Як зрозуміти, що у жінки гормональний збій? | Smart Mama 2024

Як розпізнати гормональний збій у жінок: 10 ознак

Навіть незначна зміна в гормональному фоні може змінити ваше життя. Важливо вчасно виявити гормональний збій.

Бувають такі періоди у жінок, коли організм перестає слухатись та «живе своїм життям». Не маючи на те явних причин, з’являється хворобливий стан, відчуття тяжкості, дискомфорту, підвищеного збудження, або зниження працездатності. Змінюється не лише внутрішнє відчуття, а й зовнішній вигляд.  У таких випадках варто перевірити гормональний фон. Адже гормони впливають майже на всі функції організму: обмін речовин, відчуття голоду, настрій, запліднення, стан шкіри та волосся.

Гормональний збій: симптоми

  1. Проблеми з менструаціями

Місячні при гормональному дисбалансі можуть бути нерегулярними, починатися невчасно, тривати дуже довго, або навпаки, лише пару днів, бути ледь помітними , або занадто рясними. Окрім того, вони можуть бути досить болючими, а ПМС  може проявлятися  за тиждень-два до менструацій. Збій у роботі гормонів  може супроводжуватися  фіброзно-кістозною мастопатією, фібромою, ендометріозом, полікістозом яєчників.

  1. Різке коливання ваги

Деякі гормони відповідають за метаболізм, апетит, травлення й інші процеси, пов’язані з вагою. Дисбаланс деяких гормонів провокують запасання жиру в організмі. Так, недостача гормонів щитоподібної залози сповільнює обмін речовин, ви стрімко набираєте жир, втрачаючи м’язову масу. При цьому жир розподіляється не рівномірно, осідаючи на стегнах, животі та боках, на спині та руках.

  1. Проблеми з настроєм та нервовою системою

Тривога, депресія, головний біль і втома теж відносяться до симптомів гормонального збою. Можуть проявлятися плаксивість, різка зміна настрою, дратівливість. Також спостерігається порушення сну: раннє пробудження «з півнями» та неможливість заснути попри втому. Часте безсоння може свідчити про проблеми з гормоном прогестероном, який є природним релаксантом. При безсонні вночі, вдень, навпаки, виникає бажання поспати або просто полежати, знижується працездатність.

  1. Зниження сексуальності та безпліддя

Одним з основних показників гормонального збою є безпліддя та зниження лібідо. Сексуальне життя та його якість змінюється.

  1. Зміна харчових уподобань

При  гормональному збої можливі різкі «напади» голоду. Гормон лептин відповідає за насичення, а грелін за голод. Може проявлятися схильність до однієї групи продуктів, наприклад,  до  солоного чи солодкого, можливе переїдання.

 

Читайте також: Сovid-19 у жінок може спричинити порушення менструального циклу

 

  1. Порушення травлення

Можливі розлади шлунку, здуття, метеоризм. Підвищений рівень гормонів яєчників також може викликати судоми і болі в животі. Хвороба кишківника може перерости у хронічну, знадобиться спеціальна дієта.

  1. Зміни в зовнішності

Коли «гуляють гормони» можуть з’являтися прищі, вугрі. Волосся стає сухим і тьмяним, потоншується. Шкіру теж сушить, проявляються ознаки старіння. Підвищений тестостерон у жінок призводить до випадання волосся на голові та  до підвищеної волосатості на обличчі, руках і ногах.

  1. Втома та відчуття важкості

Можуть спостерігатися постійна втома й знесилення. При цьому виникають забудькуватість, проблеми з концентрацією уваги, частий головний біль. Також може з’являтися важкість в усьому тілі, яке ніби наливається, важкість і біль в ногах, суглобах.

  1. Зміни у грудях

У грудях можуть з’являтися кісти. Також характерною є різка зміна розміру грудей, значне наливання та біль у грудях.

  1. Значне потовиділення

Гормони контролюють температуру тіла. Якщо трапляється дисбаланс, ми відчуваємо жар і припливи. Це дуже часто відчувають жінки після менопаузи. Було доведено, що гормональний збій найчастіше викликаний стресом. Напружений спосіб життя, неправильне  харчування, поганий сон – основні  фактори, які запускають дисбаланс у організмі. Аби його виявити, завітайте до лікаря та за допомогою аналізів визначте що коїться з вашими гормонами.