Дитина контактувала з хворим на ГРВІ: що робити/Smart Mama 2024

Дитина контактувала з хворим на ГРВІ: що робити?

Гострі вірусні захворювання органів дихання постійно супроводжують людину і здатні вибити зі звичного життєвого ритму на довгий час.

Особливо важко доводиться батькам маленьких дітей: поки дитина перезнайомиться з більшістю представників сімейства респіраторних вірусних захворювань, численні лікарняні та безсонні ночі їм гарантовані.

І як би людство не намагалося захиститися від цих вірусів, поки що найдієвіший спосіб 100%-ї профілактики не знайдено. Але це не означає, що потрібно змиритися і терпляче страждати разом із хворим малюком. Сьогодні цілком реально полегшити перебіг гострого вірусного захворювання або повністю уникнути його розвитку. Як це зробити – розглянемо в статті.

Коли хворий на ГРВІ найбільш загрозливий для оточуючих

Потрібно розуміти, що джерелом вірусів, які викликають ураження верхніх дихальних шляхів, є хвора людина. При цьому період максимальної ймовірності зараження і його тривалість безпосередньо залежить від вираженості таких симптомів, як кашель, нежить і чхання. Адже саме з частинками слизу виділяється та поширюється вірус.

Процес виділення вірусів може починатися задовго до появи інших симптомів, наприклад, підвищення температури тіла, тобто до усвідомлення факту захворювання. У цьому криється небезпека. Адже якщо хвору дитину з вираженими симптомами ГРВІ намагаються ізолювати від оточуючих, щоб не заразити всіх навколо, то до зовні здорової такої настороженості з боку оточуючих немає, а те, що дитина кашлянула або чхнула – звичайна справа, з ким не буває. Натомість діти, які мали контакт із таким прихованим хворим, отримують свою «дозу» вірусів.

Читайте також: Гострий бронхіоліт у малюків: що треба знати

Період інфікування хворого на гострі респіраторні вірусні інфекції має певні часові рамки і зазвичай припиняється після одужання. Але є дані стосовно того, якщо захворювання ускладнилося розвитком пневмонії, то терміни виділення вірусів можуть затягуватися на 2-3 тижні. Це пояснюється значним зниженням захисних резервів людського організму, що не дозволяє повністю здолати вірус.

Така сама ситуація спостерігається в дитячому віці, коли несформовані імунні механізми дозволяють вірусовиділенню затягнутися на невизначений термін. Таким чином, прихований або інкубаційний період – це небезпечний час: хвора дитина та її батьки ще не знають, що у дитини є вірус, але вона уже щедро обдаровує ним оточуючих.

Інкубаційний період інфекційного захворювання

Це час від потрапляння збудника захворювання і вірусів при ГРВІ в організм людини до появи перших симптомів. Саме в цей період відбуваються перші кроки вірусу на шляху до розвитку запалення в дихальних шляхах. В середньому інкубаційний період становить 5-6 днів для аденовірусу, 2-14 – для коронавірусу, 14 – для грипу типу A і до 6 – для грипу типу B, 2-6 – для парагрипу, 4 – для респіраторно-синцитіального вірусу і 1-9 – для риновірусу.

Тому цей прихований, тобто без клінічних проявів, період активного розмноження вірусів в організмі людини найбільш підступний: якщо при наявності симптомів нездужання починаються дії для полегшення стану і якнайшвидшого одужання, то в інкубаційний період, коли вірусне захворювання тільки зріє, такої перестороги немає. Дитина може відвідувати дитячий садочок або школу, передаючи вірус величезній кількості дітей.

Читайте також: Парагрип у дітей: важке дихання має насторожити батьків

Інформація про тривалість інкубаційного періоду при ГРВІ важлива не тільки з точки зору поширення вірусів, але і з позиції можливості раннього впливу на вірусну агресію для запобігання розвитку захворювання або полегшення його перебігу і прискорення одужання. Інкубаційний період – найоптимальніший час для раннього початку проведення противірусної терапії препаратами, які можуть блокувати здатність вірусів до самовідтворення. Це пов’язано з прогресивним збільшенням кількості вірусів, які після потрапляння в організм починають активно розмножуватися в клітинах і поширюватися дихальною системою. Накопичення критичної кількості вірусних частинок починає відчуватися людиною і супроводжуватися появою типових симптомів: підвищення температури тіла, відчуття слабкості, розбитість, головний біль.

Профілактика вірусного захворювання у дитини

Якщо батькам відомо, що дитина перебувала в контакті з хворим на ГРВІ, не варто чекати появи у неї симптомів. Необхідно одразу звернутися до лікаря. Лікар може  призначити прийом препарату, наприклад сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Він має пряму противірусну дію при гострих респіраторних вірусних інфекціях. У разі, якщо незрозуміло, коли дитина зустріла джерело вірусної інфекції, до лікаря слід звернутися при появі перших симптомів нездужання.

Варто зазначити, що препарати з прямою противірусною активністю найбільш ефективні в перші 48 годин. Своєчасне звернення до лікаря та ранній  прийом противірусних препаратів прямої дії допоможуть дитині впоратися з вірусним навантаженням, сприятиме зменшенню інтоксикації, а також підвищить  неспецифічну резистентність організму до вірусної та бактеріальної   інфекцій.

Флавовір призначений для етіотропного лікування грипу та ГРВІ, пригнічує розмноження вірусу в організмі та захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету. Препарат дозволений від народження. Таким чином, якщо зустрічі дитини з вірусами, що викликають ГРВІ, уникнути не вдалося – не варто впадати у відчай і налаштовуватися на хворобу. При своєчасному і грамотному підході цілком реально запобігти розвитку захворюванню, а якщо вірус виявився спритнішим – то полегшити стан дитини.

Галина Бут, сімейний лікар