Аналізи та обстеження які обов’язкові під час вагітності | Smart Mama 2024

Аналізи та обстеження які обов’язкові під час вагітності

Багато майбутніх мам переживають, що буквально вся їхня вагітність пройде в лабораторіях і діагностичних центрах. Аналізів за дев’ять місяців дійсно доведеться здати чимало. Але якщо вагітність  без ускладнень, то можна обійтися необхідним мінімумом, який варто розглянути детальніше.

Обов’язкові та повторні аналізи під час вагітності

1.Загальний аналіз крові і сечі  

Аналіз крові здають як мінімум раз в триместр. Це також обов’язковий аналіз при постановці на облік і безпосередньо перед пологами, адже від його результатів залежатимуть подальші призначення. Наприклад, аналіз може показати наявність анемії, і вагітній призначать препарати заліза і вітаміни. Також аналіз продемонструє, чи є запальний процес в організмі на даний момент.

Читайте також: ІМУНІТЕТ У ВАГІТНИХ: ПОРАДИ ЛІКАРЯ, ЯК НЕ ХВОРІТИ

Загальний аналіз сечі знадобиться під час кожного відвідування лікаря. Такі показники цього аналізу, як лейкоцити і білок сечі допомагають виявити запальні процеси (наприклад, бактеріурію – запальний процес в нирках) і гестоз – важке ускладнення вагітності, що характеризується підвищеним тиском.

2. Вірусний гепатит В, ВІЛ і сифіліс

Мінімум двічі здаються аналізи, які показують наявність важких інфекцій: для виявлення вірусного гепатиту В, ВІЛ і сифілісу. Такі аналізи здаються, як правило, при постановці на облік і ближче до пологів.
Основні аналізи найчастіше призначають ближче до кінця кожного триместру (на 12-14 тижні, 20-24 і з 32 до самих пологів).

3. Скринінгове УЗД

Приблизно в цей же період роблять і скринінгове УЗД плоду.

Під час першого УЗД лікар вивчає будову плода, може запідозрити генетичні аномалії, патології розвитку або загрозу викидня.

На другому УЗД лікар уважніше досліджує стан плаценти і навколоплідних вод, визначає розміри плода, як розвивається дитина і може дізнатися його стать.

Під час третього УЗД особливо важливо простежити за серцебиттям дитини, визначити, чи немає нестачі кисню, і де знаходиться пуповина.

Аналізи по триместрах

Є певні аналізи, які під час вагітності здаються один-два рази і в певний період, але якщо є необхідність – їх повторюють.

Перший триместр

У першому триместрі необхідно здати аналіз, який визначить групу крові і резус-фактор. Якщо є ймовірність резус-конфлікту (у матері Rh-, у батька Rh), аналіз на наявність антитіл проводять до кінця вагітності.

Читайте також: ПРО ЩО СОРОМЛЯТЬСЯ ГОВОРИТИ ВАГІТНІ ТА НОВОСПЕЧЕНІ МАТУСІ

В цей же період лікарі рекомендують зробити аналіз на TORCH-інфекції (наявність антитіл до вірусу простого герпесу, токсоплазмозу, цитомегаловірусу, вовчака, краснухи і інших інфекцій). Якщо вагітність планується заздалегідь, цей аналіз краще здати до зачаття.

Також обов’язковими є такі дослідження, як біохімічний аналіз крові, коагулограма (визначення згортання крові), аналіз крові на рівень гормонів щитовидної залози і мазок на патогенну флору і цитологію.

Жінці роблять електрокардіограму і, звичайно, лікар проводить стандартні антропометричні дослідження: зріст, вага, розмір тазу, індекс маси тіла. Ці дані будуть постійно оновлюватися, а також лікар кожен раз буде вимірювати обсяг живота і слухати серцебиття дитини.

Другий триместр

У другому триместрі роблять тест на толерантність до глюкози, щоб виявити гестаційний діабет (цукровий діабет, який розвивається під час вагітності).

У цей період лікар порекомендує аналіз на АФП, ХГЧ і вільний естріол, який допомагає визначити патології в розвитку плода. Також проводиться допплерометрія – це дослідження швидкості кровотоку в судинах матки, пуповини і плода, яке допомагає знайти патології кровопостачання, що заважають зростанню дитини.

Третій триместр

У третьому триместрі повторюються багато аналізів, які здавалися на початку вагітності. В даному випадку вони потрібні для підготовки безпосередньо до пологів. Знову робиться коагулограмма, біохімічний аналіз крові і мазок на флору. З досліджень повторюється допплерометрія і проводиться кардіотокографія, яка дозволяє оцінити стан плода за його серцебиття.

Читайте також: ЩО ТАКЕ ГІПЕРТОНУС МАТКИ ТА ЧИ ПОТРІБНО ЙОГО ЛІКУВАТИ?

Весь спектр досліджень і аналізів може бути розширений в залежності від отриманих результатів, самопочуття майбутньої мами і її хронічних захворювань. Але вчасно проведені обстеження допоможуть підготуватися до можливих проблем під час пологів і запобігти порушенням розвитку у дитини.

Олена Алексєєва