Як привчити дитину пити більше води?

Як привчити дитину пити більше води?

Улітку наші потреби у споживанні води зростають. Але дітей не так просто змусити пити більше води, якщо, звісно, це не солодка «газованка». Проте діти набагато швидше, ніж дорослі, отримують сонячні опіки або теплові удари. Щоб не допустити цього, слід не тільки уникати прямого впливу сонця, а й підтримувати водний баланс в організмі. 

Скільки води потрібно дітям?

Багатьох мам цікавить, скільки рідини мають щодня вживати діти? Особливо це питання актуальне щодо малюків, які перебувають на грудному вигодовуванні. Одначе усі норми споживання води як дорослих, так і для дітей є дуже приблизними, оскільки залежать від статі, ваги, фізичної активності, температури повітря, наявності хронічних хвороб і багатьох інших чинників.

Наприклад, рекомендації Національної академії наук США передбачають досить високе споживання рідини для молодих чоловіків (на рівні 3 л на день) і жінок (2,2 л). Для дітей кількість споживаної рідини може дуже відрізнятися, оскільки залежатиме від харчування та їхньої активності. Отже, як можуть виглядати рекомендації для малюків:

  • Діти 0-6 місяців. Немовлята на грудному вигодовуванні не потребують допоювання, оскільки це може створювати у них оманливе відчуття ситості. А грудне молоко й так майже на 90% складається з води. Проте влітку дитині час від час можна давати по ложці води, щоб уникнути пересихання у роту. Також слід допоювати дитину під час закрепу, поносу, блювання і підвищення температури тіла. Дітям на штучному вигодовуванні потрібно від першого дня потроху давати воду, доводячи цю кількість до 100-200 мл води на день.
  • Діти 6-12 місяців. Слід враховувати, що в цьому віці діти їдять рідку їжу, отже, отримують багато рідини з разом із кашами та дитячим харчуванням. Тому загалом на добу дитина може випивати до 250 мл рідини (води, компоту, супу).
  • Діти 1-3 років. У цьому віці потреба в рідині становить 300–400 мл на добу.
  • У дітей 3-7 років споживання рідини поступово зростає до 1,2 л на день.
  • До 12-річного віку діти мають вживати майже скільки ж рідини, скільки й дорослі (1,5-2 л на добу).

Як зрозуміти, що діти п’ють мало?

Говорячи про те, що дитина має споживати більше рідини, слід мати на увазі, що рідина – це переважно вода. У дітей до 12-річного віку активно формуються всі системи організму. А вода – це не просто прозора рідина без калорій. У ній міститься певна кількість макро- і мікроелементів (кальцій, магній, фосфор, селен, калій, цинк, йод, фтор), потрібних для розвитку дитини.

Ознаки зневоднення

  • суха та бліда шкіра
  • підгузки бувають сухими протягом 6-8 годин
  • сеча темного кольору або має сильний запах
  • дитина жадібно п’є воду
  • є проблеми з травленням, нирками або обміном речовин.

При цьому кількість випитої рідини обов’язково слід також збільшувати, якщо дитина фізично активна, займається спортом, у жарку погоду або коли малюк хворіє.

Як привчити дитину пити більше?

Деякі діти постійно просять «водички», а інших не вмовиш зробити ковток. Якщо малюк не хоче частіше пити воду, є кілька способів привчити дитину споживати більше рідини, пропонуючи, а не примушуючи пити:

  1. Найперша помилка – давати дитині чай, сік і компот замість звичайної води. Усі ці напої не надто корисні, бо містять або кофеїн, або додаткові цукри. А ще натуральні соки можуть руйнувати зубну емаль та підвищувати кислотність шлунку. Тому, якщо дитина все-таки хоче пити напій, а не воду, можна робити «круте мохіто» з додаванням м’яти й кількох крапель лимону або апельсину. А компоти можна варити без цукру або з сухофруктів. Також можна у звичайну воду класти на дно кілька ягідок. Разом із трубочкою та скибочкою цитруса це надасть напоям максимально «коктейльний» вид, а ягідки будуть стимулом допити до дна, щоб заодно спробувати їх на смак.
  2. Подача води має значення! У дитини має бути своя максимально красива (бажано, щоб сам вибрав) чашечка та пляшечка, котру завжди слід брати з собою (малюк може носити її у своєму рюкзачку).
  3. Вдома пляшка з водою, кулер або графин повинні бути доступні малюкам і знаходитись на видному місці. Бажано, щоб дитина навчились сама наливати собі воду, а не чекала, поки це зроблять дорослі. Якщо вона поки не може цього робити, воду необхідно наливати у пляшечку.
  4. Незважаючи на те, що найкращий вибір – це вода, не слід забувати, що рідина – це також молоко, супи та бульйони, морси та фруктові чаї. Усі ці страви та напої корисні для дітей. Тому якщо після склянки молока та тарілки супу малюк не дуже хоче пити воду, не слід його примушувати. Основний орієнтир – це усе-таки самопочуття дитини. Якщо малюк добре розвивається і не має проблем зі здоров’ям та ознак зневоднення – він споживає достатньо рідини.

У літню пору…

Улітку, особливо на вулиці, дитина все одно найчастіше не п’є достатньо. Під час гри малюки просто не звертають увагу на відчуття спраги. Батьки повинні часто (кожні пів години) пропонувати воду та звертати увагу на перші ознаки зневоднення:

  • сухість у роті
  • темно-жовтий колір сечі
  • прохолодна, липка або гусина шкіра
  • слабкість, головний біль
  • виражене потовиділення
  • дратівливість та агресія
  • спазми та судоми
  • нудота або блювання.

Якщо спостерігаються якісь із цих ознак, слід відвести дитину у тінь, намочити обличчя та тіло й дати випити звичайної води або столової мінеральної води без газу.