Захворювання на ГРВІ та грип у малюків завжди має складніший перебіг і супроводжується високим ризиком розвитку ускладнень. Підвищення температури до 39 – 40 °C при вірусних захворюваннях, що супроводжуються фебрильними судомами часто лякають батьків.
Сьогодні вважається, що стрімке підвищення температури є вагомішим фактором, що призводить до приступу, ніж високі показники температури, на тлі яких виникають судоми.
Читайте також: ЯК ВІДРІЗНИТИ ПРОРІЗУВАННЯ ЗУБІВ ВІД ЗАСТУДИ
Фебрильні судоми з’являються у 1 із 25 малюків у віці від 6 місяців до 5 років, частіше вони спостерігаються у дітей від року до півтора років.
Схильність дітей до фебрильних судом
- Якщо у їхніх батьків в дитинстві виникали подібні напади.
- Якщо у дитини вже був такий випадок. Приблизно у 1 з 3 дітей, які перенесли напад фебрильних судом, протягом 1-2 років після першого виникає другий напад.
- Якщо перший напад виник у віці до 15 місяців.
Імовірність розвитку повторних нападів у немовлят під час першого простого фебрильного нападу становить близько 50%, тоді як у дітей старших 1 року цей показник знижується до 30%. Більшість дітей «переростають фебрильні судоми» до 5-річного віку. Це не епілептичні напади, чого найбільше бояться батьки. Проте, тільки у дуже невеликої кількості дітей, що мають фебрильні судоми, може розвинутися епілепсія.
Чому у малюків виникають судоми при підвищенні температури?
Це питання досі обговорюється в медичних колах. Наявні на сьогодні дані свідчать про те, що це особлива реакція головного мозку дитини на стрімке підвищення температури при вірусних захворюваннях.
Типи фебрильних судом
Фебрильні судоми у малюка здебільшого з’являються в перші кілька годин підвищення температури тіла до високих цифр.
- Прості гарячкові напади виникають найчастіше. Під час цього типу припадків у дитини можуть виникати посмикування руками або ногами, також судоми можуть поширюватися по всьому тілу. Дитина може зводити очі, стогнати, втрачати свідомість. Можливі блювання або мимовільне сечовипускання. Після нападу малюк виглядає втомленим і розгубленим. Важливим є те, що у нього немає слабкості рук або ніг.
Читайте також: ПАРАГРИП У ДІТЕЙ: ЩО МАЄ НАСТОРОЖИТИ БАТЬКІВ?
У малюків найпоширенішими є прості фебрильні судоми. Більшість із них тривають менше 2 хвилин, але можуть сягати і 15 хвилин. Прості фебрильні судоми трапляються лише один раз протягом 24 годин.
2. Складний фебрильний напад характеризується такими ознаками:
- втрата свідомості
- сіпання рук і ніг
- тимчасова слабкість виникає зазвичай в одній руці або нозі.
Складні фебрильні судоми тривають понад 15 хвилин. Багаторазові напади можуть тривати до 30 хвилин і повторюватися протягом доби. Якщо простий або складний фебрильний напад повторюється, це вважається рецидивуючим (повторним) фебрильним нападом.
Що робити, якщо у дитини вперше трапились фебрильні судоми?
Важливо не панікувати, а швидко виконувати наступні дії, щоб запобігти травмуванню дитини. Для цього:
- Акуратно покладіть дитину на тверду поверхню або на підлогу.
- Приберіть всі тверді та гострі предмети, щоб дитина під час нападу не поранилася або не травмувалася.
- Поверніть голову і тіло дитини на бік, щоб вона не захлинулася слиною або блювотними масами.
- Ослабте будь-який одяг навколо голови і шиї.
- Слідкуйте за появою ознак проблем з диханням, в першу чергу зміни кольору обличчя (поява синюшності).
- Спробуйте відстежити тривалість судом. Якщо напад триває більше 5 хвилин, або колір шкіри дитини стає синім, це може свідчити про серйозну ситуацію і вимагає негайного звернення за медичною допомогою.
Не можна робити під час фебрильних судом:
- намагатися утримувати дитину
- класти щось дитині в рот
Що робити, після нападу фебрильних судом у дитини?
Необхідно звернутися до лікаря для визначення причини стану дитини. У більшості випадків ніякого лікування не потрібно. Можливо виникне необхідність додаткове обстеження, якщо дитина віком до року і у неї під час нападу були інші симптоми, такі як блювання або пронос, для виключення менінгіту (запалення оболонок головного мозку).
До яких показників може підвищуватися температура без побоювань появи судом?
Це питання найчастіше непокоїть батьків. Прийнято вважати, що безпечним інтервалом для підвищення температури тіла у дітей без фебрильних судом є 37 – 39 ° С.
Читайте також: ДЕКІЛЬКА ПОРАД, ЩОБ ГРВІ У ДИТИНИ ПРОЙШЛО БЕЗ УСКЛАДНЕНЬ
Якщо у малюка вже були судоми, температура тіла не повинна бути вищою 38,5 ° С. Проконсультуйтеся з лікарем стосовно жарознижувального препарату для вашої дитини і обговоріть режим його застосування. Пам’ятайте про те, що давати дитині при застуді ці ліки цілодобово з метою профілактики виникнення судом не рекомендується, тільки коли температура тіла підвищується за допустиму межу.
Чи небезпечні для дитини фебрильні судоми?
Якщо у малюка був напад фебрильних судом – немає причин для паніки. Ці типи судом не є небезпечними для дитини і не викликають проблем зі здоров’ям. Вони не призводять до пошкодження головного мозку, стійкого паралічу, розумової відсталості або смерті. Якщо у вас є сумніви з приводу цієї проблеми або чого-небудь, пов’язаного зі здоров’ям дитини, обговоріть їх з лікарем.
Які ще ускладнення ГРВІ та грипу можуть виникати у малюків, дізнайтесь на сайті
Фебрильні судоми у малюка – це безумовно важке випробування для його батьків. Але незважаючи на це важливо взяти себе в руки і допомогти дитині. Своєчасне звернення до фахівця дозволить розібратися в ситуації та створити алгоритм дій, якщо напад фебрильних судом повториться у майбутньому.