ГРВІ у немовлят. Симптоми та лікування | Smart Mama 2024

Немовля застудилося: на що варто звернути увагу

Поява дитини в сім’ї – радісна подія. Однак незабаром після повернення мами з малюком з пологового будинку настають будні, наповнені турботою про нового члена сім’ї.

Одним з питань, що турбують новоспечену маму – як у неї буде проявлятися гостра респіраторна вірусна інфекція, якщо хтось в родині часу раптом захворіє і заразить дитину. І як правильно доглядати за хворою на застуду крихіткою? На ці питання ми дамо відповіді в статті.

Перші 3 – 4 місяці життя малюк рідко хворіє на застуду, так як у нього є захист – материнські антитіла. Якщо мама годує грудьми, то це також посилює здатність організму дитини протистояти впливу інфекційних чинників. Однак  пізніше ситуація різко змінюється: мамині антитіла руйнуються і виявляється, що імунітет малюка зовсім не готовий боротися з вірусами ГРВІ, отже ймовірність розвитку у нього захворювання вкрай висока.

Тим часом, своєчасне виявлення застуди у малюка буває складним, тому що він не може поскаржитися батькам на симптоми, що його турбують. Крім того, в цьому віці багато природніх процесів, що відбуваються в його організмі, наприклад, прорізування зубів, можуть супроводжуватися симптомами, що нагадують ГРВІ. Тому батькам потрібно знати, на що необхідно звертати увагу, щоб не пропустити перші прояви застуди.

 Симптоми ГРВІ у немовляти

Захворювання ГРВІ у дітей грудного віку найчастіше починає проявлятися через 1 – 3 дні після потрапляння вірусу в організм. Симптоми, які може помітити мама:

  • виділення з носа
  • дитина починає шумно дихати і крехтіти через закладеність носа
  • чхає і покашлює, дихає ротом
  • зниження апетиту
  • зміни поведінки дитини під час годування
  • постійно вередує або навпаки стає млявою
  • підвищення температури тіла
  • дитина часто зригує, можливі блювання та пронос.

Дитина робить перерви між смоктанням грудей або взагалі відмовляється від них, навіть якщо голодна. Це відбувається тому, що на першому році життя діти не вміють сякатися. Через слиз в носі, що накопичується дитина не може нормально дихати під час годування.

Читайте також: Дитина-алергік та ГРВІ: особливості застуди, про які важливо знати

Захворювання ГРВІ негативно позначається на сні малюка, він насилу засинає і часто прокидається, через що збивається встановлений режим дня. Або навпаки, може спати довше звичайного. В цілому, будь-які відхилення повинні насторожити батьків.

На першому році життя дитини, особливо в другому півріччі підвищується ймовірність розвитку особливих дитячих ГРВІ, частим проявом яких є гострий бронхіоліт, причиною якого є респіраторно-синцитіальних вірус. Тому поява перерахованих вище симптомів у малюка вимагають негайного звернення за медичною допомогою.

Читайте також: Чи впливає дефіцит заліза та частоту захворювань?

Небезпечні симптоми ГРВІ у малюка

Частим станом, який виникає при всіх захворюваннях, що супроводжуються лихоманкою або надмірною втратою рідини з блювотними масами або діареєю, є зневоднення. Воно становить загрозу для стану здоров’я малюка, істотно обтяжуючи перебіг того захворювання, на тлі якого воно виникло. І без лікарської допомоги як вберегти крихітку від розвитку зневоднення або що робити, якщо стан розвинувся, не обійтися.

Нерідко виникають ситуації, коли симптоми ГРВІ з’являються поступово з незначного підвищення температури тіла, а ознаки інтоксикації можуть бути незначними або відсутні. Такий перебіг захворювання не повинен вводити в оману батьків своєю уявною легкістю, оскільки в дітей на першому році життя ГРВІ схильні до важкого перебігу з швидким розвитком важких гіпертоксичних форм.

Що робити батькам при появі у малюка симптомів ГРВІ

Якщо мама помітила будь-який з перерахованих вище симптомів, необхідно звернутися до лікаря. Якщо у дитина дійсно хвора на гостру респіраторну вірусну інфекцію для  лікування лікар може призначити малюкові прямий противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну діючу речовину – рідкий екстракт протефлазід. Згідно інструкції сироп Флавовір  дає змогу лікувати застуду від народження. Сироп Флавовір  блокує основні вірусні ферменти, що не дозволяють вірусу розмножуватися в уражених їм клітинах дихальних шляхів і викликати захворювання. Чим раніше буде розпочато противірусне лікування, тим більше шансів зупинити  захворювання та зменшити ймовірність розвитку ускладнень.

Як доглядати за застудженим малюком

Важливим фактором, що впливає на те, як пройде захворювання ГРВІ у малюка, є організація правильного догляду за ним і дотримання лікарських рекомендацій по лікуванню. Неприпустимими є спроби самостійно вилікувати дитину, так само як і призначення їй лікарських засобів без попереднього узгодження з лікарем. У такій ситуації високий ризик того, що стан дитини, який загрожує бути важким, при відсутності своєчасної діагностики та призначеного вчасно лікування швидко ускладниться формуванням важких ускладнень.

Те саме стосується і дотримання лікарських рекомендацій по лікуванню ГРВІ у дитини: видиме мамі поліпшення стану дитини не повинно бути приводом для самовільного відступу від встановленого лікарем лікування, оскільки недоліковані захворювання становлять таку саму небезпеку для здоров’я дитини, як і неліковане зовсім.

Читайте також: Як розвивати пам’ять у дітей

Поповнення втрат рідини

Оскільки організм дитини з підвищенням температури втрачає воду, важливим є адекватне поповнення втрат рідини. Для цього дитину треба допоювати так, як це порекомендує лікар.

На тлі підвищення температури тіла дитина може потіти, тому необхідно в міру необхідності переодягати її в сухий чистий одяг та змінювати постільну білизну.

Температурний режим і вологість повітря

Не менш важливим є підтримання оптимального температурного режиму і вологості повітря в приміщенні, де більшу частину часу проводить хворіючий малюк. Температура повітря повинна бути 21-22 ° С, вологість не менше 60%, інакше слизові оболонки у дитини будуть пересихати. Необхідно провітрювати приміщення, при цьому важливо стежити, щоб дитина не переохолоджувалася.

Щодо прогулянок на свіжому повітрі, від них необхідно утриматися поки не нормалізується температура. Так само необхідно обмежити відвідування родичами хворої крихітки поки вона не одужає.

Читайте також: Дисбактеріоз: причина чи результат ГРВІ?

Таким чином, застуда у малюка – це серйозний стан, що вимагає від батьків не тільки своєчасного визначення відхилень в самопочутті дитини, але й дотримання лікарських рекомендацій по лікуванню та забезпечення правильного догляду за застудженою крихіткою. Знаючи тепер, як може проявити себе ГРВІ у малюка, мамі буде легше звернути на них увагу і не пропустити початок захворювання у дитини.

Ольга Задорожна, педіатр