Кому і навіщо потрібний бетаїн? | Smart Mama 2024

Кому і навіщо потрібний бетаїн?

Що таке бетаїн та яку користь він приносить організму?

Хімічна назва бетаїну – триметилгліцин. Це ліпотропна речовина, тобто речовина, яка нормалізує в організмі обмін жирів (ліпідів). Вперше бетаїн було отримано з буряку, який латиною називається Beta vulgaris – звідти й виникла широковживана назва цієї речовини.

У фармакології вона використовується насамперед у гепатопротекторах – засобах, які захищають печінку та нормалізують її функції. Неправильне харчування, зловживання алкоголем, постійний прийом окремих лікарських препаратів або деякі захворювання (наприклад, діабет) часто призводять до накопичення в печінці зайвих жирів. Це накопичення зрештою може стати причиною гепатиту або цирозу печінки. Бетаїн допомагає організму переробляти ці зайві жири і таким чином запобігає жировій дистрофії печінки або зменшує її, якщо вона вже з’явилася.

Також бетаїн ефективно захищає печінку від дії токсичних речовин – зокрема, етанолу (етилового спирту).

Однак гепатопротекторною дією властивості цієї корисної речовини не обмежуються. Знижуючи рівень так званого «поганого» холестерину, бетаїн зупиняє його відкладання на стінках судин, запобігає утворенню тромбів та прогресуванню атеросклерозу. Таким чином, робота серцево-судинної системи покращується, а ймовірність розвитку серцево-судинних хвороб (тромбозів, ІХС, стенокардії, інфаркту міокарда та вищезгаданого атеросклерозу) зменшується в рази.

Крім того, бетаїн працює як потужний імунопротектор: маючи антиоксидантні властивості, він захищає клітини організму від шкідливого впливу навколишнього середовища – зокрема, вірусних інфекцій.

Бетаїн для жінок та чоловіків

Особливу користь бетаїн має для вагітних жінок: завдяки своїм кардіопротекторним властивостям, він запобігає прееклампсії, сприяє повноцінному кровопостачанню плода і, відповідно, нормальному виношуванню.

Для чоловічого здоров’я бетаїн теж необхідний, особливо для літніх чоловіків: ця речовина перешкоджає розвитку раку простати, ризик якого значно збільшуються після 50 років.

Бетаїн у косметології

Оскільки, як вже йшлося, бетаїн є потужним антиоксидантом, він позитивно впливає на здоров’я та зовнішній вигляд шкіри, уповільнюючи процеси старіння. Зокрема, внутрішній прийом засобів, які містять бетаїн та його похідні, допоможе зберегти водний баланс клітин, що надасть шкірі здорового та сяючого вигляду.

Зволожуючі та осмопротекторні властивості бетаїну також широко використовуються у виробництві косметики, насамперед зволожуючих кремів та масок. Похідні бетаїну, зі свого боку, застосовуються як так звані поверхнево активні речовини, необхідні при виробництві миючих засобів.

Бетаїн для спортсменів

У спортивному харчуванні бетаїн переважно використовується через свою здатність перетворювати амінокислоту гомоцистеїн на метіонін, який бере участь у синтезі в організмі креатину. А креатин, як знає кожний професійний спортсмен, відповідає за енергетичний обмін у м’язових та нервових клітинах та відіграє важливу роль у синтезі м’язового білка.

Таким чином, бетаїн сприяє набору м’язової маси та збільшенню сили м’язів. Водночас він нормалізує обмін жирів в організмі та відповідно запобігає відкладанню зайвого жиру. У 2013 році вчені-експериментатори зі Спрінгфілдського університету дослідили ефект довгострокового приймання бетаїну серед спортсменів, які займалися силовими тренуваннями.

Виявилося, що у групи спортсменів, яка приймала бетаїн протягом 6 тижнів, м’язова маса збільшилася у середньому на 1,6 кг, а загальна маса тіла знизилася на 3 кг. Водночас у групи піддослідних, які приймали плацебо, ані м’язова, ані загальна маса не змінилися.

В яких продуктах міститься бетаїн?

Окрім буряку, який дав назву цій корисній речовині, бетаїн та його похідні містяться у багатьох рослинних продуктах. Насамперед це:

  • бобові рослини;
  • злаки (рис, ячмінь, кіноа, зародки пшениці, пшеничні висівки);
  • шпинат;
  • рута запашна (рута садова або рута городня);
  • кропива собача;
  • рослини роду каперців;
  • листя лимонних та апельсинових дерев.

Також бетаїн зручно приймати як харчову добавку. На українському ринку однією з найпопулярніших недорогих добавок такого роду є ВІТАРГІН. Це пероральний безрецептурний засіб, який окрім бетаїну містить також аргінін – амінокислоту, яка бере участь у біосинтезі білка. Аргінін покращує регуляцію судинного тонусу, нормалізує кровопостачання внутрішніх органів, насичуючи їх киснем, знижує утворення вільних радикалів та зменшує гіпоксію і запалення.