+380 63 711 58 66

Чому при ГРВІ у дітей загострюються хронічні захворювання

Вплив гострого респіраторного вірусного захворювання на організм дитини можна порівняти з вагами: якщо на одній чаші зібрати всі переваги у вигляді тренування імунітету завдяки знайомству з численною армією вірусів ГРВІ, то на інший виявляться всі можливі негативні наслідки зустрічі з ними, яких теж вистачає. В ідеалі шальки терезів повинні бути врівноважені. Але в реальному житті такої рівноваги досягти непросто, особливо коли дитячий організм не стає сильнішим і витривалішим після того, як перехворіє декількома застудними захворюваннями за рік, а навпаки, стан здоров’я тільки погіршується. І багато в чому це пов’язано з наявністю у дитини хронічних захворювань, які можуть перебігати і проявляти себе зовсім по-іншому, коли дитина застудилася.

У чому причина того, що хронічні захворювання змінюють «своє обличчя» при респіраторному захворюванні у дитини і що можуть зробити батьки в такій ситуації – розглянемо в статті.

Які хронічні захворювання можуть проявити себе якщо дитина застуджена?

Потрібно сказати, що таких станів в дитинстві безліч: починаючи від вроджених, наприклад муковісцидоз або вади розвитку бронхів, про які батькам в більшості випадків відомо, до хронічних бронхітів, синуситів, отитів, тонзилітів і аденоїдитів, які є підтвердженням того, що організм дитини не впорався з попередніми респіраторними вірусами, а в програмі по тренуванню його імунітету виникли непередбачувані зміни і все пішло не за планом. А значить, при поточному захворюванні імунітет швидше за все не зможе повноцінно впоратися з черговим вірусом ГРВІ, що може привести до затяжного або важкого перебігу застуди, симптоми якої будуть посилені проявами хронічних хвороб.

Чому після перенесених респіраторних вірусних захворювань у дітей можуть виникати хронічні хвороби, які в подальшому будуть постійно загострюватися?

Причиною тому стає неготовність імунної системи до зустрічі з великим числом різноманітних вірусів, разом з якими випробувати її на міцність прагнуть й інші збудники, наприклад бактерії. У дитячому віці, коли все, що може протиставити вірусному агресору дитина, це несформована імунна система, сил у якій не завжди достатньо, щоб зупинити або хоча б сповільнити вірусну агресію.

 

Читайте також: Грип – сімейна хвороба: методи профілактики для батьків аби не заразити дитину

 

 

Крім того, віруси ГРВІ здатні пошкоджувати перші захисні бар’єри в дихальних шляхах і ЛОР-органах, полегшуючи завдання по проникненню в організм не тільки собі, а й бактеріям, які йдуть слідом за ними. Виникаюча в місці проникнення вірусів запальна відповідь покликана швидко розправитися з вірусом і його бактеріальним супроводом. Але якщо віруси не будуть повністю переможені, то висока ймовірність того, що бактерії, які йдуть слідом, закріпляться на території, що позбулася оборонних рубежів, і в подальшому будуть перешкоджати її повному відновленню, підтримуючи тривале запалення в цьому місці. Таким чином, виникають прогалини в захисному бар’єрі, де під час попереднього вірусного захворювання перевага виявилася на стороні збудників, і все закінчилося формуванням ділянки, яка буде особливо сприйнятлива до будь-яких вірусних та бактеріальних агентів у майбутньому. Навіть якщо дитина зустріне дуже слабкий вірус або застуда в ідеалі може минути легко і швидко, таке вогнище хронічної інфекції у вигляді бронхіту, тонзиліту, отиту і так далі, обов’язково все зіпсує і обтяжить захворювання.

Як батькам зрозуміти, що в дитячому організмі вже є таке вогнище хронічного захворювання?

Тут все дуже просто. Для цього потрібно звернути увагу на те, який відділ дихальних шляхів або ЛОР-органів у дитини постійно страждає при будь-якому вірусному захворюванні. Наприклад, у дитини тільки з’явилися виділення з носа, температури ще немає, але вона вже скаржиться на біль у вусі – швидше за все, це хронічний отит, при чому кожен раз може хворіти одне і те ж вухо. Або ж у дитини на фоні нежиттю відразу виникла закладеність носа, відчуття розпирання в області щік – шукайте проблему з верхньощелепної пазухою у вигляді хронічного гаймориту. Якщо ніс закладений постійно, дитина дихає ротом, у неї довгий час зберігається незначно підвищена температура тіла – потрібно перевіряти наявність хронічного аденоїдиту.

Таким чином, при належній батьківській увазі визначити хронічне захворювання в більшості випадків не представляє труднощів.

Чи можна звести до мінімуму ймовірність формування хронічного захворювання у дитини? Що робити, якщо час вже втрачено і воно вже сформувалося і регулярно нагадує про себе?

Перш за все, батькам важливо для себе з’ясувати, що причиною такої ситуації є віруси ГРВІ, які повсюдно поширені і від яких сховати дитину не вийде. Тому потрібно застосувати інший підхід до вирішення проблеми, а саме лікувати кожен випадок респіраторного захворювання під контролем лікаря і дотримуючись його рекомендації. Оскільки винуватцем усіх проблем є вірус і всі подальші зміни в дихальних шляхах і ЛОР-органах пов’язані з його згубною діяльністю, логічно зосередитися і спрямувати всі зусилля на боротьбу з ним. Саме для цього лікар може призначити дитині противірусний препарат з прямою дією на віруси ГРВІ, наприклад Флавовір сироп.  Флавовір гальмує вірусне розмноження дає змогу знизити вірусне навантаження на дитячий організм і його захисні сили, яким на даний момент може бути дуже складно розправитися з армією вірусних копій. Якщо виявити захворювання на самому початку і почати давати дитині рекомендований лікарем сироп Флавовір, з більшою ймовірністю вірус не зможе значно пошкодити захисні бар’єри або заподіяна шкода буде мінімальною і нею не зможуть скористатися бактерії. У такій ситуації менше шансів, що вогнище хронічного захворювання буде сформованим.

 

Читайте також: Школа в нових реаліях: основи інфекційної безпеки для дітей

 

Якщо ж батьки десь пустили ситуацію на самоплив і тепер кожен раз у дитини при ГРВІ болять вушка, горло, то можливо їй крім лікування респіраторного вірусного захворювання необхідний буде ще й профілактичний курс, а також проведення інших лікувальних заходів, щоб зміцнити імунну систему і спробувати пролікувати хронічну хворобу. Таке лікування може зайняти багато часу, проте воно повинно проводитися тільки під наглядом фахівця.

Таким чином, тренування незрілої імунної системи дитини не завжди йде по ідеальному, закладеному природою, планом. Життя, як і самі віруси, можуть вносити корективи і порушувати потрібний організму сценарій розвитку подій. Щоб не створювати проблем дитині, з якими потім доведеться намучитися в спробах викорінити їх раз і назавжди, батькам необхідно переглянути своє ставлення до дитячих застуд і взяти за правило своєчасно і за рекомендацією лікаря лікувати ці захворювання.

Галина Бут, сімейний лікар

Залишити відповідь