Сухий кашель у дитини: як лікувати правильно | Smart Mama 2024

Сухий кашель у дитини під час застуди: як лікувати правильно

Надсадний, дряпаючий та деручий горло сухий кашель викликає неприємні відчуття, які не гірше від захворювання докучають хворому. Що вже говорити про дітей, які і так стають капризними у період захворювання, а тут ще й сухий кашель.

Дивлячись на муки, які доводиться терпіти дитині, коли вона кашляє, чимало батьків намагаються самостійно впоратися з кашлем. І частенько самостійно купують в аптеці препарати, що переважно діють на розташований у головному мозку кашльовий центр, і через деякий час кашель стихає.

Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ

Здавалося б – проблема переможена, але через певний час самопочуття дитини починає погіршуватися. Чому так сталося і як цьому посприяв пригнічений напередодні сухий кашель у дитини – обговоримо в статті.

Чому при ГРВІ у дитини сухий кашель?

Поява кашлю від початку захворювання, коли ще немає виражених симптомів запалення, пов’язане з дією вірусів ГРВІ, що вражають клітини епітеліальної вистілки та  із подразнюючим запаленням у слизовій оболонці кашльових рецепторів, що і викликає кашель.

При цьому на відміну від вологого при сухому кашлі не відбувається відходження мокротиння, тому лікарі називають його непродуктивним. Оскільки він спричинений вірусним запаленням, то досить часто виникає ситуація, коли після такого кашлю неприємні відчуття не просто не зникають, а навпаки посилюються внаслідок подразнення запаленого горла кашлем.

Чому ж не варто  пригнічувати кашель?

Через кілька днів кашель повинен перейти у вологий, метою якого є виведення з дихальних шляхів мокротиння, яке поступово накопичується. Як впливає пригнічення сухого кашлю на ефективність вологого? Найбезпосереднішим чином. Оскільки, як уже було сказано, щоб позбутися сухого кашлю, батьки самостійно застосовують препарати, що пригнічують кашльовий центр, відповідальний за кашльовий рефлекс, накопичуване мокротиння в респіраторному тракті не може бути евакуйоване, оскільки кашльові рецептори «заблоковані». А застій мокротиння при запаленні як відомо, загрожує розвитком серйозних ускладнень, аж до пневмонії.

Читайте також: ЧИ МОЖНА МАЛЮКУ З СИМПТОМАМИ ЗАСТУДИ ГУЛЯТИ І СПІЛКУВАТИСЯ ІЗ ІНШИМИ ДІТЬМИ?

Існує лише одне захворювання, при якому сухий кашель необхідно пригнічувати за допомогою спеціальних препаратів, що діють на кашльовий центр в головному мозку. Йдеться про кашлюк, при якому виникаючий характерний кашель є наслідком перезбудження кашльового центру. Однак діагноз кашлюку встановлюється фахівцем на підставі ретельного огляду дитини, після чого призначаються протикашльові препарати.

Тому лікарі рекомендують не усувати сухий кашель, а переводити його у вологий, використовуючи для цього спеціальні препарати. Дозволяє пом’якшити сухий кашель і вчасно призначене лікування захворювання, на тлі якого кашель виник.

Отже, найкращим і вірним  рішенням буде не спроби самостійно усунути сухий кашель і вже тим більше заблокувати його, а звернення до лікаря для виявлення причини появи цього надокучливого симптому. Як правило, крім сухого кашлю у дитини є й інші прояви гострої респіраторної вірусної інфекції, які можуть бути не дуже вираженими і не викликати дискомфорт.

Перш, ніж усунути який-небудь симптом захворювання, потрібно згадати про те, що його поява – це спробу організму впоратися з причиною, що призвела до порушень стану здоров’я. Інша справа, що не завжди вони приємні, а їх поява найчастіше супроводжується психологічним дискомфортом, оскільки вони свідчать про хворобу. Так і кашель, хоч він і сухий, але він сигналізує про те, що вірус вразив стінки глотки і необхідно звернутися до фахівця, а не терпіти неприємні відчуття. Особливо це стосується дітей.

Як  допомогти дитині з сухим кашлем?

Для цього необхідно за появи перших симптомів, в тому числі і надокучливого кашлю, звернутися до лікаря. Як правило, під час огляду педіатр визначить чи це прояви гострого респіраторного вірусного захворювання чи інша  причина, яка привела до появи цього неприємного симптому у дитини. Це може бути кашлюк, алергічне захворювання і навіть бронхіальна астма.

Читайте також: ВІРУСНИЙ ВОРОГ У ДИТСАДКУ: ЯК ЗАХИСТИТИ МАЛЮКА

Якщо причиною погіршення стану дитини є віруси, що вражають респіраторний тракт, лікар може порекомендувати лікування, спрямоване на їх пригнічення. Так, призначення противірусного препарату сиропу Флавовір прямої дії на віруси,  з перших днів появи симптомів захворювання дасть змогу знизити чисельність вірусних загарбників, які активно розмножуються в клітинах дихальних шляхів, на що імунна система реагує розвитком запалення, при якому відбувається подразнення кашльових рецепторів і стимулюється сухий кашель. Іншими словами, чим менше буде вірусне ушкодження, тим менш надокучливим буде кашель.

Якщо застуда у дитини триває вже кілька днів, а сухий кашель все ніяк не переходить у вологий, тим більше потрібно звернутися до фахівця, щоб посприяти якнайшвидшому переходу сухого кашлю у вологий і заблокувати вірусне розмноження всередині клітин, не дозволивши новоствореній армії продовжувати хвороботворний хід та підтримувати запалення в дихальних шляхах.

Читайте також: ЧОМУ У МАЛЮКІВ ВИНИКАЄ ОБСТРУКТИВНИЙ СИНДРОМ?

Крім того, на період вірусного захворювання батькам потрібно стежити, щоб повітря в приміщенні, де знаходиться застуджена дитина, було достатньо зволоженим. Це захистить її слизові дихальних шляхів від пересихання і додаткового подразнення.

Таким чином, вирішення будь-яких проблем зі здоров’ям дитини, а з сухим кашлем тим більше, потрібно довірити фахівцеві, який не тільки допоможе позбавити дитину від надокучливого симптому, але і допоможе впоратися з причиною захворювання.

Ольга Задорожна