Грип та ГРВІ у дитини. Симптоми та лікування | Smart Mama 2024

Грип та ГРВІ у дитини. Симптоми та лікування

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) об’єднують велику кількість захворювань, викликаних вірусним збудником, при яких у людини уражаються переважно верхні дихальні шляхи.

Причина ГРВІ – це понад 200 різних типів вірусів, що викликають грип, респіраторно-синцитіальну, риновірусну, коронавірусну, аденовірусну та інші інфекції, відмінною рисою яких є швидке поширення від людини до людини повітряно-крапельним і контактним шляхами. Віруси ГРВІ стають причиною щорічних епідемічних спалахів захворюваності, які спостерігаються переважно в осінньо-зимовий період часу.

Грип

Грип – це гостре респіраторне інфекційне захворювання, збудником якого є відомі на сьогодні віруси грипу 4 типів, з яких тільки 3 викликають хворобу у людини (А, В і С). Тип А є причиною появи нових штамів, що призводять до пандемій, і щорічних епідемій грипу, тип В викликає щорічні спалахи захворюваності, а тип С вкрай рідко вражає людину і викликає, як правило, розвиток легких форм захворювання.

Чим грип відрізняється від ГРВІ

Незважаючи на те, що віруси ГРВІ та грипу в тому числі вражають органи дихання, вони можуть викликати розвиток інфекційного процесу, який розрізняється не тільки за тяжкістю перебігу, а й за своїми наслідками. Тому важливо бути обізнаними про основні відмінності ГРВІ та грипу.

На початку інфекційного захворювання, при появі перших симптомів буває непросто визначити, це саме грип або просто ГРВІ.

Інкубаційний період ГРВІ та грипу

Вважається, що ГРВІ розвивається повільніше в порівнянні з грипом. Так, інкубаційний період при грипі становить від 1 до 4 днів і може скорочуватися до 2-х діб. Тоді як при найбільш частих ГРВІ у людини, до яких відносяться риновірусна, аденовірусна, респіраторно-синцитіальна, коронавірусна інфекція період з моменту зараження і появи перших симптомів може займати набагато більше часу.

Читайте також: Як підготувати дитину до дитсадка. Список порад

Наприклад, при аденовірусній та коронавірусній інфекції інкубаційний період може розтягуватися до 14 днів і довше. Оскільки момент потрапляння вірусу в дихальні шляхи не завжди очевидний, то припустити за термінами, який вірус: грипу або ГРВІ, став причиною захворювання, неможливо.

Перші симптоми ГРВІ та грипу

Початок захворювання на ГРВІ та грипу також може відрізнятися. При ГРВІ воно як правило поступове, починається з появи відчуття втоми, розбитості і слабкості. У дітей ці прояви залишаються практично непомітними. Тому батьки виявляють захворювання на етапі розпалу, коли не помітити у дитини захворювання неможливо.

На відміну від ГРВІ, при грипі зміни стану відчуваються з самого початку, а інтоксикаційний синдром виражений настільки чітко, що уважні батьки відразу можуть визначити, що з дитиною щось відбувається.

Тяжкість захворювання

Відмінності також спостерігаються і в тяжкості перебігу та ймовірності розвитку ускладнень. При грипі часто стан дитини порушується набагато значніше, ніж при ГРВІ. До виключень можна віднести респіраторно-синцитіальну інфекцію, яка є причиною розвитку бронхіоліту у дітей раннього віку. Бронхіоліт може перебігати важко з появою симптомів дихальної недостатності: утруднення дихання аж до задишки, блідістю шкіри і слизових.

Грип часто ускладнюється розвитком бактеріальних ускладнень, таких як запалення легенів (пневмонія); у маленьких дітей часто розвиваються гнійний середній отит, синусит (гайморит). Ці ускладнення при ГРВІ виникають набагато рідше. Однак імовірність їх розвитку існує, наприклад, при риновірусній інфекції, коли викликане риновірусом запалення поширюється в навколоносові пазухи та призводить до розвитку риносинуситу.

