Як привчити дитину до особистої гігієни

Як привчити дитину до особистої гігієни

Привчити дитину мити руки, чистити зуби та купатися у ванній може бути настільки нелегкою справою, що деякі батьки відкладають ці навички «на потім». Насправді ж до трирічного віку, коли дитина має бути готовою до дитячого садочка, вона повинна вже знати про більшість звичок особистої гігієни. Окрім того, самі батьки мусять розуміти, що у дитини мають бути власні предмети особистої гігієни, недоступні для інших членів родини.

Гігієна починається з речей

Очі, ніс, рот – ці частини тіла лікарі ще називають «воротами для інфекції». Усі люди часто торкаються обличчя після того, як брали в руки безліч брудних речей. Діти ж умудряються збирати мікроби з абсолютно усіх предметів, а також облизувати не тільки руки, а навіть і ноги. А ось зайвий раз затриматись у ванній абсолютно не хочуть.

Ось кілька простих порад, що можуть допомогти в нелегкій справі освоєння навичок підтримання чистоти:

Зацікавлення дитини

Поради щодо особистої гігієни описані у книжках, показані у мультфільмах і навчальних матеріалах для малюків. Перш ніж наполягати на виконанні правил потрібно показати, наскільки це добре й весело роблять улюблені дитячі персонажі.

Особистий приклад

Діти дошкільного віку мають митися, мити руки та чистити зуби лише під наглядом батьків. Деякі з цих справ можна робити разом і навіть влаштовувати змагання із чистки зубів. Діти завжди повторюють за батьками, тому на якийсь час виконання рутинних обов’язків має перетворитись із рутинного на захоплююче і веселе сімейне заняття.

Предмети гігієни

Навіть дуже маленькі діти повинні мати свої особисті тарілочку, ложечку, чашку, а також щітку для волосся, мочалку, рушник, зубну пасту, мило, шампунь, ватні палички,  серветки, ножиці, пилочку для нігтів і ще багато предметів особистої гігієни. Щоб малюкові було цікаво користуватись всіма цими речами, бажано надати йому можливість самому вибрати їх ще в магазині.

Маленькі винагороди

Успіхи в оволодінні навичками можна винагороджувати маленькими призами, наприклад, створити дошку успіху з наклейками. Під час миття рук або чистки зубів варто вмикати коротенькі улюблені пісні дитини (на 30 секунд – для рук і на дві хвилини – для зубів). Це допоможе привчити дитину до виконання процедур протягом потрібного часу.

Підтримання чистоти

Діти мають розуміти, що предметами особистої гігієни не можна ділитися. Не потрібно мінятися масками та зубними щітками у дитячому садочку, а рушниками – у басейні. Крім того, усі предмети гігієни мають бути чистими. Тому слід навчити дитину доглядати за своїми особистими речами – чистити гребінець, мити зубну щітку тощо.

Для чого мити руки?

Найбільшим джерелом мікробів і вірусів є бруд на руках. При цьому більшість дорослих навіть не користується милом для миття рук. Хоча за даними CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань США), саме така проста звичка на 16-21% зменшує кількість застуд і на 29-57% знижує ймовірність шлунково-кишкових хвороб у дітей шкільного віку.

Враховуючи те, що 1,8 мільйона дітей віком до п’яти років щорічно помирають від діарейних захворювань і пневмонії (дві головні причини смерті дітей раннього віку), навчити малюків мити руки – одне із найперших завдань для батьків.

Дитині слід чітко пояснити усі випадки, коли це потрібно мити руки:

  •  після користування туалетом
  •  після будь-якого контакту з тваринами
  •  після повернення додому з вулиці
  • до та після їжі
  •  після кашляння, чхання та очищення носа.

Також не слід забувати, що зрізання і очищення нігтів – не менш важливо для підтримки чистоти рук. Усі ці звички запобігають діареї, респіраторним, шкірним та очним інфекціям.

Якщо все-таки захворів ГРВІ

Коли у дитини з’являється нежить і кашель, важливо навчити її правильно чхати і кашляти. Дорослі часто роблять помилку, прикриваючи рот і ніс рукою і навіть затискаючи носа і рота. Діти можуть повторювати за батьками такі рухи, а насправді це не дуже корисна практика.

Чхати краще в рукав, згин ліктя або серветку, якщо вдасться її дістати. Чхати і кашляти прикриваючи обличчя рукою також можна, але вдома, коли є можливість одразу помити руки.

Дітям слід пояснити, що рот і ніс не треба закривати щільно. Адже, наприклад, слиз із носа вилітає зі швидкістю 120 м/с. Якщо слиз не вийде назовні, то під тиском він може потрапити у слухові труби. Недарма запалення середнього вуха (середній отит) також є одним із найпоширеніших дитячих захворювань.

Так елементарні правила особистої гігієни можуть зупинити розвиток ускладнень під час гострої респіраторної вірусної хвороби (ГРВІ) у дитини. Не слід забувати, що  усунення симптомів є основним завданням симптоматичного лікування. А от усунути причину, у випадку ГРВІ, вірус – це завдання етіотропного лікування.

 

Лікар  може порадити противірусний сироп Флавовір. Флавовноїди, що входять до складу сиропу Флавовір, можуть  пригнічувати активність різних вірусів, зокрема й штамів COVID-19, що зазначено в інструкції. Прийом Флавовіру за перших симптомів респіраторної інфекції (грип, COVID-19 чи інші ГРВІ) сприятиме зменшенню інтоксикації та пришвидшенню одужання, адже перешкоджатиме зростанню вірусного навантаження на дитячий організм, тим самим зменшуючи ризик виникнення ускладнень від вірусної інфекції. Дитячий сироп Флавовір дозволений від народження.