З якого віку дітям можна давати морепродукти? | Smart Mama 2024

Морепродукти в меню дитини: коли і що починати їсти?

Про користь риби в раціоні завдяки великому вмісту в ній жирних кислот знають практично всі. Але відносного того, коли риба повинна з’явитися в меню дитини, не всі педіатри дотримуються однієї думки. Риба для малюків – це продукт, який частіше «тхне», чим пахне. Крім того, іноді морепродукти, що з’явилися в меню занадто рано, можуть викликати алергічну реакцію, що змусить надовго викреслити їх з раціону.

Коли починати рибний день?

Рибу не вводять в раціон дитини до одного року. Хоча у малюка вже можуть бути зубки, щоб пережувати рибну котлету, та й сам продукт м’якше за м’ясо, важливо все-таки зацікавити його цією їжею. Риба – це важлива частина раціону: вона багата мінералами (кальцієм, фосфором, залізом), мікроелементами йодом і фтором, вітамінами А, D, Е, РР і групи В, містить поліненасичені жирні кислоти омега-3 і легко засвоюється. Але смак і запах будь-якої риби досить специфічні для дитини. Тому для початку її можна запропонувати в складі інших страв (разом з пюре, кашею, овочами).

Читайте також: Немовля застудилося: на що варто звернути увагу матусі

Починати потрібно з морських сортів риби, які відносяться до нежирнх, не містять багато кісток і рідше викликають алергію. Це тріска, судак, минтай, навага і хек. Дитині одного-двох років можна їсти по 30-50 грамів риби на день. Оскільки це дуже маленька порція – варто пропонувати малюкові рибу пару раз в тиждень (по 100 г за раз). Але якщо у дитини є проблеми з введенням і засвоєнням інших продуктів (алергія або недостатня кількість ферментів), «знайомство» з рибою можна відкласти до двох і навіть трьох років.

Чому буває алергія?

Алергія на рибу зустрічається не так часто. І якщо дитину після з’їденого шматочка риби «обсипало», це не означає, що у неї алергія на абсолютно всі морепродукти. Алергічну реакцію може викликати тільки річкова, або тільки морська риба, а також висипання іноді з’являється від того, що саме входило в раціон самої риби.

Наприклад, найчастіше алергію на всю рибу викликає білок парвальбумін. Правда, його немає у тунці і в будь-якій ікрі. Тому люди з алергією на рибу часто можуть їсти її ікру. Однак у ікри є і свій алерген – вітеллогенін. Також висипання можуть викликати білки енолаза і альдолаза. Якщо ж рибу довго зберігати, в ній утворюється скомбротоксін, який теж провокує алергію.

Читайте також: Чи впливає дефіцит заліза та частоту захворювань?

Дитячий організм набагато чутливіші, ніж дорослий, до пестицидів, антибіотиків і стимуляторів росту, якими можуть годувати рибу, вирощену в водоймах. У будь-якому випадку, якщо дитина пробує рибу вперше, їй потрібно дати тільки пів чайної ложки і простежити за реакцією. Якщо з’явилися кропив’янка, свербіж на шкірі, набряк, блювота, діарея або утруднене дихання, потрібно звернутися до лікаря, зняти симптоми, а після – слідувати рекомендаціям алерголога. Необхідно точно виявити, що саме викликало алергічну реакцію.

Тонкощі рибної обробки

Дитина в перші роки життя буде їсти тільки повністю термічно оброблену рибу. Про додавання в раціон засоленої риби або морепродуктів говорити в такому віці дуже рано. Тим більше що оселедець і їй подібні риби, а також сорти червоних риб, як правило, дуже жирні. З цієї ж причини дитині не підійде рибний бульйон або уха. А ось відварені або приготовані на пару котлети з риби будуть в самий раз.

Після двох років дитині можна запропонувати спробувати червону ікру (якщо малюк не алергік), кальмари і креветки – все в невеликих порціях. Решта видів морепродуктів (мідії, краби, раки, морську капусту) слід починати пробувати після трьох років, коли раціон дитини стане наближеним до дорослого.

Читайте також: Як розвивати пам’ять у дітей

Для дитини потрібно купувати тільки свіжу або свіжоморожену рибу (при цьому термін її зберігання дуже невеликий і залежить від часу, проведеного на прилавку). З цієї причини свіжу або розморожену рибу краще приготувати відразу. У рибі можуть міститися личинки паразитів, які гинуть як від заморозки, так і від термічної обробки, яку потрібно робити для кожної риби відповідно до рецептури. Як правило, риба відварюється не менше 20 хвилин, а смажиться – не менше 15 хвилин.

Готуємо для маленького гурмана

Рибне суфле

  • Філе риби – 250 г
  • Яйця – 4
  • Вершки – 50 мл
  • Помідор — 1
  • Кріп

Філе зваріть до готовності, розімніть вилкою. Яєчні жовтки відокремте від білків і змішайте з рибкою. Потім слід дрібно порізати кріп і помідор, додати до маси. У білки влити вершки і збити. У ємність для запікання, змащену олією, викласти рибу. Додати трохи води і випікати 15 хвилин при температурі 180 градусів. Залити компоненти збитим білком і випікати ще хвилин п’ять.

Рибні котлетки

  • Філе риби – 150 г
  • Молоко – ? склянки
  • Яйце — 1
  • Цибуля – 1
  • Пшеничний хліб – 1 шматок
  • Зелень і сіль за смаком

Цибулю почистити і дрібно порізати. Хліб вимочити в молоці і разом з рибою пропустити через м’ясорубку. Додаємо в отриманий рибний фарш порізану цибулю і зелень, розбиваємо яйце і вливаємо молоко, що залишилося. З фаршу формуємо котлети або биточки. Заготовки запекти в духовці або приготувати на пару.

Смачного…

Олена Алексєєва