Весняний дефіцит вітамінів впливає на імунітет: як не застудитися? | Smart Mama 2024

Весняний дефіцит вітамінів впливає на імунітет: як не застудитися?

Дитячий організм, який активно росте та розвивається, потребує великої кількості мікроелементів, вітамінів та інших необхідних компонентів, які він отримує з їжею. Тому будь-які похибки в харчуванні дитини, так само як і недостатній вміст будь-якої з поживних речовин призводять до їх дефіциту, що може негативно позначатися на стані здоров’я та здатності імунної системи справлятися з інфекційними агентами. Про це інформує ГРИПua.
Серед усіх можливих варіантів виникаючого дефіциту особлива роль належить вітамінній недостатності, яка досить часто зустрічається в дитячому віці. І тому є пояснення: більшість вітамінів надходять в наш організм із зовні, а деякі, наприклад, вітамін D, синтезується в шкірі під впливом сонячного ультрафіолету, якого в зимовий період в наших широтах через малу кількість сонячних днів дуже мало. А значить, дитячий організм взимку буде особливо відчувати потребу в ньому.

Чому для дитини важливі вітаміни?

Тому що вони відіграють одну з головних ролей в будівництві та злагодженій роботі всього людського організму. Навіть дорослий залежить від їх вмісту, правда в набагато меншому ступені, оскільки вони в основному витрачаються на оновлення зношених органів і тканин, а не на зростання і дозрівання як у дитинстві. Тому у дітей більш часто виникають відхилення у вмісті вітамінів.

Читайте також: ВІРУС КОРУ ЗГУБНО ВПЛИВАЄ НА ІМУННУ СИСТЕМУ І ПРИЗВОДИТЬ ДО АМНЕЗІЇ ІМУНІТЕТУ

Не менш значущі вітаміни для нормальної роботи імунної системи. Вважається, що вітаміни А, групи В (В1, В2, В3, В5, В6, В12), С, D3, К1, а також біотин і фолієва кислота відповідають за нормальну дієздатність захисних сил нашого організму. Тому їх надходження в дитячий організм в достатній кількості є важливою умовою не тільки для нормального розвитку імунної системи, але й її здатності боротися з інфекційними агентами, в тому числі й вірусами.

Як саме вітаміни допомагають імунній системі справлятися з вірусами?

Почнемо з вітаміну С, або аскорбінової кислоти, яка традиційно застосовується при застудних захворюваннях. Сьогодні ведуться суперечки про те, наскільки він ефективний при ГРВІ і чи є сенс в його застосуванні. Однак незаперечним є той факт, що його кількості, яка поступає з їжею, має бути достатньо для того, щоб покрити фізіологічну потребу.

Читайте також: ДИТИНА-АЛЕРГІК ТА ГРВІ: ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТУДИ, ПРО ЯКІ ВАЖЛИВО ЗНАТИ

На що витрачається вітамін С в організмі людини? Є дані, що найбільша кількість вітаміну С міститься в лейкоцитах – клітинах імунної системи, які захищають організм людини від багатьох інфекційних чинників. Крім того, вітамін С впливає на проникність судинної стінки, яка нерідко страждає при ГРВІ, так як опиняється під прицілом вірусів, особливо грипу.

І нарешті, цей вітамін є антиоксидантом, тобто знешкоджує утворювані в організмі при вірусному запаленні вільні радикали, а також бере участь у відновленні пошкоджених вірусом органів і тканин.

Читайте також: ПІДСТУПНІ НАСЛІДКИ ЗАСТУДИ У ДІТЕЙ, ЩО МОЖУТЬ ПРОЯВИТИСЯ ПІЗНІШЕ

Ще дуже важливий для противірусного захисту дитячого організму вітамін А, який впливає не тільки на дієздатність імунних клітин, але й забезпечує нормальний стан епітелію, в тому числі дихальних шляхів, і його бар’єрну функцію на шляху поширення вірусів ГРВІ. При недостатньому надходженні вітаміну А в організм порушується процес відновлення пошкоджених вірусною активністю слизових респіраторного тракту, знижується утворення деяких захисних факторів (антитіл).

Вітаміни групи В є регуляторами більшості процесів роботи нервової системи, що відбуваються у нашому організмі, а також впливають на імунну відповідь.

