Наслідки запальних змін COVID-19 для легень пацієнта при відсутності належної уваги можуть набути незворотного характеру, – пише лікар-імунолог Анатолій Чумак для «МедОбоз». Крім цього, організм хворого на COVID-19 стає більш вразливим для зараження іншими інфекціями.
Проведені дослідження демонструють, що пацієнти, які перенесли ураження легень під час коронавірусної хвороби, схильні до більш високого ризику розвитку рестриктивних захворювань легень після одужання.
Крім цього, організм хворого на COVID-19, який при будь-якій іншій інфекції, стає більш вразливим до зараження другими інфекційними агентами, насамперед вірусами ГРВІ, що може призвести до додаткового пошкодження легенів.
Читайте також: КОВІДНІ ПАЛЬЦІ: ОСОБЛИВОСТІ ШКІРНИХ ПРОЯВІВ COVID-19 У ДІТЕЙ
Лікарі вважають, що ступінь пошкодження легень обумовлений тяжкістю перебігу коронавірусної хвороби. Тяжкість перебігу, у свою чергу, залежить від вірусного навантаження та кількості вірусів, отриманих при зараженні, початкового стану здоров’я людини, а також своєчасності та адекватності лікування. Очевидно, що чим менше вірусів, тим легше проходить захворювання і тим менша вираженість легеневого пошкодження – а значить, робота легенів відновиться швидше.
Ступінь тяжкості перебігу захворювання, як і ймовірність розвитку уражень внутрішніх органів можна зменшити кількома шляхами. Перш за все, це профілактика зараження COVID-19, яка включає вакцинацію. Її передовсім проводять людям з групи ризику (хронічні захворювання органів дихання і серця, цукровий діабет тощо), у яких висока ймовірність важкого ураження легень.
Не менш значущим є і правильне лікування захворювання, яке починається з раннього виявлення проблеми та звернення за медичною допомогою. На цьому етапі важливо не тільки підтримати роботу легенів і провести корекцію інших порушень, а й призначити ефективну противірусну терапію препаратами, дія яких на коронавірус є доведеною, що підтверджується інформацією в інструкції щодо їх застосування.
Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ
Серед таких противірусних засобів, вплив на коронавірус яких науково доведено, є прямі противірусні препарати, які містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Відтепер оновлена інструкція препарату містить наукову інформацію про здатність активної речовини протефлазід специфічно впливати на вірус SARS-CoV-2, пригнічуючи активність 3СL-протеази коронавірусу, та механізми прямої противірусної дії на цей вірус. Відповідні зміни внесені та затверджені наказом МОЗ України від 6 серпня 2021 р. № 1680.
Комплексне лікування із застосуванням противірусної терапії препаратами, які містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що впливає на головний чинник патогенезу – SARS-CoV-2, дозволить знизити вірусне навантаження та сприятиме відновленню стану здоров’я органів дихання, зазначає імунолог.