В Україні все частіше виявляють парвовірус В19. У цій статті пояснимо, що таке п’ята хвороба та які симптоми парвовірусної інфекції у дітей?
У київських педіатрів останні місяці побільшало роботи: до них все частіше потрапляють діти з інфекційною еритемою. Хвороба, яка лякає батьків червоними висипами на шкірі дитини, зазвичай не становить загрози для здоров’я маленьких пацієнтів. Однак люди з ослабленим імунітетом, діти старшого віку та дорослі можуть зіткнутися з розвитком серйозних ускладнень.
Що таке інфекційна еритема?
Це інфекційне захворювання, яка викликається парвовірусом В19. Інфекційну еритему також називають «синдромом ляпасу» або «п’ятою хворобою», оскільки вона займає п’яте місце у стандартному переліку шести первинних дитячих висипних хвороб, до якого входять кір, скарлатина, краснуха, інфекційний мононуклеоз та дитяча розеола.
Читайте також: Сезон немитих фруктів: які інфекції небезпечні влітку?
Симптоми парвовірусу або «п’ятої хвороби»
Найчастіше на інфекційну еритему хворіють діти у віці від 5 до 15 років. Первинним симптомом є поява на щоках червоних плям, схожих на слід від ляпасу. Згодом червоні висипи з’являються на тулубі та кінцівках, іноді утворюючи «шкарпетки» та «рукавички». Висипи можуть викликати свербіж, особливо, якщо вони виникають на ступнях.
При цьому температура тіла зазвичай залишається нормальною або незначно підвищується. Для маленьких дітей висипи та незначна температура можуть залишитися єдиними проявами хвороби, натомість у старших дітей та дорослих висипи можуть бути незначними, зате спостерігаються набряки та біль у суглобах – в окремих випадках аж до розвитку інфекційного артриту.
У людей з ослабленою імунною системою «п’ята хвороба» може викликати ускладнення у вигляді хронічної анемії, неврологічних симптомів та міокардиту. Для вагітних інфікування парвовірусом В19 пов’язане з важкою анемією плоду: якщо інфекція розвивається до 20 тижня вагітності, ризик викидня складає близько 10 %, але знижується до 1 % на більш пізніх строках.
Як передається парвовірусна інфекція?
Найпідступнішою особливістю хвороби є її безсимптомний інкубаційний період. Людина є активним носієм вірусу від 4 до 21 дня до появи перших проявів захворювання, і саме в цей час вона є найбільш заразною. Після появи висипів ризик інфікування оточуючих значно зменшується. У більшості хворих захворювання взагалі має безсимптомний перебіг або дуже легку форму, тому вчасно виявити інфекційну еритему буває складно.
Читайте також: Чому важливо розрізняти вірусні і бактеріальні хвороби?
Основний шлях передачі хвороби – повітряно-крапельний, однак описані випадки інфікування через контакт з кров’ю хворого або дитини від матері під час вагітності. Зазвичай осередками інфекції є дитячі садки та школи, а основними групами ризику – діти дошкільного та шкільного віку, їхні батьки, вчителі та працівники дошкільних закладів.
Зазвичай, спалахи інфекційної еритеми відбуваються раз на 3-4 роки – переважно у холодний сезон та в перші місяці літа.
Профілактика та лікування
Як і будь-який вірус, парвовірус В19, який викликає інфекційну еритему, чутливий до противірусних засобів. Однак через те, що на це захворювання хворіють переважно діти, до вибору препарату потрібно підходити з особливою обережністю. Важливо за перших симптомів вірусного захворювання звертатися до лікаря.
При підтвердженій вірусній причині порушення самопочуття дитини лікар може порекомендувати прямі противірусні препарати. Дуже важливо, щоб такий противірусний засіб був безпечним – особливо коли йдеться про захворювання дітей. Дитячий організм є дуже вразливим, і препарати, створені для дорослих, можуть йому зашкодити. Наприклад, це стосується противірусних засобів, які мають імуномоделюючий ефект, адже насправді надмірне стимулювання імунітету вкрай небезпечне перспективою викликати перенавантаження або навіть тимчасовий параліч імунної системи, яка в дитячому віці тільки формується.
Читайте також: Застосування імуномодуляторів під час ГРВІ: лікар-імунолог розповіла про ризики лікування
Одним з таких препаратів, який може призначити лікар, є противірусний сироп на основі флавоноїдів Флавовір. Він містить діючу речовину протефлазід, яка продемонструвала хороші результати при лікуванні та профілактиці COVID-19 під час пандемії. Флавоноїди – біологічно активні речовини:
- ефективно пригнічують реплікацію вірусів шляхом впливу на декілька «мішеней» – вірусоспецифічних ферментів ДНК- і РНК-полімераз, нейрамінідази вірусу грипу та 3 CL-протеази вірусу SARS-COV-2;
- перешкоджають проникненню вірусу до клітин епітелію;
- блокують розмноження вірусу всередині клітини.
Чим менше вірусів, тим швидше дитяча імунна система знешкодить їх, а, отже, і можливо пришвидшити одужання та не допустити тяжких наслідків для організму дитини.