Вірусні інфекції у дітей влітку | Smart Mama 2024

Вірусні інфекції у дітей влітку

У дитини раптово підвищилася температура і вона занедужала? Але ж зараз літо, а влітку діти не хворіють, це сезон оздоровлення, пікніків на свіжому повітрі, відпусток і подорожей – думають багато мам.

На жаль, літній сезон може підкинути батькам масу неприємних сюрпризів у вигляді вірусних хвороб, до яких дорослі виявляються просто не готовими.

Чому так відбувається і як цього уникнути – розглянемо в статті.

Літні гострі респіраторні вірусні інфекції

Лідерами в переліку літніх захворювань у дітей залишаються гострі респіраторні вірусні інфекції. Хоча в їх рядах і відбуваються перестановки на користь вірусів, здатних вражати дихальні шляхи і травну систему – ентеровірусів і аденовірусів, а багато осінньо-зимових порушників дитячого здоров’я (риновіруси, віруси грипу) тимчасово послаблюють свою активність. Такі зміни ніяк не позначаються на дітях, які продовжують влітку хворіти на ГРВІ, тільки тепер викликані іншими вірусами.

Читайте також: Повторне підвищення температури у дітей під час ГРВІ

Розглянемо представників літніх ГРВІ більш докладно. До їх числа відносяться ентеровіруси – це всім відомі віруси Коксакі, які викликають хворобу «рука-нога-рот». При розвитку цього захворювання у дітей підвищується температура тіла, з’являються болючі виразки у роті, а на долоньках і підошвах виникає висип.

Ентеровіруси можуть бути причиною розвитку широкого спектра симптомів у дітей, як легких, так і дуже серйозних. Крім типових застудних проявів (лихоманка, біль в горлі та головний біль), можуть приєднуватися кишкові розлади: блювання, біль у животі і пронос, а також виникати висип і почервоніння очей (кон’юнктивіт). Крім того, ентеровіруси іноді є причинами ураження м’язів, серця і головного мозку.

Крім них, в літній сезон зберігає активність інший представник вірусів ГРВІ – аденовірус. Він також не обмежується ураженням органів дихання і розвитком тонзилофарингіту, який часто імітує стрептококову ангіну, паралельно викликаючи захворювання травного тракту і збільшення лімфатичних вузлів у дитини, кон’юнктивіти.

Тому, всупереч усталеним уявленням про те, що влітку вірусів ГРВІ немає, а значить, заразитися ними дитина не може, вони нікуди не зникають. Більш того, якщо відправитися на відпочинок в далеку подорож в широти з тропічним або близьким до нього кліматом, є шанс зустрітися з традиційними вірусами ГРВІ, які циркулюють там практично цілий рік.

Не варто забувати і про типові кишкові віруси – ротавіруси, норовіруси та астровіруси, які хоч і не вражають дихальні шляхи, але при зараженні ними дитину починає лихоманити, у неї з’являється інтоксикаційний синдром, який супроводжують пронос, блювання та біль в животі.

Чому влітку віруси не знижують свою активність?

Причин цьому є кілька. По-перше, вже згадане упередження, що влітку на ГРВІ не хворіють, знижує пильність батьків, які мріють відпочити від дитячих застуд і на якийсь час забути про нескінченний нежить та безсонні ночі. По-друге, влітку  дитину хочеться максимально оздоровити, а маємо перегрів після тривалого перебування під прямими сонячними променями, теплові або сонячні удари. Це без урахування вживання у великих кількостях свіжих овочів і фруктів, якщо вони не пройшли достатню термічну обробку або дитина схопила їх немитими руками.

Все це замість зміцнення імунітету призводить до його ослаблення, яке може закінчитися застудним захворюванням у дитини або розвитком у неї кишкових розладів. І, літній сімейний відпочинок плавно перетікає в чергові походи до лікаря і лікування виниклого захворювання.

Як захистити дитину від вірусних інфекцій влітку?

Досить пам’ятати про те, що їх розвиток можливий, і за самопочуттям дитини потрібен не менш пильний контроль, ніж в інші пори року. Тому, як би не хотілося за кілька тижнів відпочинку на курорті максимально погрітися на сонці та поплескатися у морі, не варто переходити розумні межі. Бажання за кілька тижнів виконати річний план з оздоровлення та зміцнення імунітету цілком зрозуміле, але тут головне – не перестаратися.

Профілактика та лікування  вірусних захворювань влітку?

Вірусні інфекції передаються від хворої людини повітряно-крапельним або контактним шляхами, тобто якщо не знаходитися поруч з хворим, швидше за все, ви не захворієте. Уникайте великих натовпів у закритих приміщеннях, їжте на відкритих терасах, не відвідуйте на відпочинку ігрові кімнати, намагайтеся більше проводити часу на свіжому повітрі.

Читайте також: 5 правил безпечної засмаги для малюка

За перших симптомів застуди варто звернутися до лікаря. Він може призначити дитині противірусний препарат з прямим впливом на віруси наприклад, сироп Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Флавоноїди, які входять до складу препарату, мають здатність пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК- вірусів ГРВІ та грипу.

Препарат захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету.  При попаданні вірусу в дитячий організм він не зможе розмножитися в клітинах і дати життя новому вірусному потомству, оскільки його відтворення буде  заблоковано. Згідно інструкції Флавовір  можна застосовувати дітям від народження.

Зміцнити імунітет дитини

Таким чином, влітку батькам потрібно виконати два завдання: зміцнити імунітет дитини і захистити її від вірусних захворювань, які в цьому сезоні мають відмінності та націлені не тільки на органи дихання, а й на дитячі животики. Тому чистоті дитячих ручок необхідно приділяти підвищену увагу, всі овочі і фрукти, перш ніж дати дитині, слід добре вимити, а питну воду давати трохи охолоджену і обов’язково прокип’ячену. І не забувати про те, що як би не хотілося думати про літо тільки як про сезон, який рятує від клопоту з дитячими вірусними захворюваннями, це, на жаль, не так, і дитина не застрахована від хвороб. Проте батькам під силу впоратися з цими завданнями, якщо все спланувати правильно і слідувати лікарським рекомендаціям.

Ольга Задорожна, педіатр