Їсти й худнути: як покращити метаболізм?

Їсти й худнути: як покращити метаболізм?

Сьогодні модно говорити про швидкий і повільний метаболізм та усілякі способи, якими цей процес можна пришвидшити, щоб легше худнути. Але ситуація із метаболізмом не така проста, як здається. Наприклад, повні люди мають кращий метаболізм, ніж худі. А для того, щоб худнути, не варто недоїдати або сидіти на жорстких дієтах.

Що таке метаболізм?

Метаболізмом називають сукупність хімічних реакцій, що дозволяють перетворювати поживні речовини (їжу) на енергію. Проблеми з обмінним процесом починаються тоді, коли їжа перетравлюється і засвоюється повільно. Тоді організм не перетворює калорії в енергію, а натомість створює із них жирові запаси.

Саме тому говорять про швидкий і повільний обмін речовин. У людей зі швидким метаболізмом калорії справді швидше перетворюються на енергію. Відповідно вони можуть і навіть мають дозволити собі споживати більше їжі. Людям із повільним метаболізмом худнути буде трохи важче. Проте значне обмеження у їжі може не спрацювати. Це відбувається з кількох причин:

  1. У повних людей швидкий метаболізм. Поширеною є саме зворотна думка, але згідно з дослідженнями, саме люди з зайвою вагою мають швидкий метаболізм. Адже вони потребують більше енергії для підтримки життєдіяльності організму на відміну від худих. З цієї причини повні люди можуть одразу скинути 5–10 кг за короткий термін. Проте чим більше ваги скидається, тим повільнішим буде цей процес, оскільки метаболізм уповільнюється.
  2. Радикальне зменшення їжі не допомагає худнути. Голодування і значне обмеження себе у їжі (наприклад, повна відмова від вуглеводів) не допомагають скинути зайві кілограми. У результаті організм на початку введення такого режиму може щось скинути, а потім звикає до малих порцій і «заморожує» метаболізм. Таким чином можна продовжувати обмежувати себе у їжі, але метаболізм це ніяк не прискорить.

Отже, краще підходити до проблеми не з огляду на свою вагу  (якщо вона зайва – метаболізм однозначно швидкий), а з того, як можна пришвидшувати обмін речовин уже у процесі схуднення. Це потрібно, щоб уникнути психологічно важких «плато», коли вага стоїть, хоча на тарілці й пусто.

Чому вповільнюється метаболізм?

Причини повільного метаболізму можуть бути різними, найчастіше це навіть сукупність таких факторів:

  • спадкові метаболічні порушення (пов’язані з розщепленням білків, жирів, вуглеводів, перетворенням надлишку азоту на продукти життєдіяльності тощо);
  • недоїдання, голодування, порушення принципів збалансованого харчування;
  • відсутність або недостатня кількість фізичних навантажень;
  • інтоксикація, різні типи отруєнь, зокрема, лікарськими засобами;
  • захворювання ендокринної системи.

Як прискорити метаболізм?

Є декілька способів пришвидшити обмін речовин так, щоб худнути було простіше. Із рекомендацій можна виокремити такі:

Підвищити фізичну активність

Особливо корисні для прискорення метаболізму кардіотренування за рахунок того, що організм отримує багато кисню. Він потрібен для хімічних реакцій, що спалюють калорії із «внутрішніх запасів». Кардіотренування загалом активізують обмін речовин і «тренують» серцево-судинну систему.

Витрачати калорій більше, ніж споживати

Зазвичай ця рекомендація передбачає хоча б приблизний підрахунок калорій і того, скільки енергії витрачається на певну діяльність. Проте все одно потрібно споживати оптимальну кількість продуктів, виходячи з розрахунку своєї ваги. Тобто наголос не на обмеженні їжі, а на збільшенні рухливості. Час від часу (краще хоча б раз на тиждень) можна дозволяти собі їсти все, щоб активізувати спалення жиру.

Вживати більше продуктів, багатих на амінокислоти

Амінокислоти беруть участь у виробленні ферментів. І саме під впливом ферментів жири, білки та вуглеводи розпадаються на більш прості складові. Амінокислоти можна вживати й у вигляді добавок. Наприклад, дієтична добавка ВІТАРГІН, що містить амінокислоту аргінін і ліпотропну речовину бетаїн, може бути рекомендована людям, які займаються спортом або дотримуються спеціальної дієти. Аргінін здійснює регуляцію судинного тонусу, сприяє виведенню остаточного токсичного азоту, нейтралізує вільні радикали, нормалізує функціонування печінки та має детоксикуючу дію. Бетаїн бере участь у окисненні та утилізації жирів, зменшує жирову дистрофію печінки, запобігає ризику тромбоутворення і прогресуванню атеросклерозу.

ВІТАРГІН можна вживати як добавку до повноцінного раціону харчування для загального зміцнення організму, при розумових і фізичних навантаженнях та станах, пов’язаних із порушеннями білкового метаболізму.

Значно обмежити прості (швидкі) вуглеводи

Солодка випічка, вироби з білого борошна та ще багато продуктів, що відносяться до простих вуглеводів, швидко засвоюються, піднімають рівень цукру та сприяють відкладенню жиру. Компенсувати їх можна складними (повільними) вуглеводами – виробами із цільнозернового борошна, фруктами, овочами та бобовими. А особливо корисні продукти з високим вмістом клітковини. Вона не засвоюється, але знижує відчуття голоду та покращує мікрофлору в кишківнику. Це також дозволяє активізувати метаболізм.