Декілька порад, щоб ГРВІ у дитини пройшло без ускладнень | Smart Mama 2024

Декілька порад, щоб ГРВІ у дитини пройшло без ускладнень

З настанням холодів кожна мама замислюється про те, як захистити свою дитину від вірусних інфекцій і не дозволити розвинутися великій кількості ускладнень.

Впоратися з першим завданням практично нереально, особливо якщо дитина спілкується з іншими дітьми, відвідуючи дитячий колектив, де дітей, що чхають і кашляють досить багато, і ймовірність зустрітися з всюдисущими вірусами ГРВІ досить висока.

А це означає, що мамі потрібно бути постійно напоготові і, крім дотримання профілактичних заходів, уважно стежити за самопочуттям дитини та помічати будь-які відхилення в ньому. Оскільки, як показало життя, деякі вірусні захворювання, наприклад, коронавірусна інфекція, можуть перебігати з мінімальними симптомами, завдання батьків – не пропустити їх.

Читайте також: Парагрип у дітей: що має насторожити батьків?

Це непросте завдання, адже маленькі діти не в змозі поскаржитися на закладеність носа та біль у горлі, що посилюється під час ковтання. Не скажуть вони й про те, що болить голова чи виникає почуття дряпання за грудиною – всі ці симптоми здатні відчути діти старшого віку і дорослі, але не малюки.

Не менш важливо не списувати симптоми, що спостерігаються під час ГРВІ, на інші захворювання. Часто можна почути, що у дитини не вірус, а алергія, і всі симптоми трактуються як її прояви. Потрібно пам’ятати, що діти-алергіки більш сприйнятливі до вірусних інфекцій і схильні до їх обтяженого перебігу.

Тому не варто зневажливо ставитися до будь-яких симптомів і самостійно вирішувати – вірусне це  чи алергійне захворювання, і тим більше лікувати дитину, виходячи зі своїх припущень, а краще відразу звернутися до лікаря.

Як захистити хвору на ГРВІ дитину від ускладнень

  1. Вчасне виявлення зміни у її самопочутті та звернення до лікаря.

Затягування з цим може лише погіршити ситуацію, коли дитині буде потрібна серйозніша терапія в лікарні.

Часто у батьків виникає плутанина з тим, що вважати симптомами ГРВІ, а що – ускладненнями захворювання. Крім розвитку пневмонії – найвідомішого ускладнення – існує великий перелік інших, не менш важких станів, які також відносяться до ускладнень ГРВІ. Йдеться про синусит (гайморит, фронтит, етмоїдит), запалення середнього вуха (середній отит), навіть бронхіт при деяких ГРВІ може також бути віднесений до ускладненого перебігу вірусної інфекції. Тому правильно оцінити симптоми захворювання у дитини може лише лікар.

Тим більше не потрібно чекати, коли дитина сама одужає, мотивуючи це тим, що імунітет повинен сам впоратися з вірусом і сформувати імунну пам’ять – така ситуація може призвести до виснаження резервів організму, що стане фоном для приєднання бактеріальних ускладнень або формування вогнищ хронічної інфекції. У майбутньому в дитини можуть бути більш часті та затяжні ГРВІ.

Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ

Багато батьків при появі схожих на вірусну інфекцію симптомів вважають за краще відразу давати дитині антибіотики, щоб не розвинулися бактеріальні ускладнення. Незважаючи на те, що лікарі не перший рік говорять про марність антибіотиків як профілактичного засобу – на віруси вони не діють, а від безконтрольного застосування цих препаратів можна отримати більше шкоди, ніж користі, страх бактеріальних ускладнень поки що переважує здоровий глузд.

І хоча сьогодні медицина зробила великий крок вперед у розумінні хвороботворних здібностей вірусів, а також розробила ефективні заходи боротьби з ними, поки що в суспільстві бактеріальних ускладнень побоюються більше, ніж вірусних захворювань.

У результаті дитина залишається без ефективного лікування ГРВІ, що дозволяє вірусу завдати шкоди дитячому організму: зруйнувати захисні бар’єри дихальних шляхів, запустити реакцію імунної системи і, нарешті, послабити місцеві захисні сили респіраторного тракту настільки, що це відкриває шлях хвороботворним бактеріям.

2. Для запобігання розвитку бактеріальних ускладнень у дитини є призначене лікарем лікування ГРВІ противірусними препаратами з прямою дією на віруси.

Одним із таких лікарських засобів є сироп Флавовір. Його дія спрямована на ДНК-і РНК-віруси, до яких відносяться віруси ГРВІ. Флавовір пригнічує виробництво вірусного потомства всередині зараженої клітини, оскільки блокує спеціальні ферменти, які віруси використовують для свого розмноження. Це спричиняє зниження чисельності вірусного потомства, здатного нашкодити організму дитини. Чим раніше розпочато лікування сиропом Флавовір, тим меншою буде завдана патогенами шкода.

Читайте також: ЧИ МОЖНА МАЛЮКУ З СИМПТОМАМИ ЗАСТУДИ ГУЛЯТИ І СПІЛКУВАТИСЯ ІЗ ІНШИМИ ДІТЬМИ?

Крім того, необхідно чітко дотримуватись рекомендованих лікарем тривалості лікування сиропом Флавовір та кратності прийому. Поліпшення самопочуття дитини свідчить про те, що лікування є ефективним і його необхідно продовжувати, а не знижувати дози або взагалі припиняти прийом противірусного препарату. Недоліковане вірусне захворювання зведе нанівець усі зусилля батьків, спрямовані на якнайшвидше одужання їхньої дитини, і підвищить ймовірність його переходу на ускладнений перебіг.

3. Правильне лікування захворювання противірусними препаратами з доведеною ефективністю.

Таким чином, щоб запобігти розвитку у дитини ускладнень на тлі захворювання на ГРВІ, від батьків потрібно небагато: лише виявити його симптоми, звернутися до лікаря і дотримуватися його рекомендацій з лікування. Тільки так можна уникнути не лише ускладнень, а й виникнення багатьох наслідків ГРВІ, які проявлять себе у майбутньому. Не варто ризикувати здоров’ям дитини завтра, краще правильно лікувати ГРВІ.

Вікторія Талько