Синусит у дітей: симптоми та лікування | Smart Mama 2024

Синусити у дітей: причини та небезпека ускладнень

Осінь – пора  року, яка у багатьох  асоціюються із застудами, найчастішим та найнадокучливішим проявом яких є синусити та риносинусити. А для малюків, здається, то взагалі безкінечний період постійних шмарклів. Чому діти частенько підхоплюють нежить і до чого призводить неправильне лікування, розглянемо у цій статті.

Приносові пазухи часто вражаються вірусами респіраторних інфекцій, оскільки вони анатомічно пов’язані з порожниною носа. Наявність такого сполучення призводить до того, що при застуді вони стають зоною додаткової уразливості, а вірусне запалення, що виникає у них, нічим не відрізняється від запального процесу в дихальних шляхах.

У людини є 4 види пазух або синусів. Приносові пазухи покриті слизовою оболонкою і продукують слиз, який виділяється через спеціальні отвори в порожнину носа і зволожує і захищає її.

Читайте також: ПНЕВМОНІЯ ПРОТИ БРОНХІТУ: ЯК ВІДРІЗНИТИ

Варто зазначити, що в дитячому віці пазухи ще не сформовані. Так, наприклад, лобні пазухи з’являються у віці 7 років. Остаточне формування всіх пазух завершується до підліткового віку, тобто в період статевого дозрівання. Саме тому, діти схильні до розвитку уражень приносових пазух носа (синусів) з раннього віку.

Основні причини синуситів у дітей

Віруси, пошкоджуючи клітини слизової оболонки носа, викликають запалення в ньому, що супроводжується набряком. При цьому частково або повністю блокується зв’язок між носом і приносовими синусами. Виникаючі при вірусних захворюваннях (грип, парагрип, респіраторно-сінтіціальна і риновірусна інфекція) порушення очисної функції дихальних шляхів і зниження опірності організму слугують додатковими факторами, сприяючи активації бактерій і розвитку гнійного захворювання.

Чим небезпечний синусит у дитячому віці?

Дуже часто прояви вірусного ураження приносових пазух у дитячому віці маскуються під інші, типові для гострих респіраторних вірусних інфекцій, прояви. Тому в більшості випадків вони залишаються вчасно не виявленими, а це загрожує розвитком бактеріального ускладнення або переходу захворювання в хронічну форму.

Бактеріальні, або гнійні, ускладнення синуситів дуже небезпечні через близьке розташування органу зору і головного мозку, що збільшує ризик їх пошкодження. Гнійний процес може поширитися на кістки черепа з розвитком остеомієліту.

Хто найбільш схильний до розвитку синуситів?

Найчастіше до формування синуситів схильні діти з алергічними захворюваннями, так як виникаючі при них набряк і посилення утворення носового слизу можуть перекривати вихід з пазухи і порушувати її вентиляцію. Також до синуситів можуть призводити:

  • неправильна форма носа,
  • викривлення перегородки носа,
  • вроджені дефекти, або після травми кісток лицьового черепа,
  • запущені випадки захворювань верхніх зубів, якщо їх коріння сягає вглиб кістки, можуть сприяти виникненню гаймориту,
  • аденоїдні розростання,
  • наявність поліпів і кіст в порожнині носа і пазухах, які є причиною тривалого повільного запалення.

Симптоми синуситу

Якщо у дітей старшого віку прояви синуситів такі самі як і у дорослих, то в ранньому віці вони мають специфіку внаслідок вікових особливостей дитячого організму. Тому батькам важливо знати основні ознаки синуситів, щоб не пропустити початок захворювання.

Найбільш частими симптомами розвитку синуситів у дитини, є:

  • безперервний тривалий (більше 10 днів) нежить,
  • одностороння, якщо вражена одна пазуха, і двостороння закладеність носа,
  • важливо! зниження нюху (відчуття запахів).
  • виділення з носа можуть змінювати колір, ставати більш в’язкими і густими.

Типовим для синуситу симптомом є головний біль.

Він має характерну локалізацію:

  • при запаленні верхньощелепної пазухи (гайморит) – в області під очима,
  • при фронтиті (запалення лобної пазухи) – в лобній частині над надбрівними дугами,
  • ураження гратчастої (етмоїдит) і клиноподібної (сфеноїдит) пазух супроводжується болем в глибині голови, позаду очей і верхньої частини носа.

Також, один із симптомів є  відчуття розпирання в проекції ураженого синуса. Це пов’язано з тим, що заблокований вихід з пазухи в порожнину носа не дозволяє їй очищуватися від запальної рідини (ексудату), яка накопичується і починає тиснути на стінки пазухи, викликаючи відчуття розпирання. Через те, що рідина може переміщатися при змінах положення голови, дитина може це відчувати при нахилах голови, кашлі і чханні.

Читайте також: ПРОТИВІРУСНІ ПРЕПАРАТИ В ЛІКУВАННІ ГРВІ У ДІТЕЙ

Можлива поява набряків і темних кіл навколо очей, особливо вранці. При етмоїдиті у дитини батьки звертають увагу на почервоніння і набряклість внутрішнього кута ока. Іноді виникає неприємний запах з рота, який збігається з проявами респіраторних вірусних уражень дихальних шляхів. На тлі перерахованих проявів у дитини тривалий час зберігається підвищена температура тіла, що вказує на наявність в його організмі запалення.

Профілактика захворювання

Дуже часто чітко відмежувати синусит від гострих респіраторних вірусних інфекцій буває важко, особливо на початку застудного захворювання. Симптоми можуть накладатися один на одного, а деякі з них, наприклад, лихоманка, типові для всіх запальних захворювань. У такій ситуації лікар оцінює, як перебігає захворювання: чи не погіршується самопочуття дитини, не підсилюється у неї нежить, чи є тенденція до нормалізації температури тіла. Деякі лікарі вважають, що вірусний синусит – це один з етапів ураження при респіраторних вірусних захворюваннях, але проходити він повинен без наслідків.

Читайте також: НОРОВІРУС У ДИТИНИ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА КИШКОВА ІНФЕКЦІЯ?

Щоб уникнути розвитку синуситу або не дати йому перейти в ускладнення, потрібно вчасно лікувати респіраторні вірусні інфекції у дитини. За перших симптомів респіраторної вірусної інфекції лікар може призначити прямі противірусні препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Для дітей, наприклад, сироп Флавовір. Діюча речовина сиропу допоможе дитині впоратися з вірусним навантаженням, сприятиме зменшенню інтоксикації, а також підвищить  неспецифічну резистентність організму до вірусної та бактеріальної  інфекцій.

Флавовір призначений для лікування грипу та ГРВІ, пригнічує розмноження вірусу в організмі та захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету (лактоферин, sІgA та лізоцим). Згідно інструкції препарат дозволений від народження.

Бут Галина