П’ять особливостей виховання двійнят | Smart Mama 2024

П’ять особливостей виховання двійнят

Коли в родині відбувається подвійне поповнення, це вимагає від батьків не лише посилених фізичних і матеріальних затрат. Двійнята – це діти, у яких відразу ж є кращий друг і напарник на все життя. До таких малюків спочатку потрібен особливий підхід, а саме прискіплива увага до їхніх емоцій та здоров’я.

Знаючи про певні особливості розвитку двійні, батьки зможуть заощадити власні сили і допомогти кожному малюку знайти своє «Я».

Життя за спільним «таймером»

Батьки двійнят в більшості випадків з подивом дізнаються, що у дітей, народжених в один час, можуть бути абсолютно різні характери і темпераменти. Більш того, смаки і настрої двійнят можуть не збігатися практично у всьому: сплять вони по черзі, люблять різну їжу та іграшки, ігри теж вибирають різні.

Читайте також: Сухий кашель під час застуди: як лікувати правильно?

Тому батьки двійнят не можуть виховувати дітей так, як це рекомендують багато сучасних педіатрів: підлаштовуючись під ритм і режим дитини. Годувати і укладати спати дітей за вимогою можна, якщо у дітей збігаються внутрішні «таймери». Але підлаштуватися під обох до того ж різних малюків практично неможливо – навантаження для батьків зростає удвічі. Тому у вихованні двійні важливо враховувати стан іншої пари – тата і мами, яким має  вистачати часу на сон та їжу. Батькам буде набагато легше в перший рік життя двійнят, якщо вони стануть дотримуватися загального і більш суворого графіка. Так, при цьому деякі індивідуальні потреби можуть ігноруватися, але в подальшому, коли діти вже будуть ходити і розмовляти, дорослі зможуть більше уваги приділити окремим побажанням малюків.

Підвищена емпатія

Однаково одягнені двійнята (особливо, якщо це абсолютно схожі близнюки) виглядають дуже мило. Але нині психологи рекомендують дуже рано (бажано вже після року) починати виділяти особистість кожної дитини, підкреслюючи це одягом і пропонуючи різні іграшки і гуртки. Так можна подолати підвищену емпатію двійнят. Адже мати ідентичного кращого друга – це одночасно і великий подарунок, і перешкода.

Близнюки часто зазнають труднощів з тим, щоб завести нових друзів, а присутність  одного найкращого друга вдома частіше заважає, ніж допомагає! Адже у більшості людей не так багато кращих друзів, у двійнят –  від народження вже є друг. Вони насилу вливаються в колектив, а іноді навіть не можуть побудувати стосунки, щоб створити власну сім’ю, тому що у всіх партнерах шукають риси брата/сестри. Як правило, більш вдалі в соціальному плані двійнята, у яких з дитинства батьки виділяли і розвивали особисті риси.

Формування «Я»

Розуміння себе як особистості у дитини з двійні може бути ускладнене, але допомогти цьому знову повинні батьки. Наприклад, щодо двійнят психологи категорично радять не використовувати звичне  «ми», оскільки в даному випадку дітям буде неясно, що це «вони з мамою». Двійнята однієї статі в дитинстві часто сприймають себе як «ми». Тому до малюків потрібно з народження звертатися по імені і обов’язково робити це в присутності інших дорослих і дітей, особливо, якщо вони плутають дітей.

У двійнят має бути свій особистий простір і час, який кожен з них проводить наодинці з батьками. Наприклад, якщо двійнятам запропонувати спільно вибрати собі одяг, подарунок або привести їх у секцію, є ймовірність, що рішення одного впливатиме і на вибір іншого.  Але якщо батьки запропонують  це дітям, коли вони будуть окремо, вони  ймовірніше виберуть різні іграшки, одяг і заняття. Важливо підкреслювати, що будь-який вибір є правильним, мати свої особисті речі – це добре, а власних друзів – ще краще.

Затримка в розвитку

Іноді батьки двійнят відзначають, що їхні діти не відстають у розвитку від однолітків. Але, на жаль, в більшості випадків двійнятам потрібен час, щоб «наздогнати» інших дітей.

Причини затримок психо-емоційного та фізичного розвитку досить прості – двійнята народжуються з меншою вагою і часто раніше за встановлений термін. Крім того, в лоні матері двоє діток рухаються менше, що позначається на розвитку всіх систем і органів.

Як правило, двійнята «наздоганяють» однолітків у віці двох-трьох років. Але батьки можуть допомогти цьому процесу, приділяючи більше уваги розвитку дітей. Для цього можна використовувати масаж, лікувальну фізкультуру, проводити заняття з логопедом і фізіотерапевтом.

Автономна мова

Одна з особливостей розвитку двійнят – це відставання у мовленнєвому розвитку. Але причинами такого процесу часто  є не фізіологічними, а пояснюються саме тим, що діти вчаться розмовляти вдвох. Двійнята багато часу проводять  один з одним і дуже швидко освоюють, а точніше придумують свою мову, що складається з набору слів, букв, міміки і жестів. Таке явище навіть отримало назву – криптофазія. Наявність у дітей автономної мови – це зовсім не мила особливість, а складна проблема, оскільки у дітей просто немає потреби освоювати дорослий мову. Оволодіння мовою може сильно затягнутися, аж до шкільного віку. Щоб не допустити такої ситуації, батьки не повинні підтримувати і тим більше копіювати жести і слова дітей. Двійнятам потрібно постійно спілкуватися з іншими дітьми, слухати музику, казки, читати книги з батьками. Дітей необхідно частіше розділяти і приводити в різні компанії, щоб у них виникала потреба освоювати нормальну мову.
Олена Алексєєва