Токсичні антипірени вже проникли практично в кожну людину, включаючи немовлят
Вплив на організм хімічних речовин, які містяться у побутовій хімії, меблях і навіть продуктах, вивчається давно. Але з’являється все більше даних про те, наскільки негативно ці речовини позначаються на здоров’ї вагітних жінок і дітей. В одному з останніх досліджень показано, що при певній концентрації речовини, що міститься в антипіренах, у жінок удвічі частіше трапляються передчасні пологи.
Передчасні пологи є основною причиною смерті новонароджених. Щорічно 15 мільйонів вагітностей у всьому світі закінчується пологами раніше терміну. Лікарі навчилися рятувати життя дітям, які з’являються на світ завчасно, але наслідки передчасних пологів часто виявляються незворотними. У дітей, народжених раніше терміну, часто виявляються неврологічні розлади. Найчастіше це дитячий церебральний параліч, відставання у розвитку, проблеми з навчанням і навіть шизофренія.
Однією з причин передчасних пологів лікарі вважають вплив елементів хімічних речовин, які потрапляють в організм жінки. Але раніше це питання вивчали тільки за участю жінок на пізніх термінах вагітності. У дослідженні Медичної школи Нью-Йоркського університету в Лонг-Айленді розглянули вплив шкідливих речовин на вагітних з невеликими термінами.
Читайте також: Пам’ятка для вагітних у період COVID-19
Вчені вивчали вплив полібромових дифенілових ефірів (ПБДЕ), які входять до складу антипіренів – компонентів, що додаються до матеріалів, щоб уникнути їх легкозаймистості. Використання таких хімічних речовин повинно служити благим цілям. Але на ділі все виявляється навпаки – ці речовини спочатку виявляються в пилу, а при її вдиханні – в організмі жінки.
Раніше вчені прийшли до висновку, що потрапляючи в організм, ПБДЕ накопичуються і порушують роботу щитовидної залози. Виділені цим органом під час вагітності гормони надзвичайно важливі для розвитку плода. Вони регулюють процеси відновлення тканин, позначаються на розвитку головного мозку дитини – формують майбутній інтелект, допомагають розвитку скелету і статевої системи. Шкідливий вплив ПБДЕ пов’язують з появою у дитини таких проблем: погана здатність до навчання і поведінку, аутизм і відставання в розвитку.
У новому дослідженні американських вчених брали участь вагітні жінки, у яких були виявлені рівні ПБДЕ в крові. Ті жінки, концентрація речовини в крові яких становила вище чотирьох нанограммов на мілілітр крові, вдвічі частіше народжували раніше терміну з допомогою кесаревого розтину або ж пологи у них викликали навмисно через ризик втрати дитини. Якщо ж у жінок був рівень ПБДЕ нижче чотирьох нанограммов, ризик передчасних пологів не спостерігався.
Це перше подібне дослідження, в якому рівень ПБДЕ визначали в першому триместрі вагітності. Вчені вивчали конкретно ПБДЕ-47 – ту форму хімічної речовини, яка частіше накопичується в домашніх умовах. Майбутніх матерів розділили на чотири групи в залежності від ступеня їх впливу. У групі, де виявили найвищі показники ПБДЕ-47, у 75% жінок був підвищений ризик передчасних пологів в порівнянні з жінками з найнижчими показниками.
Читайте також: ВАГІТНІСТЬ І ГРИП: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ВІРУС І НА ЯКИХ ТЕРМІНАХ ВАРТО ПОБЕРЕГТИСЯ
Однак це дослідження поставило під сумнів зв’язок гормонів щитовидної залози під впливом ПБДЕ і передчасними пологами. Дослідники також визначали рівень тиреотропного гормону (ТТГ), за яким оцінюють активність щитовидної залози. Однак рівень ТТГ залишався в нормі, хоча руйнівний вплив ПБДЕ на щитовидку раніше було доведено.
Отже, може бути задіяний інший механізм втручання хімічних речовин в роботу внутрішніх органів. Одне з можливих пояснень – ПБДЕ впливають на гормони плаценти, а не щитовидної залози. Вчені хочуть детальніше вивчити це питання і встановити, як антипірени можуть впливати на розвиток мозку дитини. Визначення цих речовин в крові жінок на ранніх термінах може допомогти уникнути передчасних пологів.
Олена Алексєєва