Коронавірус під час вагітності та пологів: 7 питань і відповідей | Smart Mama 2024

Коронавірус під час вагітності та пологів: 7 питань і відповідей

Коронавірусна паніка в усіх – а вагітні та їхні родичі завжди особливо схвильовані. Ось сім питань на тему «Сovid-19 і вагітність», які позбавляють спокою мільйони вагітних у всьому світі.

 

Чи впливає коронавірус на перебіг вагітності і на плід, чи позначається потім на дитині?

 

Доктор медичних наук, спеціалістка з акушерства та гінекології Тані Санґві розповіла журналу Vogue: «Сама вагітність – стан, коли імунна система пригнічена. Тому теоретично вагітна жінка може бути більш сприйнятливою до зараження вірусом. Але, виходячи зі світового обмеженого досвіду з Сovid-19, поки ніде не спостерігалося.впливу цього захворювання на перебіг вагітності і на плід.

Правда, чого ми ще не знаємо, – продовжила гінекологиня, – що саме станеться, якщо заразитися Сovid-19 на ранніх термінах вагітності. Вся інформація, яку вчені наразі мають, стосується жінок, що заразилися коронавірусом на 6-9 місяцях вагітності.

 

Читайте також: Застуда і вагітність: учені вияснили важливий нюанс

 

Що обнадійливе, – завершує доктор Сангва, – так це те, що діти, схоже, захищені (на противагу грипу вагітної, який негативно позначається на деяких новонароджених і подальшому розвиткові немовлят). Спостережувані зараз новонароджені, чиї матері хворіли Сovid-19 під час вагітності, не відрізняються патологіями і не виглядають вразливими».

 

Чи відбувається внутрішньоутробне зараження коронавірусом?

 

В авторитетному медичному журналі Lancet опубліковані результати спостереження в університетській клініці китайського мегаполісу Ухань за дев’ятьма хворими на Сovid-19 вагітними.

Усі вони народили здорових дітей – у крові, секреції, соскобах новонароджених в перші дні після народження коронавірус не виявлений.

Дослідивши також плаценту і навколоплідні води породіль, дослідники зробили висновок, що плацентарний бар’єр зупиняє коронавірус – внутрішньоутробного зараження плода не відбувається.

З молозива й молока породіль, хворих на Сovid-19, коронавірус також поки не виділено – не лише в Ухані, а й у всіх інших місцях спостережень.

 

А після пологів, якщо породілля хвора на Сovid-19, чи може дитина заразитися?

 

Так, відомо вже кілька таких випадків. В описаному вище Уханьському науковому спостереженні всіх дев’ятьох породіль кесарили. Тоді як під час природних пологів зараження народжуваного теоретично можливе.

І вже точно в побутових умовах після пологів новонароджені діти в сім’ях з коронавірусом досить швидко починають давати позитивний тест на нього.

На щастя, захворювання Сovid-19 у малюків проходить зазвичай безсимптомно або з легкими симптомами (температура нижча за 38 градусів, легкий кашель, немає запалення легенів і задишки).

Однак одночасна наявність коронавируса і вродженого або отриманого під час пологів ураження систем організму новонародженого (особливо, дихальної та імунної систем), швидше за все, викличуть важке захворювання. Про це вже попередили медики багатьох країн світу.

 

Уякий пологовий будинок привезуть породіль з коронавірусом?

 

У пологовий будинок малого міста чи селища вагітну з Сovid-19 не приймуть – відправлять у ті великі міські та обласні пологові будинки, в яких для них зараз готують окремі відокремлені пологові зали, післяпологові палати, маніпуляційні, операційні та реанімаційні.

Якщо місто велике й пологових будинків декілька – вагітних з коронавірусів відправляють тільки в один з них, спеціально підготовлений, навіть при підписаній обмінній карті з іншою установою.

Наприклад, в Києві це пологовий будинок №5 на Севастопольській площі. Там уже виділені (і поки що порожні) кабінети й палати для породіль з Сovid-19, відокремлені від решти приміщень.

 

Чи можна заразитися коронавірусів від медперсоналу пологового будинку?

 

Акушери й інші фахівці, які мали справи з хворими на Сovid-19, тепер здаватимуть експрес-тести на коронавірус.

Прикладом миттєвої реакції медиків і влади на несподіване виявлення коронавірусу в пологовому будинку є вінницький пологовий будинок №2. Відразу після виявлення коронавірусу в працюючої там медсестри (потім вірус виявився й у чотирьох її співробітниць і пацієнток) 25 березня пологовий будинок зачинили на вихід і вхід на два тижні разом з 14 вагітними, 7 породіллями і новонародженими та з частиною персоналу.

Як повідомив 27 березня мер Вінниці, довелося відправити на самоізоляцію під спостереження лікарів і той персонал пологового будинку, який був за його межами на момент зачинення на карантин. А також була передана лікарям і спецслужбам інформація про виписаних звідти останнім часом породіль – для детального спостереження та дотримання ними самоізоляції.

Отже, ми бачимо, що вже сформувалися детальні протоколи, як діяти медикам пологових будинків для профілактики й у разі контакту з Сovid-19.

 

Чи можливі партнерські пологи, послуги доули під час карантину?

 

Ні, в більшості країн світу — навіть в тих, де карантин досить м’який – про ідею партнерських пологів і послуг доули доведеться забути до закінчення пандемії.

 

Чи потрібні вагітним і матерям-годувальницям особливі заходи для профілактики зараження коронавірусом?

 

Ні, рекомендовані і застосовані зараз у більшості країн заходи максимально радикальні, їх дотримання достатньо для кожного: зокрема, і для вагітних, і для годуючих

Про це випустило повідомлення СDC (державна мережа центрів профілактики та контролю захворювань в США), про це опублікував новину журнал Lancet, про це ж написали десятки фахівців по всьому світі.

Більше цікавих статей читайте на сайті