Приступи апное уві сні при вагітності можуть підвищити ризик пов’язаних з аутизмом мозкових та поведінкових змін у хлопчиків, попереджає Science Daily.
Згідно з дослідженням на щурах, проведеному в Університеті Вісконсін-Медісон, існує зв’язок між апное і порушеннями розвитку нервової системи у плода, що формується.
Під час епізодів апное уві сні дихання переривається частково або повністю, викликаючи гіпоксію. Це може відбуватися сотні разів на ніч. Частота апное уві сні під час вагітності росте разом з епідемією ожиріння і виникає приблизно у 15% випадків неускладненої вагітності та більш ніж у 60% випадків вагітності з високим ризиком до третього триместру. Відомо, що апное уві сні під час вагітності згубно впливає на новонародженого, але його вплив на розвиток нервової системи недостатньо вивчений.
Що виявило дослідження?
Щоб пролити світло на цю проблему, автори дослідження піддавали вагітних щурів періодичному зниженню рівню кисню під час відпочинку у другій половині їхнього гестаційного періоду. Лікування викликало гіпоксію (кисневе голодування) у матерів, але, як і очікувалося, не в плодів.
Поведінкові аномалії у потомства спостерігалися невдовзі після народження. Змінені моделі реакцій на звукові сигнали спостерігалися як у маленьких самців, і у самочок.
Материнська гіпоксія також порушувала когнітивні та соціальні функції у потомства чоловічої статі. Пацюки-дівчата розвивалися у цьому плані без аномалій. У дорослому віці тенденція не змінилася для обох статей. Ефекти включали зниження робочої пам’яті та довготривалої пам’яті, а також зниження інтересу до соціально нових ситуацій.
Ці поведінкові зміни супроводжувалися значними аномаліями щільності та морфології дендритних шипиків, виростів на нейронах, які отримують та інтегрують сигнали від інших нейронів. У підлітків обох статей (але набагато більшою мірою у самців), щільність дендритних шипів була підвищена порівняно з контрольними тваринами того ж віку. Це збільшення в основному пов’язане з відсутністю редукції шипів – процесу, що починається у дитинстві та має вирішальне значення для розвитку мозку. Як материнська гіпоксія викликала ці зміни у плодів, які самі не зазнавали гіпоксії, залишається неясним.
Автори виявили, що у ураженого потомства спостерігається надмірна активність клітинного сигнального шляху, особливість, ідентифікована в корі головного мозку людей з аутизмом, і лікування частково пом’якшувало поведінкові ефекти.
Читайте також: ЗАСТУДА І ВАГІТНІСТЬ: УЧЕНІ ВИЯСНИЛИ ВАЖЛИВИЙ НЮАНС
Це перша пряма демонстрація впливу гіпоксії матері під час вагітності на когнітивні та поведінкові фенотипи потомства. Вона чітко свідчить про те, що апное уві сні у матері може бути важливим фактором ризику розвитку порушень розвитку нервової системи, особливо у потомства чоловічої статі.