Нежить у вагітних. Вплив та наслідки для дитини | Smart Mama 2024

Нежить у вагітних: небезпека для малюка

Вагітність – це період, коли жінка, готуючись стати мамою, разом з подвійним навантаженням на організм несе подвійну відповідальність. Пильної уваги в період виношування вимагають застудні захворювання. Адже при всій удаваній безпеці для організму жінки віруси здатні впливати на стан плоду, що розвивається, який найбільш вразливий в цей період.

Не дарма природа «сховала» нове життя в тілі жінки, захистивши її від негативного впливу повсякденних чинників, тим самим створивши сприятливі умови для формування органів і систем дитячого організму, щоб вийшовши в новий світ, він був життєздатним. У цей період жіночий організм перебудовується таким чином, щоб забезпечити захист плода і дати йому можливість повноцінно сформуватися.

Грип під час вагітності

Добре відомо негативний вплив вірусів грипу на перебіг вагітності. При зустрічі з ними у вагітної висока ймовірність важких наслідків, таких як невиношування вагітності і передчасне народження дитини, а внаслідок того, що вірус грипу здатний безпосередньо потрапляти в плаценту і плід, в його розвитку виникають порушення.

Читайте також: Імунітет у вагітних: 5 порад від лікаря, як не хворіти

Але при цьому замовчується про шкоду інших вірусів ГРВІ, які цілий рік циркулюють у навколишньому середовищі і впливу яких майбутня мама зазнає не менше, ніж інші люди. А особливості функціонування її організму і реагування на збудники захворювання часто обертаються несподіваними наслідками.

Нежить у вагітних – небезпечний симптом

Зокрема, нежить, який супроводжує більшість ГРВІ, найбільш часто викликається риновірусом, може стає причиною зниження надходження кисню в організм вагітної, через що плід починає відчувати кисневе голодування. Тривале збереження цього симптому лише посилить негативний вплив дефіциту кисню на майбутню дитину, особливо якщо у жінки є захворювання серця і судин, легенів. Тому не варто нехтувати цим симптомом і намагатися самостійно усунути його з допомогою судинозвужувальних крапель в ніс, які протипоказані майбутнім мамам, а відразу звертатися до лікаря.

Ризики ГРВІ для вагітної

З багатьма збудниками застудних захворювань людина вперше може зіткнутися в дорослому стані. Це стосується і вагітних, які більше схильні до несприятливого їх впливу. І це пов’язано не тільки зі зниженням опірності жіночого організму, щоб не нашкодити дитині, а й з тим, що типові прояви, що виконують роль захисних, можуть становити загрозу дитині.

Наприклад, лихоманку при ГРВІ у вагітної пов’язують з підвищенням частоти формування вад розвитку у немовляти, таких як заяча губа і вовча паща, дефекти хребта і головного мозку, що стає причиною інвалідності дитини. Лікарям ще варто дати пояснення, чому це відбувається.

Крім того, в період закладки і розвитку організму майбутньої людини він найбільш чутливий до найменших змін, що відбуваються у зовнішньому для нього середовищі, яким виступає організм його матері. Тому навіть незначні коливання в змісті кисню і поживних речовин, гормональні та імунні зміни, які не відповідають термінам гестації, здатні порушувати будову органів і тканин, що в майбутньому позначиться на їх роботі, приводячи до функціональних порушень, а якщо плід був схильний до надмірного впливу цих чинників – до вроджених дефектів.

Що НЕ варто робити, щоб захистити майбутнього малюка

Хоча ми традиційно звикли не вважати ГРВІ чимось страшним, саме їх недооцінка призводить до того, що час від часу нам доводиться стикатися з важкими наслідками, багато з яких стають повною несподіванкою, але їх цілком можна було уникнути, якби необхідні заходи було вжито своєчасно.

Особливу увагу майбутнім мамам слід приділяти прийнятим для полегшення самопочуття при застуді лікам. Багато з них можуть завдати шкоди майбутній дитині. Наприклад, ібупрофен, який вважається безпечним засобом для полегшення болю і зниження лихоманки, при вагітності може надавати шкідливу дію на плід. А значить від його прийому потрібно утриматися.

Читайте також: Чи може дефіцит вітаміну D зумовлювати алергію у вагітних?

Профілактика застуди під час вагітності

Основне завдання жінки протягом всього періоду виношування дитини – максимально захистити себе від можливого вірусного зараження:

  • потрібно намагатися максимально захищати себе від контакту з можливими джерелами вірусних, і не тільки, інфекцій. З вірусами ГРВІ це зробити важче, так як їх потенційним джерелом може бути будь-яка людина, навіть якщо у неї немає видимих симптомів;
  • крім відповідального ставлення до свого здоров’я з боку вагітної жінки, не менше відповідальним має бути її найближче оточення. Якщо хтось із членів сім’ї відчув легке нездужання, йому потрібно максимально скоротити спілкування з вагітною родичкою, відразу звернутися до лікаря і почати прийом прямих противірусних препаратів, наприклад препарати на основі флавоноїдів, які містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Це дозволить зменшити ризик зараження вірусами ГРВІ майбутньої мами і вбереже плід від їх негативного впливу;
  • якщо вагітній не вдалося уникнути контакту і у неї з’явилися симптоми ГРВІ, слід повідомити про це лікаря і не приймати самостійно ніякі препарати, так як ризики негативного впливу на плід надзвичайно високі. Застосування з профілактичною метою впливаючих на імунітет препаратів повинно бути попередньо погоджено з лікарем: не всі вони дозволені до застосування під час вагітності та можуть нести загрозу переривання.
  • носіння масок в громадських місцях, часте миття і обробка рук дезінфікуючими засобами, обмеження перебування в багатолюдних місцях з поганою вентиляцією – всі ці прості для дотримання заходи дозволять знизити ризик підхопити застуду і нашкодити майбутній дитині.
  • щоденні прогулянки на свіжому повітрі в призначених для цього зонах відпочинку – парках, скверах, сприятливо позначаться на захисних силах організму жінки.

Підбиваючи підсумки, важливо ще раз відзначити, що будь-який вірусне захворювання, навіть невинна на перший погляд застуда, в період вагітності змінює свою поведінку, стаючи більш агресивною і небезпечною, особливо щодо плоду, що розвивається.

Читайте також: COVID-19: ЧИ МОЖНА ВАКЦИНУВАТИ ВАГІТНИХ?

Хоча на багато питань щодо впливу вірусів ГРВІ медицина ще не дала однозначних відповідей, наявні дані не дозволяють говорити про те, що вони нешкідливі для вагітної і майбутньої дитини. Тому варто прислухатися до порад лікарів і не нехтувати найменшими симптомами ГРВІ. Пам’ятайте, що здоров’я малюка в більшій мірі залежить від його мами і її свідомості. Тим більше, що вагітність триває всього 9 місяців, а не все життя.

Бут Галина