Топ-10 корисних лікарських рослин

Топ-10 корисних лікарських рослин

На планеті Земля відомо понад 500 тис. видів рослин, із них лікарськими вважають близько 20 тисяч. З розвитком науки з’явилися методи дослідження рослин та їхнього складу. Це дало можливість створювати із рослинної сировини дієві лікувальні засоби, які випускають у формі настоянок, екстрактів, біологічно активних добавок, таблеток, чаїв, мазей, бальзамів, розчинів тощо. Засоби на рослинній основі зустрічаються не лише у фармакології, а й у косметології та дієтології.

Препарати з лікарських рослин мають менше побічних ефектів та протипоказань, а  також використовуються у протоколах доказової медицини. Вони здатні заспокоювати нервову систему, знеболювати, підтримувати імунітет, лікувати шкіру, ротову порожнину та волосся, впливати на серцево-судинну та шлунково-кишкову системи, допомагати при інфекційно-запальних захворюваннях тощо.

Отже, топ-10 популярних і корисних лікарських рослин:

  • Валеріана – відома своїми потужними седативними властивостями. Добре заспокоює нервову систему та пригнічує збудливість. Це ефективний природний спазмолітик. Зараз, під час війни валеріана буде доречним помічником для нормалізації психологічного стану кожного українця. Отже, її можна і варто вживати, не чекаючи потрясінь. Найкращим буде прийом валеріани у складі дієтичної добавки ВІТАСЕД – це заспокоїть нервову систему, вбереже від стресу, емоційних коливань, нормалізує роботу серцево-судинної системи та налагодить сон. Правильне дозування валеріани у дієтичній добавці не пригнічує психомоторні функції. ВІТАСЕД буде слушним для стабілізації психічного стану у жінок під час клімаксу.
  • Пустирник (кропива собача) – основними речовинами є флавоноїди, алкалоїди та органічні кислоти, що знижують збудження центральної нервової системи, полегшують засинання та поглиблюють природний сон. Препарати зі складом цієї рослини мають седативний ефект та покращують діяльність серцево-судинної системи. Зустрічаються як настоянки, трав’яні збори та пігулки. Але найкраще пустирник приймати у складі дієтичної добавки ВІТАСЕД – він діє м’яко і не пригнічує загальний емоційний стан. Випускається у формі зручних капсул – їх легко ковтати і дозволено вживати дорослим та дітям з 12 років.
  • Елеутерокок – добре стимулює фізичну та розумову активність, затримує виведення з організму вітаміну С. Препарати на основі елеутерококу рекомендовано приймати тим, хто часто перебуває у несприятливому навколишньому середовищі (перегрівається, переохолоджується, стикається з випроміненням або токсичними речовинами). Також елеутерокок можна побачити у складі тонізуючих напоїв.
  • Шипшина – найчастіше лікувальні засоби з шипшиною зустрічаються як сушені плоди, олія та у складі сиропу. Це джерело вітамінів (С, В1, В2, РР, К), каротину, флавоноїдів і фенолокислоти. Шипшина добре відновлює захисні функції організму, покращує роботу печінки, є природним діуретиком, нормалізує холестерин, розганяє жовч і має антиоксидантні властивості.
  • Ромашка – відома рослина, якій властиві спазмолітична, заспокійлива, антисептична дії. Також часто використовується у лікуванні шлунково-кишкового тракту, сечовивідних шляхів та дихальної системи. Цілющі властивості ромашки активно використовують у косметології (у засобах догляду за шкірою та волоссям).
  • Алое – допомагає боротися з проблемами, які пов’язані зі шкірою та слизовими. Завдяки своїм активним компонентам, алое додають до складу кремів, масел, бальзамів, що доглядають за шкірою та порожниною рота. Препарати з алое борються з акне, псоріазом, екземою, мають антибактеріальну і антисептичну дії, лікують опіки, подразнення шкіри та свербіж, покращують еластичність та зволожують її. Часто алое додають до зубних паст, засобів для лікування від гінгівіту та виразки слизової оболонки рота.
  • Шавлія – це справжнє джерело вітамінів і мінералів: зокрема, К, В6, А, С і Е, а також калію, магнію, заліза і цинку. Завдяки поліфенолам та антиоксидантам шавлія нейтралізує вільні радикали, які пов’язані з ризиком серцево-судинних захворювань, а також захищає нейрони головного мозку, сприяючи покращенню його роботи та пам’яті. Шавлія зустрічається у препаратах, що доглядають за порожниною рота; полегшують симптоми менопаузи у жінок; призупиняють процеси старіння шкіри та знижують «поганий» холестерин.
  • Ехінацея – застосовується як протизапальний та імуностимулюючий засіб. На її основі виробляють препарати, призначені для лікування верхніх дихальних шляхів, бронхітів, нежитю, ГРВІ та для загоєння ран.
  • Евкаліпт – широко використовують як для внутрішнього, так і для зовнішнього впливу на організм. Дуже добре бореться з симптомами захворювання верхніх дихальних шляхів та носоглотки, допомагає при хворобах ротової порожнини та ураженнях шкіри, а ще часто використовується у препаратах, що стабілізують психоемоційний стан (дратівливість, порушення засинання та сну, емоційну нестабільність).
  • М’ята – здійснює комплексний вплив і використовується для позбавлення проблем з кишківником (усуває дискомфортні відчуття та нормалізує роботу), завдяки фітохімічним речовинам виконує спазмолітичну, антисептичну та жовчогінну дії, зменшує вираженість нудоти, має седативний ефект. Часто можна зустріти м’яту в складі заспокійливих лікарських препаратів та призначених за доглядом порожнини рота.