Біль у горлі під час ГРВІ – небезпечний симптом? | Smart Mama 2024

Біль у горлі під час ГРВІ – небезпечний симптом?

Біль у горлі є частим супутником гострих респіраторних вірусних інфекцій. Цей симптом виникає тому, що ротоглотка є першими вхідними воротами, через які збудник захворювання потрапляє до дитячого організму і викликає запалення слизової оболонки горла. Біль у горлі може виникати не тільки при вірусному ураженні, а й при бактеріальному, що вимагає абсолютно різного лікування, визначитися з яким допоможе досвідчений лікар.

Так, він може бути проявом різних захворювань – фарингіту, тонзиліту або, що спостерігається набагато частіше, їх одночасного розвитку – тонзилофарингіту. Які основні характеристики болю в горлі, як воно болить у маленьких дітей та як краще його лікувати, – розглянемо в статті.

Якщо у дитини є сприятливі фактори, наприклад, вона дихає ротом, це призведе до того, що тепле, сухе повітря пересушить слизову горла. В такому випадку вірусне пошкодження органа виникатиме набагато швидше, оскільки патогени потрапляють безпосередньо на тканини і швидше проникають вглиб них, аніж, якби вірус потрапив на досить зволожену слизову поверхню і негайно був змитий з неї.

Як болить горло під час ГРВІ?

Якщо доросла дитина може поскаржитися на біль в горлі, то малюки, які не вміють розмовляти, реагують зовсім по-іншому. І тільки уважні батьки можуть зрозуміти: це черговий дитячий каприз або причина набагато серйозніша і пов’язана з розвитком запалення.

У дітей можуть бути різні відчуття при запаленні в горлі: постійний біль, що підсилюється при ковтанні, відчуття першіння, печіння, сухості, що викликає кашель, від якого подразнення та неприємні відчуття лише посилюються. Зовсім маленькі діти можуть ставати більш примхливими, відмовлятися від їжі, пиття, особливо з пляшечки з соскою, засовують пальчики в рот, наче там щось заважає.

Як батьки можуть допомогти дитині коли болить горло

Біль у горлі – це один з небагатьох проявів ГРВІ, якому батьки або не надають належного значення, вважаючи, що пройде застуда – мине й біль, або роблять спроби самостійно якщо не позбавити дитину від нього, то хоча б полегшити неприємні відчуття. Традиційними методами зменшення неприємних відчуттів у горлі є полоскання, використання всіляких лікарських засобів у вигляді пастилок для розсмоктування, рясне тепле питво і так далі.  Ці методи можуть бути ефективні для дорослих і дітей старшого віку, тоді як для малюків вони не використовуються.

Читайте також: За крок до бронхіту: що треба знати про трахеїт

Очевидно, що дітям до 4 років більшість засобів для розсмоктування заборонені, тому що ними можна вдавитися, це стосується й полоскань. Різноманітні спреї для горла у малюків до 3 років можуть викликати рефлекторний ларингоспазм,  і призначаються вони тільки лікарем. Залишається тепле пиття і це часто трохи зменшує симптом дискомфорту в горлі. Але напоїти дитину може заважати біль, який виникає при ковтанні. Тому намагайтеся дати тепле смачне питво, але яке не буде подразнювати горло – різноманітні нейтральні чаї, дозволені за віком: ромашковий, липовий, якщо немає алергії на мед, можна додавати зовсім небагато в напої дітям від року, але якщо дитина до цього не куштувала мед, не варто експериментувати під час хвороби.

Позбутися хворобливих відчуттів в горлі за допомогою підручних засобів симптоматичної терапії не завжди вдається. Не варто забувати, що без усунення причини, що призвела до появи болю, боротися з ним доведеться довго.

Щоб полегшити біль у горлі та усунути його причину, необхідно звернутися до фахівця. Оскільки біль найчастіше є відображенням запальних процесів при застуді, то лікар може призначити дитині противірусний препарат Флавовір сироп, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід який пригнічує вірусну активність. Цього вдається досягти за рахунок блокування білків, які є у всіх вірусів ГРВІ, завдяки яким вони налагоджують в заражених клітинах відтворення багатотисячного потомства. Такий вплив сиропу Флавовір дозволяє позбавити організм хворої дитини від будь-якого вірусу, що вражає дихальні шляхи. При цьому, чим раніше буде розпочато лікування Флавовіром, тим менше можливостей буде у вірусів викликати запалення в горлі, а значить больові відчуття або не виникнуть зовсім, або будуть не настільки вираженими, щоб порушувати самопочуття дитини.

У період захворювання потрібно змінити раціон харчування дитини. Оскільки прийом їжі викликає больові відчуття під час ковтання, то потрібно давати дитині теплу перетерту їжу без твердих грудочок. Також необхідно обмежити вживання продуктів, що містять кислоти, які будуть ще більше подразнювати запалену слизову глотки, наприклад, цитрусові. Поїти дитину потрібно теплою рідиною, маленькими ковтками.

Читайте також: Як допомогти дитячому імунітету в сезон вірусних захворювань?

Батькам необхідно знати, що біль у горлі – це симптом не тільки застудного захворювання. Так можуть проявляти себе й інші, більш серйозні проблеми зі здоров’ям, що часто виникають в дитячому віці. Такі захворювання як ангіна і навіть дифтерія будуть починатися з болю в горлі. Іноді захворювання травної системи також можуть так проявлятися. Тому при появі цього симптому слід негайно звертатися до фахівця, який допоможе визначити причину хвороби і призначить лікування, спрямоване на викорінення проблеми. Важливо пам’ятати, що самолікування допоможе лише усунути симптом, але не саме захворювання, а в майбутньому горло буде турбувати знову і знову, змушуючи батьків думати, що дитина часто застуджується.

Таким чином, біль у горлі – це стан, що вимагає лікарського втручання. Часто, особливо у маленьких дітей, батькам буває складно визначити причини дитячих капризів. Якщо ви опинилися в подібній ситуації – не варто самостійно вирішувати її, краще звернутися до лікаря і спільними зусиллями впоратися з проблемою. І тоді біль в горлі дійсно мине самостійно.

Ольга Задорожна, лікар-педіатр