У яких випадках дітям не можна робити інгаляцію?

У яких випадках дітям не можна робити інгаляцію?

Інгаляції іноді здаються батькам простою та безпечною процедурою. Однак це швидше викликане спогадами про «вдихання парів картоплі». Інгаляції показані не при всіх респіраторних захворюваннях, а застосовувати препарати з інгаляційною метою можна тільки за призначенням лікаря.

Загальні протипоказання

Якщо у дитини є певні хронічні захворювання або її стан під час респіраторного захворювання залишається тяжким, слід утриматися від інгаляцій.

Загальні протипокази до інгаляцій є:

  • схильність дитини до носової кровотечі;
  • гіпертонія, дихальна або серцево-судинна недостатність;
  • емфізема легень у тяжкій формі;
  • індивідуальна нестерпність компонентів.

Також слід відкласти інгаляцію, якщо:

  • у дитини підвищена температура тіла (вище 37,5 ?С) та сильна слабкість;
  • дитина нещодавно поїла – інгаляцію можна проводити через 1-1,5 після їжі.

Природні інгаляції

Якщо дитині протипоказані інгаляції з апаратом, це не означає, що не можна «природні» інгаляції. Недарма дітей із хронічним бронхітом радять вивозити на відпочинок у сосновий ліс. Сосни розсіюють фітонцидні леткі речовини та ефірні олії, які й будуть цілком «природною», і безпечною інгаляцією, якщо дитина, звичайно, не має алергії на хвою. Соснове повітря корисне для лікування всіх захворювань дихальних шляхів. У дітей зменшиться кількість виділення мокротиння і кашель.

Ще один спосіб «природної» інгаляції – подорож на море. Морське повітря насичене озоном у концентрації, смертельній для багатьох вірусів та бактерій. Крім того, морське повітря містить безліч мікроелементів. Калій покращує процес вентиляції легень, сприяє засвоєнню кисню. Бром збільшує кількість еритроцитів та гемоглобіну в крові, полегшуючи дихання. Солі знищують бактерії та очищають дихальні шляхи від забруднюючих мікрочастинок. Якщо вдасться поєднати відпочинок у сосновому лісі та біля моря – це найкращий варіант інгаляції та профілактика хронічного бронхіту.

Апаратні інгаляції

Використовувати інгалятор або небулайзер у домашніх умовах можна лише за призначенням лікаря. При цьому сам по собі кашель чи біль у горлі – недостатня причина. Лікар може призначити інгаляції лише за певних симптомів бронхіту або деяких інших захворювань респіраторної системи.

Самостійно не можна застосовувати для інгаляцій муколітики, бронхорозширювальні препарати або інгаляційні глюкокортикостероїди. По-перше, якщо мокротиння у дітей не густе і добре відокремлюється, в муколітиках ніякої потреби немає. По-друге, бронхорозширювальні засоби призначаються лише при бронхіальній обструкції. По-третє, інгаляційні глюкокортикостероїди будуть корисні лише при запаленні у дихальних шляхах.

Крім того, не можна самостійно виготовляти розчини для інгаляції. Наприклад, деякі батьки намагаються виготовити “диво-суміш” на мінеральній воді. Однак розчини – це, як правило, безпечні та дозовані речовини, а мінеральна вода – нестерильний та непередбачуваний за ефектом компонент. Не можна використовувати для вдихання як інгаляцію та ефірні олії через їх можливу токсичність та алергійну реакцію.

І звичайно, вдихання парів картоплі загрожує  опіками дихальних шляхів. Ефект «чарівної картоплі» ніким не був доведений. Тому лікарі рекомендують використовувати як розчин для інгаляцій – лише аптечні препарати.

Олена Алексєєва