть складати сосиски і макарони, а подібні продукти повинні з’являтися у харчуванні школяра як можна рідше.

 

Час і калорії

Ідеальна схема харчування включає в себе три основних прийому їжі (сніданок, обід і вечеря) і два додаткових «перекуси» – наприклад, другий сніданок і полуденок. Отже, що діти в школі харчуються один-два рази – перекушують в 10.30-11.00, а старшокласники ще й обідають в 13.00-14.00. При цьому перекуси можуть бути досить вагомими. Діти шкільного віку повинні споживати від 2300 до 3000 ккал в день в залежності від свого віку і ваги. Тобто, у старшокласника на школу доводиться десь третина його денної норми. Тому запропонувати дитині бутерброд і яблуко – недостатньо. Ідеальний варіант – зібрати ланчбокс зразок бенто, де до 60% – це будуть вуглеводи (овочі, фрукти, хліб або каша), на 25% – білок (м’ясо, риба, яйце) і 15% – це жири, які в принципі діти отримують разом з іншою їжею (бутерброд з маслом).

 

Читайте також: Школа в нових реаліях: основи інфекційної безпеки для дітей

 

Якщо дитина їстиме рідше або відмовиться від другого сніданку, це в подальшому може позначитися на травній системі – призведе до гастриту, коліту та інших проблем. Хоча в шкільному віці такі проблеми непомітні, харчування має бути досить дрібним і 5-6 годинну перерви між прийомами їжи для дітей небажані. Із школярів, які соромилися їсти в школі, найчастіше виростають дорослі, які їдять два рази на день і постійно лікують шлунок.

 

Враховуйте думку дитини

Проблем в ідеальній схемі шкільного харчування відразу кілька. Майже всі діти вживають овочів менше, ніж необхідно. При цьому шкільний ланчбокс повинен зберігати продукти свіжими протягом 5-6 годин, а значить, покласти туди овочевий або фруктовий салат не вийде. Однак дітям обов’язково потрібно дати сезонні фрукти (бажано з щільною шкіркою) і порізані овочі хоча б в невеликій кількості. Є шанс, що неулюблені вдома  у фрукти і овочі у школі будуть з’їдені з більшою охотою.

Більшість батьків впевнені, що улюблені дітьми вафлі, шоколадки та печиво в невеликій кількості не завадять. Але потрібно пам’ятати, що майже вся готова продукція – від цукерок до ковбас – містить барвники, консерванти і трансжири. Тому ідеальним десертом може бути тільки домашня шарлотка або якісний шоколад. Крім того, разом з готовою продукцією діти споживають величезну кількість рафінованого цукру. Той же готовий сік може містити до 30% цукрового сиропу. Думка, що дітям цукор потрібен «для роботи мозку», теж неправильна. Сьогодні люди споживають в рази більше цукру, ніж всі попередні покоління, але супермозок від цього у нас не росте. Навпаки, якщо дитина їсть багато солодкого, це призводить до надмірного збудження нервової системи, а значить, поганій  концентрації на уроках.

 

Читайте також: Як вчасно розпізнати грип від ГРВІ: батькам на замітку

 

Однак не потрібно робити шкільний ланчбокс територією виключно корисної їжі. Якщо не давати дитині в школу нічого з того, що вона любить, є ймовірність побачити весь вміст ланчбоксу принесеним додому після школи. Можна запропонувати в якості другого сніданку улюблені фрукти – банани або яблука, а також сухофрукти і горіхи і навіть солодкий йогурт, який в інший час не можна. Це ситна, корисна і смачна їжа здатна замінити цукерки і печиво. А ось від соків краще відмовитися, але завжди давати дитині пляшку зі звичайною водою (що особливо важливо в сезон грипу, коли користуватися питними фонтанчиками в школі не варто). На такі компроміси можна організувати корисне і поживне харчування в школі.

Олена Алексєєва

Залишити відповідь