Вірус кору згубно впливає на імунну систему і призводить до амнезії імунітету | Smart Mama 2024

Вірус кору згубно впливає на імунну систему і призводить до амнезії імунітету

Циркулюючі довкола нас віруси не обмежуються тільки представниками сімейства ГРВІ, досить часто компанію їм складають і інші віруси, які за ступенем своєї агресивності набагато перевершують віруси ГРВІ. Одним з таких представників є найближчий родич вірусу парагрипу – вірус кору.

В останні роки в усьому світі спостерігається зростання захворюваності на кір серед дитячого населення. Чому така ситуація викликає побоювання у медичної спільноти, чи дійсно кір такий страшний, як розповідають, і як кір може вплинути на імунітет в майбутньому – обговоримо в статті.

Для початку розглянемо, чому зростає захворюваність на кір?

Підвищення захворюваності на кір у всьому світі реєструється, починаючи з 2017 року. Рівень захворюваності за різними джерелами виріс у декілька разів і називається цифра в 300%. Експерти пов’язують таку ситуацію зі зниженням популяційного, або колективного імунітету, рівень якого для запобігання поширенню вірусу кору повинен становити близько 95% (тобто зі 100 дітей 95 не просто повинні бути щеплені, а і сформувати імунітет), що є досить високою цифрою. Чому?  Тому, що серед такої  кількості щеплених є  діти, яких не можна вакцинувати за медичними показаннями, а також ті, чиї батьки свідомо відмовляються від щеплень. Сьогодні ситуація з вакцинопрофілактикою кору ще більше погіршилася, що пов’язано з коронавірусною пандемією, у якій вже більше року живе весь світ.

Чим небезпечне захворювання на кір?

Відомий факт, що на тлі захворювання на кір пригнічується імунітет дитини, що спричинює формування ускладнень. На першому місці стоїть вірусна (корова) пневмонія, саме від неї найчастіше раніше гинули маленькі діти, а також розвиток не менше важких бактеріальних ускладнень, які в основному стосуються органів дихання: ларингіт і несправжній круп (пам’ятаємо, що вірус кору є родичем вірусу парагрипу ), а також трахеїт і бронхіт, – але ними не обмежується. При кору можливий розвиток ускладнень з боку нервової (коровий енцефаліт) і травної систем (коровий гепатит), ЛОР-органів (отити, синусити). Уражаються також органи імунної системи з розвитком лімфаденітів і мезаденітом.

Читайте також: Які типи лихоманки бувають під час ГРВІ у дітей: важливо знати батькам

Саме в ураженні імунної системи криється основна небезпека вірусу кору. Як саме це відбувається довгі роки залишалося загадкою. Поки нарешті не було виявлено унікальний для вірусу кору вплив на клітини імунної пам’яті, який поки що не вдалося підтвердити ні у кого з відомих вірусів. Він полягає в тому, що захворювання на кір змінює набуту імунну пам’ять, а саме зменшує кількість антитіл (від 11% до 73%), які повинні були захистити дитину при повторному інфікуванні. Це означає, що ті, хто перехворів на кір, захищені від цієї хвороби на все життя. Але в той же час  цей захист має занадто високу ціну: кір стирає імунну пам’ять організму і робить його вразливим до інших хвороб. Такий стан може зберігатися тривалий час (вчені зазначають, що до двох років), призводячи до зростання сприйнятливості дитини до багатьох вірусів і бактерій.

Чим це може обернутися?

Тим, що імунна система дитини, що перехворіла кором практично знижується до рівня новонародженого, але на відміну від немовляти, не має додаткового захисту у вигляді материнських антитіл. А це означає, що найближчим часом їй доведеться знову  знайомитися з тими вірусами, які вона «забула». Вважається, що на повернення до вихідного – докорового рівня, імунній пам’яті може знадобитися до 5 років, так як перехворіти всіма вірусними захворюваннями і бактеріальними ускладненнями в більш коротші терміни загрозливо для самої імунної системи.

Як захистити дитину в умовах підвищення захворюваності на кір

У сучасному житті противірусний захист відіграє важливу роль. І йдеться не тільки про індивідуальний захист кожної людини, а й про колективний імунітет. Тому єдиним правильним вибором є вакцинація дитини відповідно до затвердженого в нашій країні календаря профілактичних щеплень. При правильному двократному введенні вакцини проти кору забезпечується формування достатнього протикорового імунітету на все життя.

Читайте також: Пам’ятка для вагітних у період COVID-19

Якщо дитина встигла перехворіти на кір і у неї знижений імунітет, важливо обговорити з лікарем профілактику вірусних захворювань з урахуванням високої сприйнятливості до вірусів ГРВІ. У такій ситуації і щеплених, і не щеплених, що перехворіли на кір із стертою імунною пам’яттю, захист від вірусів ГРВІ може проводитися під медичним контролем прямими противірусними препаратами, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, а у дітей – за допомогою дитячої лікарської формисиропу Флавовір. Їх дія спрямована на пригнічення вірусних білків розмноження, що унеможливить розмноження вірусного агресора всередині клітини і знизить чисельність його копій. Це дозволить знизити вірусне навантаження на організм і допомогти імунній системі впоратися з вірусом, особливо якщо вона спочатку ослаблена перенесеним нещодавно кором.

На завершення слід сказати, на жаль, не завжди можливі ризики і наслідки відмови від вакцинації об’єктивно зважуються, це призводить до того, що незахищеними виявляються найбільш вразливі – діти. Вакцинація проти кору важлива не тільки для боротьби з вірусом, це в тому числі і спосіб підтримати імунітет і запобігти імунній амнезії.

Ольга Задорожна, лікар-педіатр