Висип є досить частим станом у ранньому дитинстві. Причин його появи безліч. Ми звикли пов’язувати герпес з пухирцевим висипаннями на обличчі, частіше лихоманка з’являється на губах.
У дорослих герпес іноді спричиняє інтимні проблеми, про які не прийнято говорити вголос. Але те, що віруси герпесу можуть викликати незвичні плямисті висипання у зовсім маленьких дітей по всьому тілу віком до 3-4-х років, мало хто знає.
Сьогодні відомо 8 типів вірусів герпесу. Звичні нам висипання викликають віруси простого герпесу 1 і 2 типів. Усім знайома вітрянка, причиною якої є вірус герпесу 3 типу, а от інші (цитомегаловірус, віруси 6 і 7 типів) не так голосно про себе заявляють, що ніяк не применшує їх підступність.
Розеола у дитини
Це захворювання у дитини має безліч інших назв, таких як раптова екзантема, дитяча триденна лихоманка, псевдокраснуха, шоста хвороба. Її причиною є первинне інфікування вірусом герпесу людини 6 типу, рідше (в 10% випадків) – вірусом герпесу людини 7 типу.
Симптоми розеоли у дитини
Основними симптомами дитячої розеоли є лихоманка і висип. У дитини раптово підвищується температура тіла до високих цифр (39–40 ° С), яка зберігається протягом 3–5 днів. У цей період інші симптоми можуть бути відсутні. Рідко перед появою лихоманки можуть виникати біль в горлі, нежить або кашель, збільшуватися лімфатичні вузли, що нерідко наштовхує батьків на думку, що їх дитина підхопила застуду.
Читайте також: ДИТЯЧИЙ ІМУНІТЕТ І НОВІ ШТАМИ КОРОНАВІРУСУ: ВАРТО ЗНАТИ
Однак, на відміну від ГРВІ, при раптової екзантеми, не зважаючи на високу температуру, самопочуття дітей залишається цілком задовільним. У цьому разі, батькам потрібно бути готовими до того, що при стрімкому підвищенні температури тіла у дитини можуть з’явитися судоми. Такий стан виникає у 10–15% дітей і називається фебрильними судомами. На тлі нападу дитина може ненадовго втратити свідомість, виникають судомні посмикування в руках, ногах або на обличчі, які тривають декілька хвилин.
Читайте також: ВІРУСНИЙ ВОРОГ У ДИТСАДКУ: ЯК ЗАХИСТИТИ МАЛЮКА
Після зниження температури на тілі з’являється висип, який потрібно відрізняти від реакції шкіри на кір, краснуху, скарлатину, алергію. Це маленькі рожеві плоскі або трохи виступаючі над поверхнею тіла плями. При натисканні вони бліднуть, а деякі можуть мати світлий обідок. Висип зазвичай виникає на грудях, спині та животі, а потім поширюється на шию і руки, рідше він з’являється на шкірі обличчя і ніг.
Важливо, що висип не супроводжується свербінням, як при алергії, і не викликає відчуття дискомфорту. Період висипань триває 4–7 днів, при цьому інші симптоми нездужання можуть бути відсутні. За цей час висип поступово зникає, не залишаючи після себе пігментації або лущення.
Як дитина змогла заразитися?
Розеола, як і всі герпесвірусні інфекції, відноситься до вкрай заразних захворювань. Вірус герпесу 6 і 7 типів знаходиться в слині хворої дитини, в тому числі й з латентними (безсимптомними) формами захворювання. Поширюється повітряно-крапельним шляхом, коли інфікована дитина розмовляє, пчихає або кашляє, під час чого в навколишнє повітря потрапляють частинки мокротиння або слини з вірусами.
Читайте також: Стало відомо, чому противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2
Найчастіше хворіють діти у віковій групі від 4-х місяців до 4-х років, що пов’язано з особливостями імунітету: до 4-місячного віку дитина знаходиться під захистом материнських антитіл, отримуваних при грудному вигодовуванні, а після 2–4 років її імунна система вже дозріває до того рівня, щоб не дозволити вірусу викликати захворювання. Тому період з 4-х місяців до 4-х років є періодом найбільшої сприйнятливості малюка до вірусів герпесу 6 і 7 типів.
Що робити батькам, якщо у дитини виявили розеолу?
Перш за все, необхідно повністю виключити або максимально обмежити контакт дитини з іншими дітьми, оскільки віруси герпесу легко передаються від людини до людини, а ймовірність зараження ними вкрай висока. Дитині необхідно виділити окремий посуд і привчати її та інших членів сім’ї користуватися тільки своїми столовими приборами. Це повинно стати звичкою: адже багато захворювань, які мають прихований перебіг і здатні роками жодним чином не проявляти себе, поширюються через контакт із зараженими виділеннями з дихальних шляхів (слина, мокротиння). Особливо важливо дотримуватися цього правила в дитячих колективах, де ймовірність обміну вірусами надзвичайно висока.
Читайте також: Інкубаційний період ГРВІ: як запобігти розвитку захворювання
Вірус герпесу 6 типу не становить небезпеки для здорового малюка. Але у людей з ослабленою імунною системою зустріч з ним може загрожувати розвитком запалення легенів і енцефаліту (потенційно небезпечного для життя запалення мозку). Є дані, що вірус герпесу 6 типу у дорослих призводить до розвитку синдрому хронічної втоми, і те, як взаємопов’язані ці стани, сьогодні вчені тільки вивчають.
Тому, якщо батьки помітили у дитини зміни в самопочутті, навіть якщо у малюка раптово підвищилася температура тіла, а інших видимих ??симптомів захворювання немає – це не привід самостійно збивати температуру і вже тим більше вести її в дитячий колектив, розцінивши зміни його самопочуття як несуттєві.
Читайте також: ЧИ МОЖНА МАЛЮКУ З СИМПТОМАМИ ЗАСТУДИ ГУЛЯТИ І СПІЛКУВАТИСЯ ІЗ ІНШИМИ ДІТЬМИ?
Потрібно звернутися до лікаря, адже саме в гарячковий період розеоли дитина найбільш заразна, а з урахуванням того, що інкубаційний період при дитячій розеолі триває від 5 до 15 днів, то в високою ймовірністю дитина вже встигла заразити вірусом герпесу інших дітей. Консультація фахівця необхідна з урахуванням можливості появи гарячкових (фебрильних) судом у дитини, напад яких часто стає несподіванкою для батьків і лякає їх. Щоб не допустити їх розвитку, важливо дотримуватися лікарських рекомендацій і приймати призначені противірусні препарати з прямою дією, щоб послабити негативний вплив вірусу на дитячий організм, полегшити самопочуття і вберегти від ускладнень.