Деякі респіраторні віруси здатні викликати втрату нюху (аносмію). Хоча неспроможність відчувати запахи сприймається як тимчасова проблема, цей стан може лишатись досить довго. При цьому людина втрачає інтерес до їжі, що може негативно позначитись на її здоров’ї.
Як виникає аносмія?
Аносмія (повна втрата нюху) або гіпосмія (частково втрата нюху) у багатьох випадках спостерігається саме після респіраторних хвороб верхніх дихальних шляхах, зокрема синуситу, хронічного або гострого риніту, грипу, COVID-19 та інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ).
Читайте також: COVID вбив ціле сімейство вірусів грипу, – ВООЗ
Одним із найбільш поширених симптомів усіх ГРВІ є набряк або обструкція дихальних шляхів (синдром непрохідності респіраторного тракту). Це створює механічний бар’єр для проникнення запахів.
Іншою причиною втрати нюху є нейросенсорні розлади:
- враження нюхових нейронів, рецепторів і цибулин;
- інфікування структур головного мозку.
Вірусні інфекції є однією із найпоширеніших причин нейросенсорної нюхової дисфункції.
Наслідки втрати нюху
Зазвичай слизові оболонки верхніх дихальних шляхів повністю відновлюються уже після того, як зникають основні симптоми ГРВІ. Проте нерідко нюх повертається лише через кілька тижнів.
При цьому виникають певні проблеми. Оскільки люди з аносмією не можуть повністю відчувати смаку їжі, вони втрачають до неї інтерес. У результаті, навіть одужавши від хвороби людина, продовжує їсти менше, ніж потрібно, і втрачати вагу.
Читайте також: Інкубаційний період COVID-19 істотно зменшився
Це відбувається внаслідок того, що втрата нюху впливає і на смакові рецептори. Якщо немає нюху, смакові рецептори здатні розрізняти лише кілька ароматів. Отже, втрата нюху фактично призводить до втрати відчуттів смаку та запаху улюбленої їжі. У результаті людині може невистачити корисних речовин, її імунітет буде знижуватись.
Аносмія здатна спричинити і депресію, адже смак і запах улюблених продуктів у прямому сенсі дарує позитивні емоції (виробляється «гормон радості» ендорфін). Якщо ж людина не відчуває нюху та смаку, це призводить і до іншої крайності – бездумного поглинання некорисних страв. Люди можуть почати їсти більше солоних, солодких і жирних страв, що є некорисним для людей із хронічними хворобами (діабетом, високим тиском, захворюваннями серця).
Як відновити нюх?
Якщо після гострого риніту нюх повертається, коли спадає набряк слизової оболонки, то у випадках втрати нюху після COVID-19 прогноз може бути не таким сприятливим. Річ у тім, що втрата нюху при коронавірусній інфекції, як правило, відбувається через те, що імунні клітини виробляються у великій кількості й викликають зміни у нюхових нейронах. Багато людей, які скаржаться на «тривалий COVID», також мають скарги на аносмію, що може тривати місяцями. Близько 15% страждають від втрати нюху протягом 6 місяців. І хоча до 95% пацієнтів нюх повернеться, для деяких людей відновлення нюху може бути нелегкою або навіть неможливою справою.
Читайте також: Що таке флавоноїди і як вони впливають на віруси?
Якщо нюх не відновлюється протягом кількох тижнів після зникнення основних симптомів ГРВІ, слід звернутись до сімейного лікаря або отоларинголога. Лікування аносмії може бути непростим, оскільки цей симптом до появи COVID-19 був не надто поширеним і медикаментозну терапію лікарі підбиратимуть індивідуально.
Допомагає повернути нюх і тренування, що стимулює нервові клітини носа. Для цього слід по черзі (протягом 30 секунд) вдихати різні запахи, наприклад, ефірні олії. Також можна вдихати відповідні запахи, одночасно розглядаючи їжу чи картинки їжі. Таке тренування слід проводити довго – щодня протягом кількох місяців. Але у більшості випадків результат буде позитивним.
Щоб зменшити вірогідність ураження нюхових рецепторів і швидше відновитися після ГРВІ, слід за перших симптомів респіраторного захворювання звертатися до лікаря, щоб він призначив противірусне лікування. Наприклад, в Україні Протоколом «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)» визначено застосування противірусних препаратів прямої дії. Такі препарати можуть впливати на вірусоспецифічні ферменти, пригнічуючи відтворення вірусів грипу, ГРВІ, зокрема і COVID-19. Прийом таких засобів зменшує розмноження вірусу в організмі і зменшує вірогідність появи ускладнень.