Симптоми ГРВІ та грипу

Як вже було сказано, на початковому етапі розвитку інфекції визначити саме захворювання як і те, на що хвора дитина – на грип або ГРВІ, досить складно: загальний стан дитини мало порушується. Маленька дитина не може поскаржитися на втому, розбитість, загальну слабкість, тому батьки вважають, що їх маля здорове. Крім того, дитина може залишатися активною при підвищенні температури до субфебрильних цифр, що часто спостерігається при ГРВІ, а тому за її поведінкою не завжди можна визначити захворювання, яке починається.

Якщо грип у дитини має типовий початок, то батьки можуть помітити такі симптоми, як:

  • Головний біль, який локалізується в ділянці надбрівних дуг
  • Почервоніння очей, сльозотеча і світлобоязнь
  • Зміни рухової активності дитини: вона мало бігає, більше часу проводить лежачи в ліжечку
  • Температура тіла може підвищуватися до фебрильних цифр
  • Біль у м’язах може також проявляти себе зниженою рухливістю дитини, вона може щадити ногу або руку, в якій виникли больові відчуття
  • Зниження апетиту аж до його втрати

Всі ці симптоми можуть виникати і при ГРВІ, але в цьому випадку вони розцінюються як середньотяжкий перебіг захворювання і рідко виникають на самому початку. Тоді як при грипі вони можуть з’являтися вже з перших днів захворювання.

Для ГРВІ в розпалі захворювання типові такі симптоми:

  • підвищення температури тіла до субфебрильних (до 38 ° С) цифр
  • нежить і закладений ніс
  • втрата відчуття смаку і запахів
  • чхання і кашель
  • першіння і біль в горлі
  • кашель з виділенням мокротиння – продуктивний або вологий кашель
  • зниження апетиту

Ускладнення ГРВІ та грипу

Багатьох батьків хвилює, скільки днів тримається підвищена температура при грипі та ГРВІ?  У кожної дитини це відбувається по-різному. В середньому гарячковий період при неускладненому перебігу тривати до 2 – 4 днів при ГРВІ і 5 – 6 днів при грипі.

Для грипу, який частіше проявляється симптомами трахеїту (запалення трахеї), характерні:

  • Біль за грудниною
  • Сухий надсадний нападоподібний кашель, який не супроводжується виділенням мокротиння, тобто непродуктивний кашель.
  • Кашель може тривати кілька хвилин і приводити до блювання у дітей. Напад кашлю може провокувати вдихання холодного повітря ротом, плач і крик

Оскільки грип часто ускладнюється бактеріальними інфекціями, про їх розвиток будуть свідчити:

  • Подальше погіршення стану дитини або після періоду поліпшення самопочуття воно знову погіршується
  • Підвищення температури тіла або наростання її після спаду
  • Поява у дитини нових симптомів, яких не було при захворюванні на грип: біль у вусі у випадках середнього отиту
  • Біль і відчуття розпирання в ділянці обличчя при запаленні навколоносових пазух (синусит)
  • Біль в грудях, який посилюється під час дихання, задишка
  • Посилення проявів інтоксикаційного синдрому (слабкість, втома) при пневмонії

Лікування грипу та ГРВІ у дитини

Оскільки всі вірусні ураження органів дихання, що виникають при захворюванні ГРВІ, мають подібні прояви, на початкових етапах розвитку захворювання буває непросто визначити, якою саме вірусною інфекцією хворіє дитина. Тому при перших ознаках захворювання необхідно звернутися до лікаря, який проведе огляд дитини, оцінить її стан, на підставі чого поставить діагноз і призначить необхідне лікування. Якщо причиною хвороби є вірус ГРВІ та є підозра на грип, то дитині необхідний противірусний препарат.

Читайте також: ГРВІ та інфекції сечовивідних шляхів у дітей

З метою впливу на віруси ГРВІ, до яких відноситься і вірус грипу, лікар може призначити дитині противірусний препарат з широким спектром дії – сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Сироп Флавовір має прямий вплив на віруси, який полягає в пригніченні їх білків розмноження, через що гальмується розмноження вірусів в уражених клітинах дихальних шляхів дитини. Тому, чим раніше батьки виявлять, що дитина себе погано почуває, і звернуться до лікаря, тим раніше вдасться заблокувати відтворення вірусного потомства всередині клітин і знизити вірусне навантаження на дитячий організм.

