Пам’ятка для вагітних у період COVID-19 | Smart Mama 2024

Пам’ятка для вагітних у період COVID-19

Спостереження за тисячами вагітних носії коронавируса SARS-CoV-2 протягом року не виявили ані систематичного посилення тяжкості захворювання; ані важких патологій у плода/новонародженого, явно пов’язаних з інфікуванням.

Однак, як повідомила ВООЗ у вересні-2020 року, згідно з висновками дослідників, у вагітних, хворих COVID-19 або недавно перенесли цю хворобу, помітно підвищується ймовірність передчасних пологів.

Ті ж дослідники відзначили, що кожне четверте немовля, яке з’явилося у породіллі з COVID-19, надходить до неонатологічних відділень – що набагато більше середньої статистики такого надходження у будь-якому регіоні.

Однак зазначений пілотний звіт не зафіксував безпосередньої причини передчасних пологів (серед них можуть бути і органічно не пов’язані з інфекцією чинники – наприклад, суто психологічні: так званий «ковід-мультістресс»).Не зафіксовані й клінічні показання для надходження в неонатологічні відділення 25% новонароджених від інфікованих породіль.

Читайте також: КОРОНАВІРУС ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ ТА ПОЛОГІВ: 7 ПИТАНЬ І ВІДПОВІДЕЙ

Отже, названі перші спостереження пілотного звіту потребують уточнення і поки не можуть бути прийняті за регулярні прояви інфікування вагітних.

А тому подальші спостереження за впливом COVID-19 на вагітність тривають у всіх країнах світу.

Основні рекомендації лікарів:

  • Обмежити планові візити до жіночої консультації. Обов’язковою є явка на прийом до лікаря акушера-гінеколога при постановці на облік у зв’язку з вагітністю, у день видачі листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами; за клінічними показаннями. За необхідності словесної консультації зі своїм акушером-гінекологом – варто користуватися можливостями інтернету й телефонії.

Читайте також: НЕЖИТЬ У ВАГІТНИХ: НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ МАЛЮКА В УТРОБІ

  • Щодня провітрювати та проводити вологе прибирання житлового приміщення.
  • Використовувати індивідуальні засоби гігієни, індивідуальні столові прибори (рушники, посуд).
  • УЗД плоду обов’язково виконувати у певному терміни (в 11-14, 18-21 і 32-35 тижнів).
  • Вдома самостійно вимірювати артеріальний тиск – у разі його підвищення вище 140/90 мм.рт.ст. повідомляти про це телефоном лікаря.

  • Вагітним жінкам, у яких є ознаки підозри на респіраторну інфекцію, грип, підвищення температури вище 38 градусів; і тим, які мали тісний контакт з хворим COVID-19 – рекомендується не відвідувати поліклініку самостійно, а проконсультуватися з лікарем телефоном (вам підкажуть, що робити далі).
  • З 28 тижня вагітності самостійно виконувати тест на ворушіння плода «Рахуй до 10» з відміткою в таблиці контролю рухів плода (в обмінній карті). У разі бурхливого ворушіння плода або, навпаки, поганого відчуття ворушінь плода – негайно звернутися в жіночу консультацію!

Читайте  також: ВАГІТНІСТЬ І ГРИП: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ВІРУС І НА ЯКИХ ТЕРМІНАХ ВАРТО ПОБЕРЕГТИСЯ

  • Дотримуватися правил особистої гігієни: ретельно мити руки й обробляти їх дезінфікуючими засобами.
  • Максимально обмежити спілкування з іншими людьми (крім сім’ї). Обмежити: поїздки у громадському транспорті, відвідування великих торгових центрів (магазинів) та інших місць громадського користування.
  • Використовувати заходи індивідуального захисту: дотримуватися маскового режиму при контакті з людьми із симптомами респіраторного захворювання (нежить, сльозотеча, кашель), зокрема, за необхідності відвідування громадських місць та організацій охорони здоров’я.
  • Дотримуватися протиепідемічної дистанції не менше 1,5 м. між людьми при відвідуванні громадських місць.

Будьте здорові та бережіть себе!