«Постійні соплі», «більше сидимо вдома, ніж ходимо до садочка», «щойно одужали, і вкотре на лікарняний» – кому з мам не доводилося скаржитися на те, що дитина постійно хворіє? Адже, щойно у садочку в групі з’явилася одна дитина з ознаками ГРВІ, то назавтра є ймовірність, що більшість дітей буде з нежитем або ще гірше – з температурою.
Як захистити дитину від захворювання і що робити, якщо незважаючи на всі ваші намагання, вона щомісяця чіпляє новий вірус? Спробуємо розібратися.
Без паніки!
Насамперед, не варто панікувати. Якщо для дорослої людини нормально хворіти на гострі респіраторні вірусні інфекції від 2 до 4 разів на рік, то для дитини, яка ходить до школи, дитсадку або навіть виховується вдома, лікарі вважають нормою від 6 до 10 випадків захворювання (без подальших ускладнень).
Причина в тому, що дитячий організм тільки починає знайомитися з усім різноманіттям вірусів, які циркулюють у людській популяції. Підчепивши чергову ГРВІ у дитсадку або школі, організм “знайомится” з новим вірусом і вчиться боротися з ним та його майбутніми «співбратами». Це цілком природний процес, і уникнути його не вдасться нікому. Все, що можуть і мають зробити свідомі батьки – це полегшити своїй дитині перебіг хвороби і запобігти ускладненням за допомогою правильного лікуванням.
Симптоми ГРВІ у дітей
Власне, симптоматика гострих респіраторних вірусних захворювань у дітей не дуже відрізняється від симптоматики у дорослих. Серед ознак захворювання:
- посилене виділення слизу з носа;
- закладеність носа;
- сльозотеча та/або почервоніння очей;
- кашель (спочатку сухий, потім продуктивний, з відхаркуванням);
- біль у горлі;
- підвищення температури (зазвичай не більше 38,5).
У випадку грипу або COVID-19 (які також зараховуються до ГРВІ) нежить, як правило, відсутній, а першим симптомом є різке підвищення температури.
Читайте також: Дитина контактувала з хворим на ГРВІ: що робити?
Зазвичай ГРВІ минає за тиждень, хоча нежить і біль у горлі можуть зникнути і раніше. А ось кашель, навпаки, може спостерігатися ще довго – аж до трьох тижнів.
Фактори підвищеного ризику захворіти на ГРВІ
Хоча на ГРВІ хворіють усі діти, деякі все ж таки хворіють частіше за своїх ровесників. Ось декілька факторів, які підвищують ризик захворюваності:
- переохолодження;
- сухе повітря у приміщенні (воно висушує слизову оболонку у верхніх дихальних шляхах – а саме слизова оболонка є природнім бар’єром для вірусів);
- неповноцінне та неправильне харчування;
- хронічні захворювання;
- набутий або вроджений дефіцит імунітету.
Що робити, якщо дитина захворіла ГРВІ
Спокій
По-перше, не треба примусово влаштовувати дитині постільний режим. Якщо дитина, незважаючи на всі симптоми, достатньо активна і не бажає лежати у ліжку – нічого, дозвольте їй грати і бігати. Фізіологічно це піде лише на користь: горизонтальне положення тіла заважає продуктивності кашлю і може призвести до застою крові у легенях – що, у свою чергу, викликає ускладнення.
Температура
По-друге, необов’язково збивати температуру, якщо вона не перевищує 38,5 і дитина при цьому почувається досить нормально. Температура, як і інші симптоми – це ознака того, що організм бореться із хворобою. Водночас, якщо дитина погано переносить підвіщену температуру (а це зустрічається нерідко – причому не тільки серед дітей, а й серед дорослих), можна дати жарознижуючий засіб. Жарознижуюче (дитячий парацетамол або нурофен та інші різновиди ібупрофенів) краще обирати у вигляді сиропів або свічок, але пом’ятайте, що дітям не можна ацетилсаліцилову кислоту (аспірин).
Читайте також: Що не можна робити під час грипу і ГРВІ у дитини
Раціон під час ГРВІ
Не варто також заставляти дітей багато їсти, якщо в них нема апетиту. А ось багато пити дитині просто необхідно – це збереже зволоженість слизових оболонок, розжижить слиз у легенях та полегшить відхаркування. Особливістю вірусних інфекцій є те, що дитина може не відчувати спраги, тому батькам треба уважно слідкувати за тим, щоб хворий споживав достатньо рідини.
Лікування ГРВІ у дітей
Лікар може призначити:
- противірусні препарати;
- протизапальні ліки;
- симптоматичні препарати (від нежитю, кашлю, температури тощо)
- антибактеріальну терапію (якщо є ускладнення захворювання).
Противірусні препарати для дітей у лікуванні ГРВІ
Існують безпечні противірусні препарати на основі флавоноїдів, що діють безпосередньо на вірус, наприклад сироп Флавовір. Доведено, що механізм прямої противірусної дії полягає в інгібуванні синтезу вірусоспецифічних ферментів. Препарат захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету. Він ефективний при грипі та ГРВІ, бо безпосередньо діє на віруси, блокуючи можливість їх розмноження.
Читайте також: Повторне підвищення температури у дітей під час ГРВІ
Дихання носом під час ГРВІ
Ще один важливий момент: слідкуйте за тим, щоб дитина дихала носом, а не ротом. Якщо ніс закладений або є сильний нежить, промивайте носові пазухи соляними розчинами або при необхідності застосовуйте судинозвужувальні краплі для дітей. Щоб запобігти пересушуванню слизової оболонки носа, вологість повітря у кімнаті має складати 40-70%, а температура – 18-20 градусів. При цьому дитина не повинна мерзнути: якщо їй холодно, краще тепло одягніть її, але не підвищуйте температуру у кімнаті.