Омікрон: в Україні стрімке зростання нових випадків COVID-19 серед дітей

Омікрон: в Україні стрімке зростання нових випадків COVID-19 серед дітей

Захворюваність на коронавірус штаму «Омікрон» поширюється у всіх вікових групах. Але цієї зими змінилася ситуація щодо дітей, які ще недавно хворіли на COVID-19 легше і рідше, ніж дорослі. Тільки за січень в Україні захворіло більше дітей, ніж за 2020 рік. Найураженішою віковою групою є діти 10-14 років.

Скільки дітей хворіє на даний момент?

“Омікрон” є найбільш заразним із усіх штамів коронавірусу і він витіснив “Дельту” практично з усіх країн Європи. Спочатку COVID-19 рідко вражав дітей, але з кожним наступним штамом кількість маленьких пацієнтів зростала. Активне поширення «Омікрону» призвело до того, що їм стали частіше хворіти діти – найменш охоплена вакцинацією та раніше неінфікована частина населення.

Читайте також: НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ЧИ СПРАВДІ ВІРУС СТАЄ АГРЕСИВНІШИМ СЕРЕД ДІТЕЙ?

З січня 2022 року COVID-19 вже заразилося 64 тисяч дітей, передає ТСН. Фактично статистика заражень протягом місяця перевищує всі зараження дітей в Україні за 2020 рік. Більшість хворих цієї зими – школярі. Найчастіше хворіють діти 10-14 років (40% хворих), друге місце група 15-17 років (26%). У зв’язку з цим понад 60% шкіл перейшли на дистанційне навчання, хоч у кожному регіоні рішення про це приймається на місцевому рівні.

Загалом в Україні за весь час пандемії заразилося понад 235 тисяч дітей. На сьогоднішній день з усіх людей, що заразилися коронавірусом, діти до 18 років складають більше 6%.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, найбільше дітей із COVID-19 виявляють у Києві – близько 10% від усіх хворих дітей. Гендерних відмінностей у захворюваності немає: хлопчики та дівчатка хворіють приблизно в однакових пропорціях.

Чи потрібна госпіталізація?

Діти лікуються від COVID-19 переважно удома. Але у багатьох сьогодні спостерігається середній та тяжкий перебіг захворювання. Хоча «Омікрон» значно рідше, ніж «Дельта», викликає ураження легенів, у дітей часто по 3-5 днів не спадає висока температура. Це й спричинило хвилю госпіталізацій.

Найчастіше лікарі пропонують госпіталізувати дітей, якщо після 3-5 днів лікування не спостерігається поліпшення або ж стан погіршується (не спадає температура, дитина відмовляється їсти та пити). На сьогоднішній день у лікарнях багато госпіталізованих із COVID-19 дітей, але більшість із них – підліткового віку. Збільшення госпіталізації дітей хоч і стало великим навантаженням для лікарів, воно більше викликане не тяжкістю Омікрона, а зростанням кількості захворювань. Загальна кількість госпіталізованих, як і в більшості країн, не перевищує 1-2% кількості захворілих дітей.

Читайте також: ГРИП У ПАНДЕМІЮ COVID-19: ЯКИМ БУДЕ ЕПІДЕМІЧНИЙ СЕЗОН

Але не можна заперечувати, що діти хворіють на «Омікроном» не так легко, як початковими штамами. Голова комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький зазначає, що про тяжкість штаму свідчить завантаженість стаціонарів. За його словами, повідомляє Укрінформ, якщо у лікарнях для дорослих заповнено 30% ліжок, то у дитячих лікарнях наповненість на рівні 70-80%.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко також наголошує, що «частина дітей до 18 років у загальній структурі захворюваності у 2022 році справді зростає. З початку року вона збільшилася вдвічі. Так само, як і частина дітей, які займають лікарняні ліжка».

Однак при цьому міністр зазначає, що скоротився час перебування у лікарні порівняно з періодом захворюваності на перші штами коронавірусу. За весь час пандемії було 62 летальні випадки серед дітей з COVID-19 (0,03%), найвища летальність серед дітей 0-3 років (0,07%).

Cимптоми «Омікрону» у дітей

Насамперед слід пам’ятати, що діти дуже легко заражаються «Омікроном». Для цього досить  контакту з хворою людиною або перебування в одному приміщенні. Тому, якщо дитина ще не захворіла на «Омікрон», слід дотримуватися максимальної обережності в контактах і обов’язково одягати маску в громадських місцях.

Якщо інфікування все ж таки відбулося або дитина побувала в контакті з хворим на COVID-19, важливо відразу звернутися до лікаря, щоб почати лікування. Лікар може призначити противірусні препарати прямої дії на віруси, ефективність яких щодо коронавірусів доведена у наукових дослідженнях. Одним із таких засобів є сироп Флавовір, який містить діючу речовину протефлазід. Він перешкоджає розмноженню коронавірусу в клітині, завдяки цьому кількість вірусних копій, які здатні атакувати дитячий організм, істотно знижується, а разом з ними зменшується і ризик формування більш важких станів, які можуть бути відстрочені в часі і проявити себе набагато пізніше.


«Омікрон» активно розмножується у верхніх дихальних шляхах (у носі та горлі), що зумовлює його симптоми. Найчастіше вони схожі із симптомами грипу. Це лихоманка, підвищення температури тіла аж до 39 ° С, головний біль, сильна слабкість, зменшення апетиту, закладеність носа, нежить і кашель.

У дітей набагато частіше, ніж у дорослих, проявляються симптоми, пов’язані зі шлунково-кишковим трактом – блювота і пронос. Тому спочатку батьки можуть прийняти «Омікрон» за харчове отруєння. Однак слід звернути увагу на одночасне з проносом та блювотою підвищення температури. Такий стан може швидко призвести до зневоднення. Особливо це стосується дітей до року.

Для визначення тяжкості захворювання в домашніх умовах лікарі вчать батьків самостійно стежити за диханням та вимірювати сатурацію. Також варто звертати увагу на колір шкіри дитини (якщо рожевий – все гаразд, надто блідий чи синій – негайно викликати швидку).

Потрібно стежити за активністю дитини. Якщо навіть після «збивання» температури, дитина занадто слабка і не хоче рухатися, потрібно звернутися до лікаря. Якщо маленька дитина плаче і кричить кілька годин поспіль і її не можна заспокоїти, це також є привід їхати в стаціонар. Обов’язково викликати лікаря потрібно, якщо дитина відмовляється не тільки їсти, а й пити, або в неї починаються судоми.

Читайте також: СИМПТОМИ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ У НЕМОВЛЯТ: НАСКІЛЬКИ НЕБЕЗПЕЧНА СИТУАЦІЯ

Незважаючи на серйозність хвороби, педіатри закликають батьків не займатися самолікуванням. Наприклад, не призначати дітям спонтанно антибіотики, адже вони ніяк не впливають на вірус. Наявність бактеріальної інфекції повинен підтвердити лікар і найчастіше це не станеться  перші дні прояви симптоматики. Враховуючи, що «Омікрон» рідко вражає легені та викликає пневмонію, антибіотикотерапія маленьким пацієнтам із COVID-19 зараз призначається досить рідко.

Олена Алексєєва