Як ігри з батьком впливають на розвиток дитини | Smart Mama 2024

Як ігри з батьком впливають на розвиток дитини

Діти, які часто грають з татусями, краще контролюють свої емоції і менше травмуються

Гра для дітей – це важливий спосіб пізнання довкілля. Граючись, вони вивчають культурні норми, принципи соціалізації і експериментують з різними способами взаємодії. Гра також впливає на розвиток життєвих якостей і емоційний стан дітей, що може позначатися на всьому подальшому житті. Гра з батьком – це особливий вид стосунків, часто більш фізичний, контактний і змагальний. Але саме такі ігри з батьком відіграють найважливішу роль в розвитку дитини.

 

Гра для формування контролю

Дослідження, проведені на базі факультету освіти Кембриджського університету, показують, що дітям, чиї татусі знаходять час для гри з ними з раннього віку, легше контролювати свою поведінку і емоції. Вчені зібрали дані за останні 40 років, щоб краще зрозуміти, як татусі граються зі своїми дітьми, коли вони ще дуже маленькі (у віці від 0 до 3). Також важливо було з’ясувати, чим різниться гра батька з малечею та матері.

Хоча в цілому між татками і мамами чимало спільного, саме татусі беруть участь в більш «фізичних» іграх навіть найменшими дітьми. Для малюків вони, як правило, вибирають гучну, грубу гру – в перегони,  чи конячку, поїзд, боротьбу, підкидання, лоскіт. Це допомагає дітям навчитися контролювати свої почуття, а в подальшому – регулювати власну поведінку. Адже далі діти потрапляють в умови, в яких ці навички одні з найважливіших, особливо в школі.

 

Читайте також: Лікарка розповіла, чому при ГРВІ у дітей страждають нирки

  

 

У дітей, які часто грають зі своїми татусями, рідше проявляється гіперактивність або емоційні і поведінкові проблеми. Вони також краще контролюють агресію і менш схильні кидатися на інших дітей під час суперечок у школі. Причиною цього може бути те, що фізична гра, яку частіше обирають татусі, особливо підходить для розвитку цих навичок. Адже такі ігри створюють забавні, хвилюючі і захопливі ситуації, у яких діти повинні вчитися контролювати свої сили.

Гра з батьком – це безпечне середовище, в якому діти можуть практикуватися, як реагувати. Якщо вони реагують неправильно, їм кажуть про це, але нічого страшного не відбувається – і  наступного разу вони будуть пам’ятати, що потрібно вести себе по-іншому.

 

Гра з батьком допомагає знайти друзів

Гра з батьком – це не просто веселощі, а й важлива частина розвитку здорової дитини. Незважаючи на  протиріччя такого твердження, груба гра покращує соціальні навички. Вона вчить уважно ставитися до почуттів інших людей і добре з ними поводитись. Тобто, дітям, які часто граються з батьком, буде легше подружитися з однолітками.

Татусі  ставлять своїм дітям цілі, вчать їх досягати мети, тобто, спрямовують працювати «на результат». Іноді в процесі такої грубої гри діти бувають схвильовані і розчаровані, але так дитина вчиться справлятися з цими емоціями і управляти своєю поведінкою і реакціями. Один з важливих уроків будь-якої грубої гри стосується балансу між перемогою і поразкою і прийняття того й іншого. Для дитини важливо як вигравати, так і програвати – справлятися з втратою і розчаруванням.

Ще один цікавий факт – груба гра з батьком знижує ризик травм у дітей. Чим більше татусі грають в ігри зі своїми дітьми, тим менше травм вони отримують на відміну від однолітків з менш активними татами. Справа в тому, що в таких іграх діти вчаться обмежувати свої можливості і визначати, наскільки далеко вони можуть зайти.

 

Є і зворотний зв’язок?

Чи існує зворотний зв’язок – вплив батьківства на чоловіків? Як показують дослідження, проведені в Університеті Еморі (США), у чоловіків теж відбуваються значні гормональні і нейробіологічні зміни, коли вони стають батьками. І це може вплинути на їх зв’язок з дітьми.

Наприклад, у чоловіків трапляється післяпологова депресія! Адже позбавлення сну і нові обов’язки також негативно впливають на батьків, як і на матерів. Крім того, раніше вважалося, що тільки матері відчувають вплив окситоцину – «гормону кохання». Лікарі визначили, що він допомагає налагодити зв’язок з дитиною. Але зараз є багато доказів того, що чоловіки, які стали батьками, також відчувають гормональні зміни, в яких бере участь окситоцин. Тобто, зв’язок з дитиною татусям допомагають налагодити навіть гормони!

 

Читайте також: Сезон літніх захворювань: які віруси активізуються влітку?

 

При цьому є дослідження, які показують, що чоловіки з низьким рівнем тестостерону частіше доглядають за своїми малятами. Але лікарі поки не визначилися з причиною і наслідками. Можливо, коли чоловіки більше втягуються в процес виховання дитини, їх тестостерон від цього і знижується.

Дослідники з Університету Еморі також довели, що стать дитини безпосередньо впливає на поведінку батьків. Наприклад, батьки дочок частіше співають для своєї дитини колискові і використовують спокійні інтонації. Тоді як з синами батьки грають грубіше і вкладають більше «домінування» в спілкування. Але вчені не вважають, що татусі роблять це досить усвідомлено. Такі упередження чоловіків можуть бути ненавмисними і відображати їх спонукання виховувати дітей відповідно соціальним очікуванням щодо гендерних ролей дорослих. На думку батьків, це просто може принести користь їх дітям.

У будь-якому випадку, якщо матері забезпечують комфорт і безпеку у домі, батьки «спеціалізуються» на підготовці дітей до життя поза сім’єю. Вони створюють непередбачувані ситуації, щоб дитина навчилася реагувати на них, і готують дітей до спілкування у суспільстві.

Олена Алексєєва, журналіст