Новий різновид штаму «Омікрон», який домінує в епідемічному сезоні цього року, з’явився вже у 12 регіонах України.
Про це повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я України.
Субвариант JN.1, відомий також під назвою «Дженні», за січень 2024 року було виявлено у 42 мешканців України в наступних областях:
- Житомирська – 4;
- Івано-Франківська – 1;
- Київська – (4 – у області та 4 – у столиці);
- Львівська – 6;
- Одеська – 1;
- Сумська – 8;
- Хмельницька – 4;
- Волинська – 2;
- Черкаська – 5;
- Чернівецька – 1;
- Рівненська – 1;
- Чернігівська – 1.
8 з 42 захворілих госпіталізовано, решта лікувалися амбулаторно.
«ВООЗ визначила субваріант «Дженні» як той, що викликає інтерес. Це значить, що за ним ведеться більш активне епідеміологічне спостереження як в світі, так і в Україні. Наразі ризик важкого перебігу захворювання низький, а наявні вакцини проти COVID-19 захищають від ускладнень. Рекомендуємо не нехтувати щепленнями, а звернутися до сімейного лікаря та вакцинуватись», – зазначила Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров’я МОЗ.
Читайте також: В Україні лікарі частіше фіксують випадки мікст-інфекції, а світ готується до “хвороби Х”
Загалом з 29 січня по 4 лютого коронавірус в Україні було виявлено у 3105 людей, 28 пацієнтів померло від ускладнень хвороби. Всі померлі не мали профілактичних щеплень проти грипу та COVID-19, зазначають медики.
Чим небезпечна «Дженні»?
На щастя, поки що не виявлено жодних ознак, що субваріант JN.1 несе більше загрози, ніж інші різновиди «Омікрону». Уперше його було виявлено у вересні 2023 року в США, пізніше «Дженні» була зафіксована в інших країнах світу, зокрема в Індії, Китаї та Великій Британії. За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC) станом на 5 січня 2024 р. на субваріант JN.1 припало приблизно 62% усіх варіантів SARS-CoV-2, що циркулюють у Сполучених Штатах.
Читайте також: Новий штам ковіду шириться світом. Чи буде локдаун?
Симптоми нового штаму JN.1
За симптомами «Дженні», як і інші субваріанти «Омікрону», схожа на ГРВІ. Переважно у хворого спостерігаються:
- біль в горлі;
- кашель;
- нежить;
- підвищена температура;
- слабкість;
- головний біль.
На відміну від грипу, який починається з різкого підвищення температури аж до 40 градусів без респіраторних проявів, які доєднуються до клінічної картини пізніше, першими симптомами «Дженні» як раз є кашель та нежить, які супроводжуються не дуже високою температурою (37-38 градусів). Однак, як і інші варіанти коронавірусу, новий штам може призвести до розвитку ускладнень, особливо у людей з груп ризику – вагітних жінок, людей старше 60 років та дітей до 1 року.
Читайте також: Віруси, стрес і війна: чи хворітимуть українці сильніше?
Якщо у дитини з’явилися симптоми ГРВІ?
За перших симптомів респіраторного захворювання варто звертатися до лікаря, особливо якщо це стосується дітей. Вчасно призначене противірусне лікування, може знизити ризик ускладнень захворювання. Для дітей, і зокрема немовлят, при лікуванні ГРВІ ( у тому числі і COVID-19) безпечні не всі засоби. Одним із противірусних препаратів, який може призначити лікар, є дитячий сироп Флавовір, дозволений для прийому від народження.
Механізм дії Флавовіру полягає у тому, що флавоноїди, які входять до складу сиропу, пригнічують реплікацію вірусів шляхом впливу на декілька «мішеней» – вірусоспецифічних ферментів ДНК- і РНК-полімераз, нейрамінідази вірусу грипу та 3 CL-протеази вірусу SARS-COV-2; перешкоджають проникненню вірусу до клітин епітелію; блокують розмноження вірусу всередині клітини. Чим менше вірусів, тим швидше дитяча імунна система знешкодить їх, а, отже, і можливо пришвидшити одужання та не допустити тяжких наслідків для організму дитини.
Це дуже важливо, бо вірусів, що викликають симптоми ГРВІ багато, і важко одразу визначити, чи захворіла дитина на COVID-19 або інший респіраторний вірус, потрібен препарат, який від перших симптомів буде боротися з вірусами, для полегшення стану дитини.