Цей перелік може бути доповнений всіма відомими на сьогоднішній день вітамінами, оскільки всі вони впливають на дитячий організм, а значить, прямо або опосередковано забезпечують його стійкість до вірусних інфекцій.

Читайте також: П’ЯТЬ КРИТИЧНИХ ПЕРІОДІВ РОЗВИТКУ ІМУНІТЕТУ У ДІТЕЙ

Виходячи з вищесказаного, очевидно, що організм дитини повинен постійно отримувати вітаміни, а не час від часу. Однак на цьому шляху існує чимало перепон.

По-перше, це умови сьогоднішнього життя і переважання в раціоні сучасної дитини термічно оброблених, рафінованих продуктів і напівфабрикатів із зниженим вмістом вітамінів.

По-друге, нормальному засвоєнню вітамінів в травному тракті перешкоджають різні захворювання, які часто зустрічаються в дитячому віці. Крім захворювань шлунка і кишечника, діти часто страждають глистовими інвазіями, у них частіше виникають кишкові розлади, що призводять до зниження засвоєння вітамінів.

По-третє, багато нормальних періодів розвитку, у яких відбувається інтенсивне зростання дитини, пов’язані з підвищеною потребою у вітамінах, яка при вихідному низькому вмісті вітамінів ще більше посилює їх дефіцит.

І нарешті, самі захворювання, і ГРВІ не виняток, супроводжуються підвищеною витратою вітамінів. Ці та багато інших станів стають причиною того, що сучасні діти живуть в умовах субкомпенсованого, тобто прихованого, вітамінного дефіциту, що негативно позначається на здатності справлятися з вірусними захворюваннями і відновлюватися після них. Звідси зрозуміло, чому такі діти часто застуджуються, довго і з ускладненнями хворіють, а період відновлення після захворювання займає багато часу.

Як батьки можуть помітити симптоми вітамінної недостатності у дитини?

Найчастіше такі прояви у дитини виникають при вираженому вітамінному дефіциті. Однак при незначних відхиленнях від нормального рівня видимі порушення відсутні, дитина зовні виглядає абсолютно здоровою або у неї можуть бути прояви астенічного синдрому: млявість, швидка стомлюваність.

Що можуть зробити батьки в такій ситуації?

Перш за все, стежити за харчуванням дитини, віддаючи перевагу свіжим сезонним овочам і фруктам, споживати хлібобулочні вироби з твердих сортів пшениці, натуральні солодощі (пастила, сухофрукти), перебувати достатню кількість часу на вулиці і вживати додатково вітамін D в зимовий період (дітям до 3-х років протягом року). Намагайтеся уникати самостійного призначення синтетичних вітамінів, деякі з них при надлишку можуть бути токсичні.

Краще рішення – це раціональне харчування, і тоді організм буде поповнювати запаси відсутніх речовин самостійно. Крім того, важливо займатися профілактикою захворювань, які передаються з брудними руками і немитими продуктами (кишкові інфекції та глисти), а при їх розвитку відразу ж звертатися за медичною допомогою і лікувати за дотриманням лікарських рекомендацій.

Читайте також: ЗА КРОК ДО БРОНХІТУ: ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ТРАХЕЇТ

Це ж стосується і гострих респіраторних вірусних інфекцій у дитини, які в умовах вітамінного дефіциту виникають частіше і тривають довше з високою ймовірністю розвитку ускладнень, а витрата вітамінів на їх тлі підвищується. У такій ситуації імунна система зазнає труднощів з адекватною відповіддю на вірус, тому їй потрібна допомога. Лікар може призначити дитині прямий противірусний препарат сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його дія полягає в блокуванні основних вірусних білків розмноження, що дозволяє зменшити чисельність атакуючих дихальні шляхи вірусних копій і тим самим полегшити завдання з вигнання вірусів з дитячого організму імунній системі. Призначене лікарем лікування сиропом Флавовір дозволить дитині швидше одужати і не виснажити ще більше вітамінні резерви в її організмі.

Таким чином, вітамінний дефіцит у сучасних дітей – поширена і прихована від батьківських очей проблема. Від того, наскільки правильно і повністю вона вирішиться, буде залежати ступінь противірусного захисту організму.

Вікторія Талько, експерт з питань імунології, вірусології, і радіобіології