Аденоїди у дитини: лікувати чи видаляти? | Smart Mama 2024

Аденоїди у дитини: лікувати чи видаляти?

Особливості дитячого організму і способи його боротьби зі збудниками захворювань часто позначаються на імунній системі та її структурах. Наприклад, унаслідок частих застудних захворювань лімфоглоткове кільце, яке утворене мигдаликами, що виконують роль бар’єру, може стати причиною багатьох проблем. Які це стани і як їх розпізнати – розглянемо в статті.

Частина імунної системи нашого організму, яка розміщена на перетині повітроносних шляхів і травної системи (порожнини рота і носа) та виконує роль фільтра, що не пропускає шкідливі віруси і бактерії в організм називається лімфоглоткове кільце.

У дитячому віці  йому надають особливої уваги, оскільки імунна система ще не сформована і не може протистояти інфекції. Лімфоглоткове кільце утворене 2 піднебінними мигдаликами, розташованими в піднебінних дужках (вони добре проглядаються під час огляду порожнини рота), 2 трубними мигдаликами (знаходяться на бічних стінках глотки в ділянці слухових труб), 1 глотковим і 1 язиковим мигдаликами.

Читайте також: Дитина перехворіла на COVID-19: що варто знати

Глотковий мигдалик ще називають носоглотковим, він розміщений на задній стінці носоглотки і виконує роль першого бар’єру на шляху вдихуваного повітря і сторонніх часток, вірусів та бактерій, що надходять разом із ним. Його розростання називають аденоїдами.

Причини формування аденоїдів у дитини

Для того, щоб упоратися зі збудниками захворювань, з якими дитина стикається дуже часто, незміцнілій імунній системі потрібно багато часу і сил. Оскільки віруси, що викликають ГРВІ, починають свій шлях з носової і ротової порожнин, то на шляху їх поширення стають мигдалики. Вони добре забезпечені спеціальними клітинами імунної системи – лімфоцитами, які беруть на себе перший удар і зупиняють або обмежують подальше переміщення вірусів у дитячому організмі. У міру того, як дитина дорослішає, а її імунна система зміцнюється, мигдалики поступово втрачають своє значення.

Читайте також: Весняний авітаміноз у дітей: на що варто звернути увагу

При потраплянні збудників до організму мигдалики стають основною ареною, на якій розгортається битва під назвою хвороба. Зміни, що відбуваються при цьому, від початку заточені на знищення агресора. Але при схильності дитини до частих і затяжних захворювань може виникнути ситуація, коли мигдалики не справляються і самі стають джерелом проблем. У них виникає хронічне запалення, яке підтримується частими ГРВІ, внаслідок чого вони збільшуються в розмірах і стають місцем проживання багатьох хвороботворних бактерій, що зі свого боку приводить до захворювань інших органів.

Наслідки розростання лімфоїдної тканини у дітей

Щодо розростання глоткового мигдалика або аденоїдів, то його наслідки для організму дитини можна умовно розділити на декілька типів:

  • збільшення  розмірів мигдалика або аденоїдів частково перекриває просвіт носоглотки і, як наслідок, виникає перешкода для вдихуваного/видихуваного через ніс повітря. Через це дитина починає дихати ротом, на що можуть звернути увагу батьки, внаслідок нестачі повітря вона часто прокидається під час сну, а при значному збільшенні мигдалика можуть виникати напади задухи, з’являється хропіння.

Читайте також: РЕОВІРУСИ: ВИНУВАТЦІ СПАЛАХІВ ВІРУСНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ У ДИТСАДКУ

  •  постійна закладеність носа у дитини і виділення з нього, а також зміна голосу це найпоширеніші прояви, що вказують на ураження глоткового мигдалика.

Через те, що мигдалики стають місцем проживання багатьох хвороботворних бактерій, дитина частіше хворіє, при цьому страждають дитячі вуха і слух, а в період між захворюваннями вона млява, швидко втомлюється, погано їсть. Іноді діти можуть скаржитися на біль в ніжках.

Чи потрібно видаляти аденоїди?

Таке рішення приймає лікар на підставі того, наскільки аденоїдні розростання обтяжують самопочуття дитини і негативно позначаються на її розвитку. Якщо вони викликають проблеми з диханням, є причиною частих запальних захворювань і зниження слуху, дитині може знадобитися їх видалення. Але при цьому вона позбавляється одного із захисних бар’єрів, що стримують збудників захворювань, що може підвищувати ризик розвитку респіраторних, інфекційних і алергічних станів в майбутньому. Тому сьогодні з аденоїдними розростаннями намагаються впоратися за допомогою лікарських засобів.

Про що варто пам’ятати батькам, щоб уберегти мигдалики дитини?

Важливо розуміти, що дитячий організм дуже вразливий до багатьох вірусних та бактеріальних агресорів, з якими йому рано чи пізно доводиться зіткнутися. Це стосується дітей віком 3-6 років, коли вони починають відвідувати дитячий садочок або йдуть до школи – період максимального навантаження на незрілу імунну систему. Дитина починає часто хворіти на ГРВІ, а основний тягар лягає на мигдалики. У такій ситуації важливо не пропустити момент, коли відбувається зрив бар’єрної функції і вже самі мигдалики потребують допомоги.

Читайте також: Антибіотики при ГРВІ та грипі: чи ефективні вони

Першим і найважливішим моментом у попередженні розвитку такої ситуації є своєчасне звернення до лікаря для виявлення застудного захворювання і лікування препаратами, що впливають безпосередньо на винуватців усіх бід – віруси. Відомо, що вони не тільки викликають вірусне запалення в дихальних шляхах, але і сприяють активації бактерій, що лягає подвійним навантаженням на мигдалики.

Тому  при перших ознаках гострих респіраторних вірусних захворюваннях лікар може порекомендумати прямі противірусні препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, наприклад сироп Флавовір.  Це дасть змогу знизити вірусний натиск на бар’єри і попереджає їх передчасне падіння.

Сироп Флавовір, згідно інструкції, дозволений дітям від народження  прямо впливає на вірусні збудники, пригнічує розмноження вірусів в організмі і зменшує інтоксикацію. Препарат захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету (лактоферин, sІgA та лізоцим). А також сприяє відновленню організму після інфекційного захворювання та адаптації організму до несприятливих умов навколишнього середовища.

Читайте також: ПРОТИВІРУСНІ ПРЕПАРАТИ В ЛІКУВАННІ ГРВІ У ДІТЕЙ

Другим, не менш важливим фактором, є уважне ставлення до стану дитини. Якщо батьки зауважують, що дитина стала вередливою, дратівливою, погано спить, відмовляється від їжі, а на дитячому майданчику не бігає і не стрибає, натомість сидить осторонь і не бавиться з ровесниками – це привід звернутися до лікаря, а не списувати на дитячі примхи. Можливо, таким чином мигдалики сигналізують про те, що їм потрібна допомога.

Пам’ятайте, що із вчасно виявленою проблемою набагато простіше і швидше впоратися. Це стосується дитячих мигдаликів – вразливих бар’єрів, збереження яких важливо не тільки для побудови імунітету, але і для нормального розвитку організму дитини.

Галина Бут