Саме з садочка чи зі школи діти найчастіше приходять із «сюрпризом» для батьків у вигляді червоного горла, кашлю і шмарклів. Інколи здається, що навіть онлайн-навчання буває «вигіднішим» для здоров’я дитини.
Насправді, звісно, дітям потрібно перебувати у колективі для успішного навчання і соціалізації. А імунній системі необхідно «знайомитись» із новими вірусами, щоб створювати імунну пам’ять. Але все-таки, щоб один лікарняний не переходив у інший, слід роз’яснити дитині правила гігієни, котрих потрібно дотримуватись у колективі.
Читайте також: Дитина контактувала з хворим на ГРВІ: що робити?
Гра у гігієну
Респіраторний вірус передається через дрібні (аерозольні) краплі у повітрі. Їх можна вдихнути, а також вони можуть осісти на руках і будь-яких предметах, а звідти знову потрапити на слизові оболонки очей, носа або рота. Правила особистої гігієни грають вирішальну роль у обмеженні цієї вірусної круговерті.
Читайте також: Противірусні препарати в лікуванні ГРВІ у дітей
Найтяжче пояснити ці правила дітям дошкільного віку. Та й навіть у школах гра «поміняймося масками» була дуже популярна у період епідемії коронавірусу. Чому ж правила гігієни не приживаються у садочках і школах? Насамперед ці питання слід обговорити з вихователями та вчителями. Діти добре роблять те, що вони можуть скопіювати або впровадити у грі, тому батьки повинні проконтролювати одразу кілька аспектів гігієни у колективі:
- Починаємо з дому. Правила особистої гігієни мають насамперед показати вдома, а не у садочку чи школі. Діти повинні щодня бачити, як батьки миють руки з милом, умиваються, чистять зуби, доглядають за особистими речами та прибирають.
- Контроль у закладі. Дотримання правил гігієни потрібно узгодити з працівниками садочка або школи. У дітей має бути вільний доступ до умивальника, рідкого мила, дезінфікуючих засобів, власного рушника, носовичка, паперових серветок, туалетного паперу тощо.
- Ігри та заохочення. Із працівниками освітніх закладів також потрібно обговорити те, як планується прищеплювати дітям правила гігієни. Ці люди є авторитетами для дітей, тому саме вони можуть створити систему заохочень за чистоту (наприклад, «медалька» за помиті руки). Також слід проводити для дітей ігри та уроки, де цікаво розказувати про важливість боротьби з мікробами та вірусами. Вірші, відео, плакати, розмальовки та книжки на тему гігієну стануть у пригоді.
Читайте також: Грип у дітей: симптоми і лікування
Принципи гігієни
Батьки мають постійно наголошувати на основних правилах гігієни у колективі, що загалом виглядають так:
- Мити руки. Миття рук із милом протягом принаймні 20 секунд і контроль за чистотою нігтів є основою усіх гігієнічних звичок дитини. Слід пояснити, що руки миються щоразу, коли вони брудні, після чхання або кашлю «в кулак», після повернення з вулиці, дотиків до тварин і перед їжею.
- Викидати сміття. Одноразові хустинки після використання, маску, що впала на підлогу, та інші забруднені речі необхідно відправляти у смітник. Для цього дитина повинна мати доступ до смітників у всіх приміщеннях.
- Не ділитись. Є речі, які не призначені для інших діток. Саме це мають пояснити батьки щодо особистих речей дитини. Так, діти не повинні ділитися своїм гребінцем, рушником, взуттям, їжею, напоями. На усіх цих речах можуть бути мікроби та віруси, що передаватимуться іншим дітям.
- Повідомити вчителя. Якщо дитина почувається погано, вона має повідомити вихователя або викладача про свій стан. Потрібно пояснити дитині: навіть якщо тільки здається, що болить голова або нудить, або хочеться спати, не слід боятись сказати про це дорослим. Адже це допоможе вчасно почати лікування і не заразити інших дітей.
Гарно навчатись означає не хворіти
Дотримання елементарних правил гігієни зменшує кількість лікарняних, а отже, діти зможуть повноцінніше навчатися. Наприклад, у США існує така статистика:
– миття рук знижує ризик респіраторних інфекцій на 16%.
– використання спиртового гелю для рук у якості дезінфікуючого засобу в класі зменшує кількість прогулів через інфекцію у початкових класах майже на 20%.
Крім того, у сезон поширення вірусних інфекцій діти лікар може призначити препарати для профілактики ГРВІ та грипу. Серед таких препаратів для дітей є противірусні засоби на рослинній основі, підходять для тривалого застосування, адже викликають рефрактерності імунної системи, а сприяють підтримці рівня інтерферонів, достатнього для адекватної імунної відповіді організму на інфекційний збудник. Рослинні компоненти є джерелом флавоноїдів – сполук, що здатні пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК-вірусів грипу, гострих респіраторних інфекцій, зокрема і SARS-CoV2. Це натуральні компоненти, що безпечні для дітей і допомагають зупинити розмноження респіраторних вірусів, якщо вони потрапляють в організм.
Читайте також: Грип та ГРВІ у дитини. Симптоми та лікування
Така неспецифічна профілактика і прищеплення правил гігієни допоможуть менше часу провести у ліжку, а більше – з друзями, навчаючись нового.