Що варто зробити, коли дитина хворіє на грип чи ГРВІ

  • Обмеження рухової активності і спокій на час хвороби

Дитина повинна знаходиться в окремому (якщо дозволяють житлові умови), добре провітрюваному приміщенні з постійним доступом свіжого і зволоженого повітря.

Батькам не варто надмірно укутувати малюка, який лихоманить. Краще надіти одяг з натуральних тканин і переодягати дитину кожен раз, коли вона добре пропотіла.

  • Рясне і часте тепле пиття.

Батькам необхідно контролювати питний режим хворіючої дитини, оскільки при підвищенні температури тіла і блюванні втрати рідини збільшуються і їх необхідно адекватно заповнювати. Для цієї мети підуть чай, морси, компоти. Всі напої повинні бути теплими.

  • Часте харчування

Оскільки при ГРВІ апетит у дитини знижується, то нагодувати її стає дуже складно. Тим більше якщо у дитини болить горло і біль посилюється під час їжі. Виходом із ситуації може бути годування під час хвороби рідкої протертою їжею – супами, кашами, овочевим пюре, м’ясними котлетами, печеними яблуками та іншими стравами, які не містять твердих шматочків їжі і не подразнюють запалене горло дитини.

Читайте також: П’ять основних симптомів теплового удару у дитини

Відносно цитрусових, які вважаються незамінними при ГРВІ і грипі, слід пам’ятати, що кислоти, які входять до їх складу, також можуть подразнювати слизову, викликаючи у дитини біль у горлі. Тому як би мамі не хотілося вітамінізувати дитину в період хвороби, якщо цитрусові викликають у неї хворобливі відчуття, слід відкласти їх до стихання запалення в горлі. Варіантом вітамінізованої їжі на період хвороби можуть бути овочеві і фруктові смузі.

  • Достатній сон на період хвороби

Досить часто через виниклі симптомів ГРВІ та грипу у дитини збивається звичний режим: вона постійно прокидається вночі, вдень не може нормально поспати, при цьому вона весь день сонлива і постійно лежить в ліжечку. У такій ситуації чим раніше буде розпочато призначене лікарем лікування, тим швидше настане одужання і організм дитини повернеться до звичного для нього режиму

Профілактика ГРВІ та грипу

Кожні батьки прагнуть захистити своє чадо від хвороб, і ГРВІ з грипом в цьому списку займають одне з перших місць. Прагнучи захистити дитину від вірусних інфекцій, потрібно знати шляхи передачі ГРВІ. Це повітряно-крапельний, який вважається основним, і контактний.

Повітряно-крапельний шлях передачі вірусів ГРВІ і грипу

Хвора людина під час розмови, при кашлі та чханні виділяє в навколишнє середовище краплі слизу і мокротиння, на яких знаходяться мільйони життєздатних вірусних частинок. Якщо поруч з такою людиною знаходиться дорослий або дитина, він може вдихнути цей вірусний аерозоль, і віруси таким чином потраплять в її дихальні шляхи, осядуть на їх стінках, проникнуть в клітини і почнуть розмножуватися, викликавши захворювання. Звідси випливає перше правило профілактики ГРВІ та грипу: не перебувати поруч з хворою людиною, уникати людних місць, де може бути хворий на ГРВІ або грипом, або носити маски.

Контактний шлях передачі вірусів ГРВІ і грипу

Віруси, що виділяються під час розмови, кашлю і чхання, з частинками слизу можуть осідати на предметах побуту і бути спроможними до зараження протягом певного часу. У громадських місцях ніколи не можна бути впевненим, що за поручень в метро або в транспорті до цього не трималася людина з симптомами ГРВІ або грипу. Тому не потрібно зайвий раз торкатися немитими руками до обличчя, терти ніс, – так можна перенести потрапивши на шкіру рук віруси ГРВІ до входу в дихальні шляхи. Після повернення додому необхідно вимити руки з милом.

Всім цим простим правилам необхідно слідувати і привчати дітей. І тоді ймовірність заразитися ГРВІ та грипом істотно знизитися. Необхідно пам’ятати, що джерелом вірусів ГРВІ і грипу є хвора людина. Тому при появі симптомів захворювання у дитини її необхідно залишити вдома, а замість відвідування дитячого колективу або школи звернутися до лікаря. Чим раніше це буде зроблено, тим швидше дитина одужає, а її родина повернеться до звичного режиму.

Бут Галина