Грип під час вагітності: небезпека та лікування | Smart Mama 2024

Вагітність і грип: чим небезпечний вірус і на яких термінах варто поберегтися

Майбутні мами повинні бути дуже уважними до свого здоров’я. Адже під час вагітності вони відповідають не тільки за себе, але й за свою дитину. Існує декілька найнебезпечніших захворювань жінок при надії,  одне з них –  грип. Він може вплинути як на плин вагітності, так  і на розвиток дитини, а також привести до незворотних процесів. Вірус грипу типу А, що вже підхоплюють українці, – найнебажаніший для майбутніх мам

Грип у першому триместрі – це високий ризик викидня

На дитині найбільше позначиться  захворювання матері грипом у першому триместрі вагітності, коли відбувається формування внутрішніх органів малюка. У цьому випадку вагітність часто переривається мимоволі, що  найчастіше вказує на те, що з дитиною після вірусу було не все гаразд. Якщо переривання не відбулося, але є занепокоєння про здоров’я маляти,  необхідно зробити УЗД і здати кров на АФП, ХГЧ і естріол, щоб виключити ймовірність патології у плода.

Читайте також: Як вірус папіломи впливає на імунітет дитини

Справа в тому, що висока температура на тлі грипу на ранніх термінах вагітності може спровокувати дефект нервової трубки та інші вроджені аномалії плода, а лихоманка під час пологів збільшує ризик судом у немовлят, енцефалопатії, церебрального паралічу і навіть смерті. При розвитку вірусної інфекції в організмі вагітної відбувається зниження кровопостачання плода через плаценту, відповідно, дитина отримує менше кисню. Для попередження гіпоксії плоду зайнятися лікуванням  необхідно якомога раніше.

Вірус грипу типу  А – найнебезпечніший для майбутніх мам

Як відомо, у цьому сезоні в Україні прогнозують 4 віруси грипу, два з них – найнебезпечніші. Це віруси типу А: А/Канзас (H3N2) і А/Брісбен (H1N1). Випадки захворювання  вірусом типу А вже зафіксовано в нашій країні.

АН1N1 (так званий свинячий грип) гуляв планетою 10 років тому, в 2009 році. Тоді пандемія сколихнула світ. Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) у США опублікували 20 травня звіт, що документує важкі ускладнення грипу H1N1 у вагітних. Повідомлялося, що від  грипу померла жінка з 35-тижневим терміном вагітності. Вона перенесла екстрений кесарів розтин через дихальну недостатність і померла через 11 днів.  Через місяць зареєстрували вже 6 смертей вагітних від грипу: одна жінка інфікувалась в першому триместрі, одна – у другому й чотири – у третьому. За винятком астми й ожиріння, усі жінки були абсолютно здоровими до захворювання грипом.

Грип на третьому триместрі загрожує життю майбутньої мами

Як бачимо зі звітів, найбільше смертей було серед жінок на третьому триместрі вагітності. Подібна картина спостерігалася і під час попередніх пандемій грипу. Так,  із 1350 вагітних жінок, інфікованих під час пандемії 1918 року, приблизно у половини  розвилася пневмонія з летальним результатом. Більшість загиблих перебували саме на третьому триместрі. Пандемія 1957 року була пов’язана із ще більш високим рівнем смертності. Наприклад, у Міннесоті 50% всіх смертей серед жінок репродуктивного віку доводилося на вагітних жінок.

Якщо у вагітної жінки є підозри на грип, вона повинна негайно пройти тестування, щоб підтвердити інфікування. В ідеалі лікування варто починатись якомога швидше, тому що користь від противірусних препаратів максимальна, якщо їх приймати протягом 48 годин після появи симптомів. Однак дослідження із застосування противірусних препаратів при сезонному грипі показало, що прийом ліків ефективний і через 48 годин. Аналіз, опублікований  в The Lancet, повідомляє, що лікування від грипу під час вагітності невиправдано затягується, імовірно, через побоювання щодо безпеки противірусних препаратів для плоду. Насправді, відсутність грамотної противірусної терапії може тільки погіршити ситуацію.

Читайте також: Імунітет у вагітниз: 5 порад від лікаря, як не хворіти

Одними із препаратів з доведеною ефективністю  прямої противірусної дії є препарати на основі біофлавоноїдів. Наприклад, сироп Флавовір, шо містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Його можна приймати під час вагітності та лактації. Крім того, доклінічні дослідження не показали токсичного, мутагенного  і будь-якого іншого негативного впливу препарату. Клінічний досвід застосування препарату у I-III триместрах вагітності та в період годування груддю негативного впливу не виявив. Проте необхідно дотримуватись правил призначення лікарських засобів у період вагітності або годування груддю, оцінюючи співвідношення користь/ризик та проконсультуватися з лікарем.

До речі, якщо жінка народить під час інфікування грипом, їй можна буде контактувати з малям  мінімум через 48 годин після прийняття противірусних, і лише у випадку, коли спаде температура й зменшиться прояв симптомів. Але навіть після цього породіллі варто носити маску, дотримуватись усіх правил гігієни.

Вагітній жінці варто поберегти себе, зміцнювати імунітет і швидко реагувати на прояви грипу та застуди. Не варто займатися самолікуванням, препарати потрібно приймати виключно за наявності дозволу лікаря.